Panayotis Pikrammenos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Panayotis Pikrammenos
Παναγιώτης Πικραμμένος
184. Yunanistan Başbakanı
Görev süresi
16 Mayıs 2012 - 20 Haziran 2012
Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas
Yerine geldiği Lukas Papadimos
Yerine gelen Antonis Samaras
Kişisel bilgiler
Doğum 1945
Atina, Yunanistan
Partisi Bağımsız
Evlilik(ler) Atina Nutsu
Bitirdiği okul Atina Üniversitesi
Pantheon-Assas Üniversitesi

Panayotis Pikrammenos (Modern YunancaΠαναγιώτης Πικραμμένος; 26 Temmuz 1945, Atina), Yunan yargıç ve yapılan genel seçimlerden seçimlerinden sonra 16 Mayıs 2012 - 20 Haziran 2012 tarihleri arası Yunanistan geçici hükumetinin eski başbakanıdır.

Yaşam öyküsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Pikrammenos 1963 yılında Atina Alman Okulu ve 1968 yılında Atina 'Kapodistrian Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Paris II Üniversitesi'nde lisansüstü çalışmalar yaptı ve 1976 yılında Devlet Konseyi raportörü olana kadar Atina ve Londra'da bir avukat olarak çalıştı. Konseyin saflarının üzerinden giderek yükselerek 2009 yılında Başkan olarak atandı. 2005 ila 2009 yılları arasında Hakimler Ulusal Okulu Genel Müdürü olarak görev yaptı. Yargıda yaptığı hizmetlere olarak, Adalet Bakanlığı'nda yasama komitelerinde bir dizi görev yaptı ve 1991 ila 1993 yılları arası Başbakan Konstantinos Mitsotakis'in adli konularda özel danışmanı oldu. 2009 yılında Yüce Divan Başkanı olarak atandıktan kısa bir süre sonra, bir patlayıcı aygıt polisin anarşist olduğuna inandığı bir grup tarafından Pikrammenos'un arabasına yerleştirilmiştir.

Panayotis Pikrammenos bir yargıç olarak önemli kararlar yayınlamıştır. 2003 yılında borcundan dolayı kişiyi hapsetmenin anayasaya aykırı olduğunu hükmetti. Ayrıca Akropolis Müzesi ve AEK (futbol takımı) (spor kulübü) ile ilgili davalarda karar verdi.

Geçici başbakanlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Pikrammenos Geçici başbakan olarak atanmadan önce, Yunanistan'ın Yüce Divan başkanı olarak görev yaptı. 16 Mayıs 2012 tarihinde Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas tarafından geçici Başbakan olarak atandı. Yunanistan'da yapılacak seçimlere kadar geçici Başbakan olarak atanan Yargıç Panayotis Pikrammenos, Cumhurbaşkanı Papulyas'tan hükümeti kurma yetkisini aldı. Yunanistan'da 6 Mayıs 2012 tarihinde yapılan seçimlerin ardından siyasi partiler arasında yürütülen ve başarısızlıkla sonuçlanınca 17 Haziran olarak belirlenen seçim tarihinin ardından Panayotis Pikrammenos, bir aylık süre için Yunanistan'ın Başbakanı oldu. 17 Haziran'daki seçimlerden sonra, 20 Haziran 2012 tarihinde başbakanlık görevi sona erdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Lukas Papadimos
Yunanistan Başbakanı
2012
Sonra gelen
Antonis Samaras