İçeriğe atla

Kostas Simitis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kostas Simitis
Κωνσταντίνος Σημίτης
Yunanistan Başbakanı
Görev süresi
22 Ocak 1996 - 10 Mart 2004
Cumhurbaşkanı Konstantinos Stefanopulos
Yerine geldiği Andreas Papandreu
Yerine gelen Kostas Karamanlis
PASOK Başkanı
Görev süresi
30 Haziran 1996 - 8 Şubat 2004
Yerine geldiği Andreas Papandreu
Yerine gelen Yorgo Papandreu
Kişisel bilgiler
Doğum 23 Haziran 1936 (87 yaşında)
Atina, Yunanistan
Partisi Panhelenik Sosyalist Hareket
Evlilik(ler) Daphni Simitis (née Arkadiou)
Çocuk(lar) Fiona Simitis
Marilena Simitis
Bitirdiği okul Marburg Üniversitesi
Londra Üniversitesi
Mesleği Yargıç
Dini Yunan Ortodoks

Konstantinos Simitis (d. 23 Haziran 1936, Atina), Yunanistan eski başbakanı.

Almanya'da Marburg Üniversitesi'nde hukuk ardından Londra Ekonomi Okulu'te ekonomi eğitimi aldı. 1961'de Yüksek Mahkeme'de yargıç oldu. 1965'te Panhelenik Kurtuluş Hareketi Ulusal Konseyi'ne katılarak politikaya atıldı. Aynı yıllarda bir araştırma ve çalışma topluluğu olan Elexandros Papanastasiuou Derneği'ni kurdu.

1967-69 yıllarında Yunanistan'da iktidarda olan askerî cuntaya karşı bir dizi yasa dışı eylemde bulundu. Bu eylemlerin sonucunda mahkemelik oldu ve yargılanmamak için Almanya'ya kaçtı. Sürgün yıllarında da cuntaya karşı mücadelesine devam etti. Almanya'nın Konstanz Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Bir süre sonra Justus Liebig Üniversitesi'nde ticaret ve medeni hukuk dalında profesörlük unvanı kazandı.

Cunta yıllarının ardından Yunanistan'a döndü ve 1985'te Yunan Parlamentosu'na girdi. 90'lı yıllara dek tarım, ulusal ekonomi ve endüstri bakanlıklarında bulundu. Başbakan Andreas Papandreu'nun 1996 ocağında sağlık nedenlerinden dolayı görevi bırakmasının ardından düzenlenen seçimlere Panhelenik Sosyalist Hareketi'nin (PASOK) lideri olarak girdi.

1996 eylülünde yapılan seçimleri kazanan PASOK, lideri Simitis'i de başbakanlık koltuğuna taşıdı. 17 Ağustos 1999'da Marmara'da meydana gelen büyük depremin ardından Türkiye'ye zeytin dalı uzatan ve iki toplum arasında tarihte görülmemiş bir yakınlaşmanın tohumlarını Ege'ye dikti. Avrupa Birliği'nde Türkiye'nin adaylığına karşı Yunanistan vetosunu da kaldırarak Aralık 1999'da Türkiye'ye aday ülke statüsünün verilmesinde önemli rol oynadı.

Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile uyumlu çalışması da, Yunanistan'ın Türkiye politikasında yumuşamasında önemli rol oynadı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Andreas Papandreu
Yunanistan Başbakanı
1996–2004
Sonra gelen:
Kostas Karamanlis
Parti siyasi görevi
Önce gelen:
Andreas Papandreu
PASOK Başkanı
1996–2004
Sonra gelen:
Yorgo Papandreu