Kostas Simitis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kostas Simitis
Κωνσταντίνος Σημίτης
Yunanistan Başbakanı
Görev süresi
22 Ocak 1996 – 10 Mart 2004
Cumhurbaşkanı Konstantinos Stefanopulos
Yerine geldiği Andreas Papandreu
Yerine gelen Kostas Karamanlis
Kişisel bilgiler
Doğum 23 Haziran 1936 (1936-06-23) (80 yaşında)
Atina, Yunanistan
Partisi Panhelenik Sosyalist Hareket
Eşi Daphni Simitis (née Arkadiou)
Çocukları Fiona Simitis
Marilena Simitis
Bitirdiği okul Marburg Üniversitesi
Londra Üniversitesi
Mesleği Yargıç
Dini Yunan Ortodoks

Konstantinos Simitis (d. 23 Haziran 1936, Atina), Yunanistan eski başbakanı.

1936'da Atina'da doğan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Almanya'da Marburg Üniversitesi'nde hukuk ardından London School of Economics'te ekonomi eğitimi aldı. 1961'de Yüksek Mahkeme'de yargıç olan Simitis, 1965'de Panhelenik Kurtuluş Hareketi Ulusal Konseyi'ne katılarak politikaya atıldı. Simitis aynı yıllarda bir araştırma ve çalışma topluluğu olan Elexandros Papanastasiuou Derneği'ni kurdu.

1967-69 yıllarında Yunanistan'da iktidarda olan askeri cuntaya karşı bir dizi yasadışı eylemde bulundu. Bu eylemlerin sonucunda mahkemelik olan Simitis, yargılanmamak için Almanya'ya kaçtı. Sürgün yıllarında da cuntaya karşı mücadelesine devam eden Simitis, Almanya'nın Konstanz Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Simitis bir süre sonra Justus Liebig Üniversitesi'nde ticaret ve medeni hukuk dalında profesörlük unvanı kazandı.

Simitis, cunta yıllarının ardından Yunanistan'a döndü ve 1985'te Yunan Parlamentosu'na girdi. 90'lı yıllara dek tarım, ulusal ekonomi ve endüstiri bakanlıklarında bulunan Simitis, Başbakan Andreas Papandreu'nun 1996 ocağında sağlık nedenlerinden dolayı görevi bırakmasının ardından düzenlenen seçimlere Panhelenik Sosyalist Hareketi'nin (PASOK) lideri olarak girdi.

1996 eylülünde yapılan seçimleri kazanan PASOK, lideri Simitis'i de başbakanlık koltuğuna taşıdı. 17 Ağustos 1999'da Marmara'da meydana gelen büyük depremin ardından Türkiye'ye zeytin dalı uzatan ve iki toplum arasında tarihte görülmemiş bir yakınlaşmanın tohumlarını Ege'ye diken Simitis, Avrupa Birliği'nde Türkiye'nin adaylığına karşı Yunan vetosunu da kaldırarak Aralık 1999'da Türkiye'ye aday ülke statüsünün verilmesinde önemli rol oynadı.

Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile uyumlu çalışması da, Yunanistan'ın Türkiye politikasında yumuşamasında önemli rol oynadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Andreas Papandreu
Yunanistan Başbakanı
1996 - 2004
Sonra gelen:
Kostas Karamanlis