Ignaz von Rundhart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İgnaz von Rudhart
Ιγνάτιος φον Ρούντχαρτ (İgnatios fon Rundhart)
Yunanistan başbakanı
Görev süresi
14 Şubat 1837 - 20 Aralık 1837
Yerine geldiği Graf von Armansperg
Yerine gelen Otto
Kişisel bilgiler
Doğum 11 Mart 1790(1790-03-11)
Weismain, Yukarı Frankonya
Ölüm Şablon:Dda
Trieste, Avusturya İmparatorluğu

İgnaz Ritter von Rudhart veya İgnatios fon Rundhart (11 Mart 1790, Weismain, Yukarı Frankonya – 11 Mayıs 1838), Kral Otto'nun hükümdarlığı sırasında Özel Konsey Başkanı (Başbakan) olarak görev yapmak üzere Yunanistan'a gönderilen Bavyeralı bir bilim adamı ve kamu görevlisiydi.

Von Rudhart, Münih Üniversitesi'nden hukuk doktorası almış, biri Başbakan olarak atanmadan önce Danıştay üyesi olarak görev yaptığı Bavyera Krallığı'nın istatistiksel bir araştırması olmak üzere iki kitap yazmıştı.

Şubat 1837'de Atina'ya vardığında, (selefi von Armansperg'in destekçisi olan) İngiliz elçisi Lyons tarafından şüpheli bir şekilde karşılandı ve kendisini hemen başbakanın rolü konusunda kralla anlaşmazlığa düştü. Kral Otto mutlak bir monarşiye bağlıydı ve güçlü bir başbakana karşı direniyordu. Von Rudhart, kralla bir dizi çatışmaya girdi ve Kraliçe Amalia tarafından beğenilmediği için istifası, Yunanistan'a geldikten 10 ay sonra Kral Otto tarafından kabul edildi. Otto 3 Eylül 1843 Devrimi sırasında kendisine bir anayasa dayatılana kadar Özel Meclis'in kendi Başkanı olarak görev yaptı.