Petrobey Mavromihalis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Petrobey Mavromihalis
Kendi dilinde adıΠετρόμπεης Μαυρομιχάλης
DoğumLimeni Kasabası,Mani, Osmanlı İmparatorluğu
ÖlümAtina, Yunanistan Krallığı
MilliyetYunan
Diğer ad(lar)ıPetros Mavromihalis
Yerine geldiğiAleksandros Mavrokordatos
Yerine gelenYorgos Kunturiotis
DinOrtodoks Hristiyanık
İmza

Petro Bey Mavromihali (Yunan Harfleriyle: Πετρόμπεης Μαυρομιχάλης Petrobey Mavromichalis), daha çok Yunan İsyanı ile tanınan Yunan general ve politikacıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Petrobey, Pierrekos ve bir doktorun kızı olan Katerina Kuçogrigorakos'un oğlu olarak 6 Ağustos 1765'te dünyaya geldi.

Mavromichalis ailesi, nesiller boyunca Osmanlı İmparatorluğuna karşı ayaklanma halindeydi. Dedesi Yorgakis ve Babası Pierrekos Mavromihalis Orvo İsyanında önemli bir role sahiptiler. İsyan, mani liderleri arasında iç çatışma olarak izledi; genç Petrobey, çatışma arasında arabuluculuk yaparak çatışan aileleri yeniden birleştirerek adını duyurdu.

Çatışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Birkaç başarız ayaklanmalar çıkaran Petrobey, bunun nedeniyle isyancıların ve Fransız kontrolündeki Heptanlıların kaçmasını sağladı. Bu olay, güçlü bir müttefik bulmasına sebep oldu. Mısırda savaşan Napolyon Bonapart ile müttefik oldu. Napolyon'un fikrinde bir Yunan İsyanı ile Osmanlı İmparatorluğu'nu vurmayı amaçlıyordu.

1814 yıkında, Maniotlar Osmanlı İmparatorluğunu tehtid etmeye başlamıştı. Petrobey, yıllardır koruduğu bölgesine özerkik kavramını getiremiyordu ama Maniot Güçleri, Sultan adına Arnavut akıncılarına karşın Mora Bölgesini savunacak kadar güçlüydü. Petrobey Mariot Kaptanlarının yanında bir ayaklanma için tasarımlarda aktif bir kaptandı. 1818 yıkında ise Filiki Eterya üyesi oldu ve 1819 da büyük kaptanlar arasında anlaşmaya aracılık etti.

1821'de Areopolis'te savaş bayrağını kaldırarak Büyük Yunan İsyanının başladığını işaretini verdi.

Güçleri Kalamata'ya doğru yürüdü ve 23 Mart'ta şehri aldı.

1822 yazından sonra Petrobey savaştan çekildi ve yerini oğullarına bıraktı (iki çocuğuda savaşta öldü).

Kaptanlar arasında arabuluculuk yaparak iç kavgaların oluşmamasını sağladı.

Siyaset[değiştir | kaynağı değiştir]

Önde gelen devrimcilerden oluşan Messesian Senetosu'nda başkanlık yaptı ve Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri'ne ve Helenistlere bir dize mektup yazarak Batı Ülkelerinden destek bulmaya çalıştı.

Peter von Hess tarafından yapılan Petrobey Mavromihalis tablosu

Devrimden sonra Petrobey, Yannis Kapodistrias'ın önderliğinde ilk Yunan Senatosu'na üye oldu. İki adam, Kapodistrias'ın geleneksel aile sadakati sisteminin yerini alarak siyasi atamalara dayalı merkezi bir bölgesel yönetim kurma konusundaki ısrarının bir sonucu olarak kısa süre sonra çatıştı. Petrobey'in kardeşi Canis, atanan Lakonia valisine karşı bir isyan başlattı; iki kardeş Kapodistrias'la görüşmeye ve bir çözüm müzakere etmeye davet edildiler, ancak ortaya çıktıklarında tutuklandılar. Petrobey, hapishane hücresinden Kapodistrias ile bir anlaşmaya varmaya çalıştı; ikincisi reddetti. Kriz daha sonra daha geleneksel yollarla çözüldü: Petrobey'in kardeşi Konstantinos ve oğlu Georgios, 9 Ekim 1831'de Kapodistrias'a suikast düzenledi. Petrobey cinayeti alenen onaylamadı. Kapodistrias'ın yerine, kapetanaioi'ye karşı tutumu daha dostça olan Kral Otto geçti. Petrobey, Danıştay başkan yardımcısı ve daha sonra senatör oldu. Ayrıca, Kurtarıcı Nişanı'nın Büyük Haçı'na layık görülen ender Rumlardan oldu.

17 Ocak 1848'de Atina'da öldü ve en yüksek onurla gömüldü.