Panayis Çaldaris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Panayis Çaldaris, 1932

Panayis Çaldaris (1868 – 17 May 1936, YunancaΠαναγής Τσαλδάρης Panagiotis Tsaldaris veya Panayotis Tsaldaris), bir Yunan politikacı ve Yunanistan'ın 48. Başbakanıydı; II. Dünya Savaşı'ndan önceki dönemde muhafazakâr Halk Partisi'nin uzun yıllar (1922-1936) saygıdeğer muhafazakâr bir politikacı ve lideriydi. Parlamento üyesi olan Yunanistan'da yasama mağduru olan Lina Çaldari'nin kocası ve Sosyal Refah Bakanıydı.

Gençliği[değiştir | kaynağı değiştir]

1868'de Kamari'de, Korint yakınlarındaki Peloponez'de dünyaya geldi. Atina Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okudu ve mükemmel bir öğrenci olarak, yurt dışında, Berlin ve Paris'teki diğer yerlerde çalışmalarına devam etti. Yunanistan'a döndükten sonra avukat olarak çalıştı. Bir avukat olarak uzmanlığı nedeniyle meslektaşlarına saygı duydu.

1919 yılında kocasının ölümünden sonra bile hayatının boyunca yanında duran ve siyasi olarak aktif kalan üniversite profesörü Spiridon Lambru'nun kızı Lina ile evlendi.

Siyasete girişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Korint'den ilk kez Parlamento'ya seçildiği 1910'da siyasete girdi. 1936'da ölümüne kadar art arda Meclis'e seçilecekti. 1915'te, Kral I. Konstantin ile birlikte Elefterios Venizelos'la olan çatışmasında taraftarlaştı ve Dimitrios Gunaris hükûmetinde Adalet Bakanı oldu. Yine de, Venizelos'un geri dönüşü ve 1917'de Kral'ın kendini sürgün etmesinden sonra hapsedildi ve Ege Denizi'ndeki çeşitli adalara sürüldü.

Halk Partisi için beklenmedik bir zaferle sonuçlanan 1920 yasama seçimlerinden sonra, Dimitrios Rallis ve Nikolaos Kalogeropulos hükûmetlerinde İçişleri Bakanı ve Toplu Taşıma Bakanı olarak görev yaptı. Dimitrios Gunaris hükûmetinde bir kez daha Toplu Taşıma Bakanı olarak görev yaptı.

17 Mayıs 1936'da Atina'da öldü. Ölümünden önce, sonraki diktatörlüğün öncülüğünde Yannis Metaksas'ın ilk hükûmetine karşı oy kullanmıştı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Siyasi görevi
Önce gelen:
Elefterios Venizelos
Yunanistan Başbakanı
3 Kasım 1932 – 16 Şubat 1933
Sonra gelen:
Elefterios Venizelos
Önce gelen:
Aleksandros Otoneos
Yunanistan Başbakanı
10 Mart 1933 – 10 Ekim 1935
Sonra gelen:
Yorgos Kondilis