İçeriğe atla

Panayotis Kanellopulos

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Panagiotis Kanellopoulos veya Panayotis Kanellopoulos (YunancaΠαναγιώτης Κανελλόπουλος; Patras, Achaea, 13 Aralık 1902 – Atina, 11 Eylül 1986), Yunan yazar, siyasetçi. Yunanistan Başbakanı olarak görev yaptı. 1967-1974 Yunan askerî cunta tarafından devrilen Yunanistan son Başbakanı idi.

Atina, Heidelberg ve Münih'te hukuk okudu. Kanellopoulos, siyaset, hukuk, sosyoloji, felsefe, tarih vb. Konuyla ilgili kitapların entelektüel yazarıydı. "1402 doğumluyum" adlı kitabı Atina Akademisi tarafından edebi bir ödül aldı. Theano Poulikakos'la evlendi (Yunanca: Θεανώ Πουλικάκου).

II. Dünya Savaşı sırasında Tsouderos hükûmeti altında sürgünde Savunma Bakanı olarak görev yapıyordu. Kasım 1945'te kısa bir süre Başbakanlık yaptı. Savaştan sonra Georgios Papandreu'nun himayesinde bir ulusal birlik hükûmetinde Yeniden Yapılanma Bakanı oldu.

9 Temmuz 1961'de Konstantinos Karamanlis hükûmetinde Başbakan Yardımcısı olarak ve Almanya Başbakan Yardımcısı Ludwig Erhard ile Yunanistan ve Avrupa Ekonomik Topluluğu (EEC) arasında yapılan Antlaşma Protokollerini imzaladı.

Atina'daki imza törenine, Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'dan oluşan altı üyeden üst düzey yetkililer katıldı. Altı üyelik grup, bugün 28 üyesi olan Avrupa Birliği'nin öncülüydü. Törende Başbakan Konstantinos Karamanlis'in yanı sıra Ekonomi Bakanı Aristidis Protopapadakis ve Dışişleri Bakanı Evangelos Averof de vardı.

Yeğeni, Amalia Karamanlis ile evlendi. 1963'te Ulusal Radikal Birliği partisinin (ERE) lideri olarak Karamanlis'in yerine geçti.

Kanellopulos, 21 Nisan 1967 darbesinden önce son Başbakandır. Darbeden sonra yedi yıl boyunca ev hapsinde tutuldu. Metapolitefsi'den (askerî cuntanın yıkılmasından sonraki siyasi geçiş dönemi) sonra Kanellopoulos parlamento kariyerine Yeni Demokrasi partisinin bir üyesi olarak devam etti. Metapolitefsi sırasında kendisine teklif sunulduğunda, Yunanistan'ın Başkanı olma tekliflerini reddetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen
Başpiskopos Damaskinos
Yunanistan başbakanı
1945
Sonra gelen
Themistoklis Sofulis
Önce gelen
Aleksandros Papagos
Yunanistan Milli Savunma Bakanı
2 Aralık 1952 – 6 Haziran 1955
Sonra gelen
Konstantinos Karamanlis
Önce gelen
Yannis Paraskevopulos
Yunanistan başbakanı
Geçici

1967
Sonra gelen
Konstantinos Kollias