Almanya Şansölyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Almanya Federal Cumhuriyeti
Şansölyesi
Bundeskanzler der
Bundesrepublik Deutschland
Bundesadler Bundesorgane.svg
Federal Hükûmet Arması
Görevdeki
Angela Merkel

22 Kasım 2005'ten beri
Atayan Federal Cumhurbaşkanı
Görev süresi 4 yıl
Açılışı yapan Otto von Bismarck (İmparatorluk)
Konrad Adenauer (Cumhuriyet)
Oluşum 1 Temmuz 1867
21 Mart 1871
24 Mayıs 1949
Websitesi bundeskanzlerin.de

Almanya Federal Şansölyesi (Almanca: Bundeskanzler), Almanya Federal Cumhuriyeti'nin hükûmet başkanlığını temsil eden makam. Bugünkü Alman şansölyesi 2005'ten beri görevde olan ve 2009 ile 2013 seçimlerini de kazanan Angela Merkel'dir. 1871-1945 arasında bu makamın resmî adı Reichskanzler (İmparatorluk Şansölyesi) idi.

Federal başbakan (şansölye) adayı cumhurbaşkanı tarafından belirlenir ancak onun tarafından görevinden alınamaz. Aynı zamanda federal hükûmetin başı olan şansölye, cumhurbaşkanının aday göstermesi üzerine Federal Meclis'in (Bundestag) çoğunluk oyuyla seçilir. Uygulamada şansölye hep iktidar partisinin başkanı olur. 1949 Alman Anayasası'na (Grundgesetz) göre şansölyenin geniş yetkileri vardır; hükûmet politikalarının oluşturulmasında belirleyici rol oynar. Federal Meclis'in mutlak çoğunluğu tarafından görevden alınabilir, ama bunun koşulu yerini alacak kişinin çoğunluk oyuyla seçilebilecek olmasıdır.

“Yapıcı güvensizlik oyu” denen bu koşul şansölyenin ve hükûmetin düşme olasılığını çok azaltır. Kabine ne Federal Meclis'in güvensizlik oyuyla, ne de cumhurbaşkanının hükûmeti azletmesiyle görevden alınabilir. Cumhurbaşkanının seçeceği bir siyasi lider de bunalım koşullarında bile yeni bir hükûmet kurmakla görevlendirilemez. Bu anayasa hükmünün temelinde Adolf Hitler'in 1933'te şansölyeliğe yükselmesinden çıkarılan ders vardır.

Görev yapan Şansölyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]