Portal (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Portal
Portal standalonebox.jpg
Geliştirici Valve Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcılar Valve Corporation
Microsoft Game Studios (XBLA)
Yapımcı Valve Corporation
Senarist Erik Wolpaw
Kim Swift
Mike Morasky Bunu Vikiveri'de düzenle
Besteci Kelly Bailey Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Source Engine
Platformlar Linux[1]
Microsoft Windows
PlayStation 3
Xbox 360
Xbox Live Arcade
Çıkış 9 Ekim 2007
Türler Birinci şahıs nişancı, bilimkurgu, macera, bulmaca
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Portal, Valve Corporation tarafından geliştirilmiştir. Orange Box'ın bir parçası olarak 9 Ekim 2007'de Microsoft Windows ve Xbox 360, 11 Aralık 2007'de PlayStation 3 için dağıtılan bir FPS,bilimkurgu, macera, bulmaca oyunudur. Windows sürümü Valve'ın içerik dağıtım yazılımı Steam üzerinde indirebilir olarak bulunması dışında 9 Nisan 2008'de tek ürün olarak Electronic Arts tarafından dağıtılmıştır.

Oyuncuya verilen Aperture Science Handheld Portal Device[2] (kısaca ASHPD, ya da Portal silahı) isimli silahı kullanarak açılan geçitler yardımıyla karşılaşılan bulmacaları çözme mantığı üzerine kurulu bir oyundur. Oyuncuya, Aperture Science Bilgisayar Destekli Zenginleştirme Merkezi'nde, GLaDOS isimli bir bilgisayarın hazırladığı bulmacaları geçmesi sonucunda bir pasta ile ödüllendirileceği bilgisi verilmektedir.

Benzer bir düşünce DigiPen öğrencileri tarafından Narbacular Drop isimli bir oyunda kullanılmış, bu çalışmayı gerçekleştirenlerin birçoğu Valve tarafından Portal üzerinde çalışmaları için işe alınmıştır. Portal, doğrudan olmamasının yanında farklı bir konuyu işlemesine karşın Narbacular Drop'un devamı olarak kabul görmektedir.

Oyun süresinin kısa olmasına rağmen 2007'nin en çok ilgi gören oyunlardan biri olarak görülen yapım; oynayışı ve konusu, GlaDOS karakteri (Ellen McGlain tarafından seslendirilen) ve oyunun sonunda yer alan Still Alive (Jonathan Coulton tarafından oyun için yapılan) isimli şarkı gibi ögeler ile oyuncuların beğenisini kazanarak ünlenmiştir.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Portal'de oyuncu Chell isimli bir karakteri yöneterek, karşılaştığı bulmacaları Portal silahından yararlanarak geçmek zorundadır. Bu silah, oyuncunun içinden geçerek diğer tarafa ulaşabileceği sadece iki geçit açabilme özelliğini içermektedir. Bunun yardımı ile oyuncu, açtığı birinci geçidin içinden geçerek ikincinin içinden çıkabilmektedir. Ayrıca aygıt ile çevrede genel olarak bulmacaların çözümü için bulunan nesnelerde taşınabilmektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun tamamı Aperture Science Laboratuvarları olarak isimlendirilen araştırma kuruluşunun merkezinde geçmektedir.

Bu araştırma tesisi oyunun sonlarında bir projeksiyon sunumunda gösterildiği üzere Black Mesa Araştırma Tesisi ile rekabet içindedir.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda sadece iki karakter bulunmaktadır. Oyun boyunca yönettiğimiz, geçmişi belirsiz karakter Chell ve onu merkezde bulunan çeşitli bulmacalardan geçmek zorunda bırakan, burada yer alan birçok donanımın çalışmasından sorumlu olan Caroline'in beynini taşıyan GLaDOS (Genetic Lifeform and Disk Operating System).

Genişleme ve Devam Oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Portal: Still Alive[değiştir | kaynağı değiştir]

Portal: Still Alive, sadece Xbox Live Arcade için olan bir oyun olarak, 2008 deki E3 kongresinde duyurularak 22 Ekim 2008 de piyasaya sürüldü.[3] Orijinal oyunun özelliklerini taşıyan bu versiyon, 14 yeni macera ve yeni başarılar içermektedir.[4] Bu ek versiyonun içeriği, hikâye ile alakalı bölümler içermeyen ve We Create Stuff tarafından yapılmış "Portal: The Flash Version"un bölümleri temel alınarak oluşturulmuştur.[5] Valve'ın sözcüsü Doug Lombardi'ye göre; Microsoft, büyük boyutu nedeniyle Portal'i platformlarından çıkarmıştır.[6]

Portal: Still Alive, oynayanlar tarafından iyi eleştiriler aldı.[7] 1UP.com'dan Andrew Hayward, "Kolay bir şekilde ve The Orange Box'tan daha düşük maliyete, Portal her zaman olduğundan daha güçlü." dedi.[8] IGN editörü Cam Shea, Portal'in bu oyununu en iyi 10 Xbox Live Arcade oyunu listesinde 5. sıraya koymuştur. Bir The Orange Box sahibinin bu oyunu alması gerekip gerekmediğinin tartışmaya açık olduğunu belirtmiştir, çünkü bu oyunda sadece ek bölümler mevcuttur, yeni bir hikâye yoktur. Fakat, eklenilen yeni bölümlerin kalitesini övmüştür.[9]

Portal'daki bir test odası. İki renkteki geçitler açılmış ve bir küp bulunuyor.

Portal 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Portal'in devamı niteliğindeki oyun Portal 2, 19 Nisan 2011'de piyasaya sürüldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=MTM2Mzk
  2. ^ "Aperture Science Handheld Portal Device". Half-Life Wiki (İngilizce). 27 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ocak 2021. 
  3. ^ Faylor, Chris (16 Ekim 2008). "Portal: Still Alive Hits Xbox Live Arcade Next Wed; Promises Cake and Companionship". Shacknews. 29 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2008. 
  4. ^ Faylor, Chris (14 Temmuz 2008). "Portal: Still Alive Coming Exclusively to Xbox 360". Shacknews. 13 Ekim 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2008. 
  5. ^ Remo, Chris (20 Temmuz 2008). "Portal: Still Alive Explained". GameSetWatch. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2008. 
  6. ^ Lee, James (28 Nisan 2008). "Portal was offered to XBLA, but rejected". GamesIndustry.biz. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2008. 
  7. ^ "Portal: Still Alive (xbox360: 2008)". MetaCritic. 27 Şubat 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2008. 
  8. ^ Hayward, Andrew (27 Ekim 2008). "Portal: Still Alive (Xbox 360)". 1UP.com. 18 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2008. 
  9. ^ "IGN's Top 10 Xbox Live Arcade Games". IGN. 7 Mayıs 2009. 13 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ağustos 2009.