Yeoryos Çolakoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Yorgos Çolakoğlu
Γεώργιος Τσολάκογλου
İşbirlikçi Yunanistan Başbakanı
Görev süresi
30 Nisan 1941 - 2 Aralık 1942
Hükümdar II. George
Yerine geldiği Emanuil Çuderos
(Sürgündeki Başbakan)
Yerine gelen Konstantinos Logotetopulos
Kişisel bilgiler
Doğum Nisan 1886
Rentina, Karditsa, Yunanistan
Ölüm 22 Mayıs 1948 (62 yaşında)
Atina, Yunanistan
Mesleği Asker
Dini Yunan Ortodoks
Askerî hizmeti
Bağlılığı Yunanistan Yunanistan Krallığı
Branşı Yunanistan Kara Kuvvetleri
Rütbesi Korgeneral
Çatışma/savaşları 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı, Balkan Savaşları, I. Dünya Savaşı, Küçük Asya Seferi, Yunanistan Muharebesi

Yorgos Çolakoğlu (YunancaΓεώργιος Τσολάκογλου, Nisan 1886, Rentina, Kardiça - Mayıs 1948, Atina), 1941-1942 yıllarında Yunanistan'ın Mihver kuvvetlerince işgali sırasında Yunan işbirlikçi hükûmetinin ilk başbakanı olan Yunan subaydır.

Yunan Genelkurmay Başkanı Aleksandros Papagos'un son asker kalıncaya kadar savaşma emrini çiğneyerek Almanlarla Yunan Ordusu'nun kayıtsız şartsız teslimi anlaşmasını imzaladı. Almanlara haberciler gönderip teslim teklifini iletti ve aynı gün LSSAH komutanı Sepp Dietrich ile bir teslim protokolü imzaladı. Teslim töreni 23 Nisan'da İtalyan temsilcileri de dahil olmak üzere üçüncü kez tekrarlandı.

30 Nisan 1941 tarihinde Mihver Devletleri tarafından işbirlikçi bir hükûmetin Başbakanı olarak atandı. Arnavutluk seferinde görev yapmış olan General Panayotis Demestihas ve Yeoryos Bakos gibi bazı diğer generaller Çolakoğlu hükûmetinin üyeleri oldular. 2 Aralık 1942 tarihinde görevden alındı ve Konstantinos Logotetopulos atandı.

Yunanistan'ın kurtuluşundan sonra vatan hainliği suçlamasıyla tutuklandı. 1945 yılında Özel İşbirlikçiler Mahkemesi tarafından yargılandı ve idam cezasına çarptırıldı. Ölüm cezası ömür boyu hapse çevrildi ve 1948 yılında hapiste Lösemiden öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Emanuil Çuderos
İşbirlikçi Yunanistan Başbakanı
1941–1942
Sonra gelen:
Konstantinos Logotetopulos