Birinci Yunanistan Cumhuriyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yunanistan Geçici Hükümeti (1822-1828)
Yunanistan Devleti (1828-1832)
Προσωρινὴ Διοίκησις τῆς Ἑλλάδος (1822-1828)
Ἑλληνικὴ Πολιτεία (1828-1832)
—  Geçici hükümet (1822-1828)
Bağımsız devlet (1828-1832)
  —

1822–1832
Bayrak Arma
Başkent Nafplion
Dil(ler) Yunanca
Din Yunan Ortodoks Kilisesi
Vali
 - 1828-1831 Yannis Kapodistrias
 - 1831-1832 Augustinos Kapodistrias
 - 1832-1833 Yasama Komisyonu
Tarihi
 - Bağımsızlık ilanı 1 Ocak 1822
 - İstanbul Antlaşması 7 Mayıs 1832
Yunanistan tarihi
Part of a map of the Mediterranean Sea and adjacent regions by William Faden, March 1785

Yunanistan Portalı

Birinci Yunanistan Cumhuriyeti (Yunanca: Α'Ελληνική Δημοκρατία), Yunanların Osmanlı İmparatorluğu'na karşı başkaldırısı sırasında kurulan geçici cumhuriyettir. Kurulan bu cumhuriyet aynı zamanda Yunanların kurduğu ilk cumhuriyet olmakla birlikte daha sonra İstanbul Antlaşması ile yerini krallığa bırakacaktır. Tarihçiler devletin anayasal ve demokratik niteliği ile daha sonradan Yunanistan'da kurulacak olan İkinci ve Üçüncü cumhuriyetlere bir örnek teşkil ettiğini söylerler.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1821 yılında başlayan ayaklanmanın ilk aşamasında Yunan toprakların birçok yerinde halkın kendi seçtiği bölgesel yönetim konseyleri kuruldu. Bu konseyler Epidaurus Birinci Millet Meclisine bağlıydı. Bu mecliste 1822 yılında Yunan Anayasası ilan edilerek geçici devleti ilan ettiler. Bu adım çağdaş Yunan devletinin doğuşunu göstermiştir. Ancak konseylerin ömrü çok uzun sürmedi. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı ordu ile birlikte Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın komutası altındaki ordu birleşerek direnişçileri yenmeyi başardı. 

1827 yılında Yunan devrimi anakarada bazı küçük bölgeler haricinde söndürüldüğü dönemde büyük güçler direnişçilere yardıma geldi. Büyük güçler olayları bitirmek için Londra Antlaşmasında Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altında bir Yunan özerkliğini kabul etti. Ancak Osmanlı bu şartları reddetti. Bunun üzerine büyük güçler saldırıya geçerek Navarin'de donanmayı yok etti. Böylece Yunan direnişçilere büyük bir destek verildi.

1827 yılında Ulusal Meclis, Loannis Kapodistrias'i Yunanistan Valisi olarak seçti. Ocak 1828 yılında, da vali olarak seçilen Kapodistrias Yunanistan'a geldi. Geldikten sonra Kapodistrias gerçek anlamda devleti oluşturmak ve yıllar boyu savaş ile tahrip olmuş olan Yunanistan'ı kalkındırmaya çalıştı. Ancak ülkede bulunan burjuva yapılan reformlara tepki koydu. Bunun sonucunda ülke siyasal çatışmaya girdi.

Kapodistrias bu kargaşa esnasında 1831 yılında siyasi rakipleri tarafından öldürüldü. Kapodistrias'in yerine kardeşi Augustinos geçti. Ancak kardeşi altı ay sonra istifa etmek zorunda kaldı.

Bu esnada başta Ruslar olmak üzere birçok büyük devletin müdahalesi ile İstanbul Antlaşması sonucunda Yunanistan bağımsızlığına kavuştu.

Bu kargaşadan memnun olmayan büyük devletler olaylara müdahale ederek Londra Konferansını topladı. Konferansta alınan karar doğrultusunda Yunanistan'da bir krallık kurulacak ve krallığın başına Bavyera Prensi Wittelsbach Otto olacaktı.

Devlet başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]