Nikolaos Triantafillakos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nikolaos Triantafillakos
Yunanistan Başbakanı
Görev süresi
28 Ağustos 1922 - 16 Eylül 1922
Yerine geldiği Petros Protopapadakis
Yerine gelen Anastasios Haralambis
Kişisel bilgiler
Doğum 8 Kasım 1855
Tripoliçe
Ölüm 16 Eylül 1939

Nikolaos Triantafyllakos (YunancaΝικόλαος Τριανταφυλλάκος) (8 Kasım 1855[1], Tripoliçe - 16 Eylül 1939), 1922 yılında Ağustos ile Eylül ayları arasında Yunan tarihinin çalkantılı bir döneminde Yunanistan Başbakanlığı yapmıştır.

Yunan Parlamentosu'nda Arkadya bölgesini temsil etmiştir. Yunan ordusu 1922'de Küçük Asya'daki savaşta muharebeleri kaybederken ve topraklarını Türk Ulusal Hareketi'ne bırakırken, Atina'daki siyasi durum kötüleşmeye başladı.

Petros Protopapadakis'in kabinesi 28 Ağustos'ta istifa etti, Nikolaos Kalogeropulos yeni bir kabine kurması için Kral Konstantin tarafından görevlendirildi. Müzakerelerde iki gün geçirdikten sonra görevinde başarısız oldu ve Yunanistan'ın Konstantinopolis'teki eski yüksek komiseri Nikolaos Triantafyllakos çağrıldı ve zorlukla geçici bir hükûmet kurmayı başardı.

Bu arada, halk arasında kargaşa ve memnuniyetsizlik giderek artıyordu ve düzenin sürdürülmesi için katı önlemler gerekiyordu. 11 Eylül'de, Selanik'te Kral Konstantin'in tahttan çekilmesi ve eski başbakanlar Dimitrios Gunaris ve Nikolaos Stratos'un tutuklanmasını talep eden 8.000 asker ve subayın ayaklanmasının ardından sıkıyönetim ilan edildi. Bu isyanı, Küçük Asya'dan Midilli, Sakız ve Girit adalarına tahliye edilen askerlerin yaygın bir isyanı izledi.

Midilli'deki ordu birlikleri, Albay Stilianos Gonatas başkanlığında bir Devrim Komitesi kurdu ve bu komite, Atina'ya şu talepleri uçakla gönderdi: Hükümetin görevden alınması, parlamentonun feshi, yeni seçimlerin yapılması ve Kral Konstantin'in Veliaht Prens Georgios'un lehine tahttan çekilmesi. Devrimci hareket hızla Yunanistan'ın diğer merkezlerine ve Midilli'de ve Pire limanı içinde ve çevresinde konuşlanmış Yunan savaş gemilerine yayıldı. Kabine ve Başbakan Triantafyllakos 16 Eylül'de derhal istifa etti ve o gün Kral Konstantin kariyeri boyunca ikinci kez tahttan çekildi ve kralın en büyük oğlu Kral II. Georgios olarak Yunanistan tahtına çıktı.

Triantafyllakos 1939 yılında ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Not: Yunanistan, Miladi takvimi 16 Şubat 1923'te resmen kabul etti (o gün 1 Mart oldu). Özellikle belirtilmediği sürece bundan önceki tüm tarihler Eski Usul'dür.
Siyasi görevi
Önce gelen:
Petros Protopapadakis
Yunanistan Başbakanı
28 Ağustos– 16 Eylül 1922
Sonra gelen:
Anastasios Haralambis