Spiros Markezinis

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Spyridon Markezinis ya da Markesinis (YunancaΣπυρίδων Μαρκεζίνης) (22 Nisan 1909, Atina – 4 Ocak 2000, Atina), Yunan hukukçu, siyasetçi ve tarihçi. Yunan Parlamentosu'nun uzun zamandır üyesi ve 1973'te Yunan askeri rejiminin demokratikleşme girişimi sırasında başarısızlığa uğrayan Yunanistan Başbakanıydı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Spyros Markezinis, Santorini'nin eski ve varlıklı bir ailesinin çocuğu olarak 22 Nisan 1909 tarihinde Atina'da doğdu. Ailesine, Venedik Cumhuriyeti yönetimi sırasında "Marchesini" (yani "küçük Markizler") unvanı verildi. Atina Üniversitesi'nde Hukuk ve Siyaset Bilimi alanında eğitim aldı. 1936'da Kral II. Yeoryos'a danışman olarak atandı ve 1946'ya kadar bu görevde kaldı. II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi ve Yunanistan'ın Nazi Almanyası tarafından işgali, Kralı ülkeyi terk etmeye zorladı, Markezinis ise Yunan Direnişi'ne katılarak savaşmaya devam etti.

Markezinis, Temmuz 1974'te Karamanlis'in "Ulusal Birlik Hükûmeti" altında demokratik hükûmetin geri gelmesine yol açan müzakerelere katıldı. Markezinis'in İlerleme Partisi, küçük de olsa aktif bir siyasi parti olarak kaldı ve ana başarısı 1981'de Avrupa Parlamentosu'na bir delege seçmek oldu.

Markezinis, son yıllarını anılarını ve çağdaş Yunanistan'ın siyasi tarihini yazarak geçirdi ve 4 Ocak 2000'de Atina'da öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Yorgo Papadopulos
Yunanistan başbakanı
1973
Sonra gelen
Adamantios Andruçopulos