Kurt von Schleicher

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kurt von Schleicher
Almanya Şansölyesi
Görev süresi
3 Aralık 1932 - 28 Ocak 1933
Yerine geldiği Franz von Papen
Yerine gelen Adolf Hitler
Kişisel bilgiler
Doğum 7 Nisan 1882(1882-04-07)
Brandenburg an der Havel, Alman İmparatorluğu
Ölüm 30 Haziran 1934 (52 yaşında)
Potsdam-Babelsberg, Nazi Almanyası
Askerî hizmeti
Bağlılığı  Alman İmparatorluğu
 Weimar Cumhuriyeti
Hizmet yılları 1900-1932
Rütbesi General der Infanterie
Çatışma/savaşları I. Dünya Savaşı

Kurt von Schleicher (7 Nisan 1882 - 30 Haziran 1934), Adolf Hitler'in iktidara gelmesinin arifesinde Weimar Cumhuriyeti'nin şansölyeliğini yapmış (1932-33) Alman asker ve siyasetçi.

Brandenburg an der Havel'de Prusyalı bir subayın oğlu olarak doğdu. Harp Okulu'nu bitirdikten sonra Teğmen olarak 1900 yılında Prusya Ordusu'na katıldı. 1909 yılında Franz von Papen ile birlikte Prusya Askeri Akademisi katıldı ve daha sonra Prusya Genelkurmay Demiryolu Bölümü'ne atandı.

I. Dünya Savaşı çıktıktan sonra Yüzbaşı rütbesindeyken Genelkurmay'a atandı. Verdun Muharebesi'ne katıldı. 1917 yılında 237. Tümen Kurmay Başkanı olarak kısa bir süre görev yaptıktan sonra tekrar Genelkurmay Karargâhına atandı. 1918 yılında Wilhelm Groener'in Genelkurmay Başkanı olmasından sonra Genelkurmay Askeri Komiserliği'ne atandı ve Alman Ordusu'nun fiili komutanı olarak kabul edildi. Groener'in en güvenilir yardımcısı olarak, sivil ve askeri yetkili bir hale geldi.

1929'da tümgeneralliğe yükseltildi. Sonraki üç yıl içinde Savunma Bakanı Wilhelm Groener, Şansölye Heinrich Brüning ve Cumhurbaşkanı Paul von Hindenburg'la birlikte Weimar Cumhuriyeti'nin en etkili kişilerinden biri durumuna geldi. Bir süre sonra Brüning ve Hindenburg'la anlaşmazlığa düştü ve Brüning'in görevden alınarak yerine Franz von Papen'in getirilmesinde önemli rol oynadı. Aynı dönemde savunma bakanlığına getirildi. Papen'in 1 Aralık 1932'de istifa etmesi üzerine, onun yerine şansölye oldu. Bu görevi sırasında Nazilerin yasaları çiğnemelerini engellemeye çalıştı ve bu amaçla Adolf Hitler'e ordunun denetiminin kendisinde kalması koşuluyla bir hükûmet kurmayı önerdi. Bu öneriyi reddeden Hitler, bu tarihten sonra Schleicher'i baş düşmanı olarak görmeye başladı. 1933'te Hindenburg, Schleicher'ı görevden alarak yerine Hitler'i atadı. Bir buçuk yıl sonra, Uzun Bıçaklar Gecesi'nde Hitler'in baş kurbanlarından biri oldu ve Hitler'in SS'leri tarafından öldürüldü. Evinde vurularak öldürülen Kurt von Schleicher'in seslerini duyan karısı odasına geldi. Bunun üzerine o da vurularak öldürüldü.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ William L. Shirer, The Rise and Fall of Nazi Germany, Simon & Schuster, 1960, p. 222
Siyasi görevi
Önce gelen:
Franz von Papen
Almanya Şansölyesi
1932-1933
Sonra gelen:
Adolf Hitler