Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı
Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda
(RVP)
Reichsadler der Deutsches Reich (1933–1945).svg
Genel bilgiler
Türü Bakanlık
Kuruluş tarihi 13 Mart 1933
Kapanış tarihi 1 Mayıs 1945
Bağlılığı Adolf Hitler (Führer)
Bütçe 200 Milyon Mark
Bakan Joseph Goebbels

Halkı Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı (Almanca: Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda veya Propagandaministerium), Nazi Almanyası'nda nasyonal sosyalist ideolojiye göre hareket eden Bakanlıktı. Kurulduğu günden kapandığı güne kadar Bakanlığını Joseph Goebbels yapmıştır.

Görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Coşkulu ve enerjik hitabet yeteneği, sert antisemitik görüşleri ve kitlesel propagandanın Büyük Yalan olarak bilinen tekniğini kullanmadaki ustalığı Joseph Goebbels'i Propaganda Bakanlığı için en iyi aday olarak gösteriyordu. Goebbels halkı yaptığı konuşmalarla halkı Adolf Hitler'in yoluna soktu. Tek Halk, tek İmparatorluk, tek Lider sloganını halka bu bakanlık ile adım adım işledi.

Savaşın son günleri[değiştir | kaynağı değiştir]

II. Dünya Savaşı sırasında Goebbels önderliğindeki ekip Alman halkını büyük ölçekli bir askeri çatışmaya hazırlamak için elinden gelen her şeyi yaptı. Savaşın son yıllarında ilan edilen topyekün savaş projesinin de mimarı bu bakanlıktır.

Kapanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Führer Adolf Hitler'in intiharının ardından Goebbels Üçüncü Reich Şansölyeliği görevini alınca bakanlık da otomatik olarak kapatılmış oldu.