İçeriğe atla

Damaskinos Papandreu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Damaskinos Papandreou sayfasından yönlendirildi)
Damaskinos Papandreou, 1945
Damaskinos Papandreu
Atina başpikoposu
Hükümdar II. Yeoryos
Georgios Papandreou
Nikolaos Plastiras
Petros Voulgaris
Kendisi
Panagiotis Kanellopoulos
Themistoklis Sofoulis
Panagiotis Poulitsas
Konstantinos Tsaldaris
Görev süresi
31 Aralık 1944 - 27 Eylül 1946
Yerine geldiği II. Yeoryos
Yerine gelen II. Yeoryos
Başbakan
Görev süresi
17 Ekim 1945 - 1 Kasım 1945
Yerine geldiği Petros Voulgaris
Yerine gelen Panagiotis Kanellopoulos
Damaskinos Papandreu
Atina başpikoposu
Görev süresi
2 Temmuz 1941 - 20 Mayıs 1949
Yerine geldiği Chrysanthus
Yerine gelen Spyridon
Kişisel bilgiler
Doğum Dimitrios Papandreou (Δημήτριος Παπανδρέου)
03 Mart 1891(1891-03-03)
Dorvitsa, Yunan Krallığı
Ölüm 20 Mayıs 1949 (58 yaşında)
Atina, Yunan Krallığı
Dini Doğu Ortodoks

Başpiskopos Damaskinos Papandreou (3 Mart 1891 – 20 Mayıs 1949), 1941'den ölümüne kadar Atina'nın başpiskoposu ve Yunanistan başbakanı idi. Ayrıca, 1944'te Alman işgal kuvvetinin çekilmesi ile II. Dünya Savaşı'nın Yunanistan'a dönüşüyle 1946'da Yunanistan'ın naipliğini yapıyordu. Rolü, II. Dünya Savaşı sırasında Yunanistan'ın Alman işgalinden kurtuluşu ile Yunan İç Savaşı arasında idi.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Balkan Savaşları sırasında Yunan ordusuna girdi. 1917'de Rum Ortodoks Kilisesi rahibi seçildi. 1922'de Koridor Piskopos'luğuna getirildi. 1930'lu yılların başında Ekümenik Patrik'in Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bir büyükelçisi olarak çalıştı ve burada Rum Ortodoks Amerika Köşkü'nün örgütlenmesinde emeği geçti.

1938'de Damaskinos adını alarak Atina Başpiskoposluğuna seçildi. O zamanlar Yunanistan'ın diktatörü İoannis Metaksas, Damaskinos'a itiraz etti ve seçimlerin iptali ve Metropolitan Chrysanthus'un görevine atanmasını istedi. 1941'de Almanların Yunanistan'ı işgal etmesi ve Yunan hükûmetinin devrilmesinden sonra Damaskinos'u seçen Metropolitler, Chrysanthus'u tahttan tahliye etme fırsatını yakaladı ve Damaskinos yeniden göreve geldi.

Nazi işgali[değiştir | kaynağı değiştir]

Atina Başpiskoposluğu, Atina ve Yunanistan'ın Rum Ortodokslarının manevi lideri idi ve Damaskinos bu zor zamanlarda durumuna göre yaşamak için çok çalıştı. Sık sık Alman makamlarıyla ve hükûmetle çatıştı. 1943'te Almanlar, Yunanistan Yahudilerine zulüm ve Nazi toplama kamplarına sürmeye başlandı. Damaskinos resmen bu durumu protesto etti. Yetkisi altındaki kiliseler, Damaskinos tarafından Nazilerden kaçan Yahudilere, Hristiyan vaftiz belgesi dağıtılması emrini sessizce aldılar, böylece Atina'da ve civarında binlerce Romanyot Yahudileri bundan faydalandı.

Yahudi soykırımı sırasında Yunan Yahudilerini kurtarma eylemleri için Yad Vashem tarafından Uluslararası Dürüstler listesine seçildi.

Kurtuluştan sonra[değiştir | kaynağı değiştir]

İşgal bittikten sonra, Damaskinos'un, kralın sürgün edilmesine kadar Yunanistan'ın naipi olduğu ilan edildi. Bu süre zarfında, kraliyet yanlısı Yunan askerleri ve komünist partizanlar arasında bir savaş çıktı. Durumunun erken döneminde kontrolü ele geçirdi ve 1945 sonlarında Başbakan seçildi. Son döneminde az güç kullanmasına rağmen, Damaskinos ülkede barış ve düzeni sağlamaya devam etti. Savaşın sona ermesinin ardından görevinden vazgeçti ve kral 28 Eylül 1946'da resmi olarak çağırdı. Atina'da 1949'da öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dini unvanlar
Önce gelen
Hrisantos
Tüm Yunanistan ve Atina Başpiskoposu
1941–1949
Sonra gelen
Spyridon
Siyasi görevi
Önce gelen
Petros Vulgaris
Yunanistan başbakanı
17 EKim 1945 – 1 Kasım 1945
Sonra gelen
Panagiotis Kanellopulos