Almanya Şansölyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Almanya Şansölyesi
Bundeskanzler
Bundesadler Bundesorgane.svg
Almanya hükümet forsu
Görevdeki
Angela Merkel

22 Kasım 2005'ten beri
Atayan Almanya Cumhurbaşkanı
Görev süresi 4 yıl, sınırsız
Açılışı yapan Otto von Bismarck
Oluşum 1 Temmuz 1867
21 Mart 1871
Websitesi http://bundeskanzlerin.de

Almanya Şansölyesi, (Almanca: Bundeskanzler, Federal Şansölye), Almanya Federal Cumhuriyeti'nin hükûmet başkanlığını temsil eden makam. Bugünkü Alman şansölyesi 2005'ten beri görevde olan ve 2009'da tekrar seçimleri kazanan Angela Merkel'dir. 1945'ten önce bu makamın resmî adı “Reichskanzler” (İmparatorluk Şansölyesi) idi.

Federal başbakan (şansölye) adayı cumhurbaşkanı tarafından belirlenir ancak onun tarafından görevinden alınamaz. Aynı zamanda federal hükümetin başı olan şansölye, cumhurbaşkanının aday göstermesi üzerine Federal Meclis'in (Bundestag) çoğunluk oyuyla seçilir. Uygulamada başbakan hep iktidar partisinin başkanı olur. 1949 Alman Anayasası'na (Grundgesetz) göre şansölyenin geniş yetkileri vardır; hükümet politikalarının oluşturulmasında belirleyici rol oynar. Federal Meclis'in mutlak çoğunluğu tarafından görevden alınabilir, ama bunun koşulu yerini alacak kişinin çoğunluk oyuyla seçilebilecek olmasıdır.

“Yapıcı güvensizlik oyu” denen bu koşul başbakanın ve hükümetin düşme olasılığını çok azaltır. Kabine ne Federal Meclis'in güvensizlik oyuyla, ne de cumhurbaşkanının hükümeti azletmesiyle görevden alınabilir. Cumhurbaşkanının seçeceği bir siyasi lider de bunalım koşullarında bile yeni bir hükümet kurmakla görevlendirilemez. Bu anayasa hükmünün temelinde Adolf Hitler'in 1933'te başbakanlığa yükselmesinden çıkarılan ders vardır.

Görev yapan Şansölyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]