Counter-Strike: Global Offensive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Counter-Strike: Global Offensive
Counter-Strike Global Offensive.svg
Geliştirici Hidden Path Entertainment
Valve Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Valve Corporation
Yapımcı Valve Corporation
Besteci Mike Morasky Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Counter-Strike
Motor Source motoru
Platformlar Microsoft Windows
OS X
PlayStation 3
Xbox 360
Linux
Çıkış 21 Ağustos 2012 (10 yıl önce) (2012-08-21)
Tür Birinci şahıs nişancı
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
çok oyunculu çevrimiçi oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Counter-Strike: Global Offensive ya da bilinen kısa adıyla CS:GO, Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen çevrimiçi birinci şahıs nişancı oyunudur. Counter-Strike serisinin dördüncü oyunudur. Ağustos 2012'de Microsoft Windows, macOS, Xbox 360 ve PlayStation 3 için piyasaya sürülürken, Linux sürümü 2014'te piyasaya sürülmüştür.

Oyun, Teröristler ve Anti-Teröristler adlı takımı Her iki taraf da birbirlerini yok etmeleriyle ve aynı zamanda ayrı hedefleri tamamlamakla görevlidir. Teröristler, oyun moduna bağlı olarak ya bombayı yerleştirmeli ya da rehineleri savunmalıdır; Anti Teröristler ise ya bombanın yerleştirilmesini önlemeli, bombayı etkisiz hale getirmeli ya da rehineleri kurtarmalıdır. Hepsi bu moda özgü farklı özelliklere sahip dokuz oyun modu vardır. Oyunda ayrıca oyuncuların özel Valve sunucularında oynamasına ve ayrıca topluluk üyelerinin özel haritalar ve oyun modları ile kendi sunucularını barındırmalarına izin veren eşleştirme desteği de bulunmaktadır. Bir battle royale oyun modu olan "Tehlikeli Bölge", Aralık 2018'de tanıtıldı.

Aralık 2018'de Valve, kozmetik ürünlerden elde edilen gelire odaklanarak CS:GO'yu tamamen ücretsiz yaptı, bununla ilgili zamanla farklı farklı güncellemeler getirildi ancak en son güncelleme ile ücretsiz oyun; rütbe, seviye, envanter, derece sistemi ve birçok özellikten yoksundur.[1]

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin önceki oyunları gibi Global Offensive, görev tabanlı birçok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyuncular ilk önce görevleri tamamlamak veya düşman takımı yok etmek için teröristler veya terörle mücadele ekibi takımlarından birini seçerler. Örneğin, yıkım haritalarında (de_) teröristler bomba kurmaya çalışırken, terörle mücadele bombanın kurulmasını engellemeye veya kurulmuş bombayı imha etmeye çalışır. Global Offensive'e önceki oyunlardaki görevlere ek olarak silah yarışı (arms race) denilen bir mod eklenmiş, bu modla birlikte klasik Counter-Strike haritalarının yanında farklı haritalar da oyuna dahil edilmiştir.[2]

Önceki oyunlarda olduğu gibi, bir tur görevlerin tamamlanmasıyla veya düşman takımın imha edilmesiyle sona erer ve yeni bir tur başlar. Tur bitmeden ölen oyuncular, dirilmek için turun bitmesini beklemek zorundadır. Oyuncular önceki turdaki performansına göre alacağı parayla silah ve ekipman satın alabilir.

Oyun modları[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter-Strike: Global Offensive'in ana oyun modları aşağıdaki gibidir:

Klasik ve Rekabetçi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bomba imha ve rehine kurtarma senaryolarından oluşur. Her turun başında oyunculara çeşitli eylemler ile kazanılan paralar verilir. Anti-terörist takımının terörist bölgesindeki rehineleri kurtarıp kendi bölgelerine getirmesi gerekir. Teröristlerin ise rehineleri kurtaran terörle mücadele ekibini engellemesi gerekir. Eğer teröristler rehinelere zarar verirse para cezası alır.

•Rekabetçi: 5 kişilik iki takım hâlinde, her oyuncunun kendi rütbesiyle eş ya da yakın seviyelerdeki rütbeli oyuncularla birlikte oynanan moddur. Uzun ve kısa maç olmak üzere ikiye ayrılır, oyuncunun seçimine göre maçlar klasik(15), yoldaştaki gibi kısa(9) raunt oynanabilmektedir. İki taraftan 30 raunt kazanan veya ilk 16’ncı raunta ulaşan takım oyunu kazanır. En çok seviye puanı veren moddur. Uzun süreli kazanma sonucu oyuncunun rütbesi yükselirken, uzun süreli yenilgi sonucu oyuncunun rütbesi düşmektedir. Bu moda girildikten sonra oyun bitene kadar çıkılamaz. Çıkılması durumunda ise oyuncu belli bir süre zarfında 'Rekabetçi Bekleme Süresi' adında bir ban sistemi ile karşılaşır ve cezası bitene kadar rekabetçi maçlara giremez. Takım arkadaşlarını defalarca kez vuran oyuncu da oyundan atılarak bu cezai yaptırıma maruz kalır.

•Klasik (Basit Eğlence): Rekabetçi maçın daha hafifletilmiş versiyonudur. Bu moda istenilen zamanda girilebilir veya çıkılabilir. En fazla 10 kişiye ulaşan iki takım halinde oynanır. 8 raunt kazanan takım oyunun galibi olur. Raunt sonunda verilen para ödülü rekabetçi maçlara göre fazladır ve çelik yelek ekipmanı oyun tarafından otomatik olarak temin edilmektedir.

Bomba imha senaryosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Teröristler, C4 patlayıcıyı iki bomba alanından (A ve B) birine kurup patlayana kadar korumalı; Anti-Teröristler, bomba alanlarını korumalı veya kurulan bombayı patlamadan önce imha etmeli. Eğer bomba imha edilebilirse kaç adet teröristin hayatta kaldığı önemli değildir.[3]

Rehine kurtarma senaryosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Anti-Teröristler, rehineleri teröristlerden kaçırıp kurtarma noktasına ulaştırmalı; Teröristler, rehinelerin kaçırılmasını engellemeli. Eğer teröristler veya anti-teröristler rehineyi öldürmeye çalışırlarsa çok ağır bir para cezasına tabi tutulurlar. Sonraki güncellemelerle birlikte kurallar değişmiştir. Anti-Teröristlerin yalnızca bir rehineyi kurtarma noktasına ulaştırması raundu kazanmaları için yeterlidir.[4]

Yoldaş[değiştir | kaynağı değiştir]

İki kişilik takımlardan oluşan maçlardır. Rekabetçi modunun mini bir versiyonudur. Bu oyun modunda da rütbe sistemi bulunur. Rekabetçi modundaki bütün kurallar burada da geçerlidir. 9 raunt kazanan takım galiptir ve kazanılabilen en yüksek para miktarı 8000 dolardır. Rekabetçi maçlara göre aynı haritaların küçültülmüş versiyonlarında oynanır. Kendine özel rütbe sistemi vardır

Ölüm Maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncuların sınırsız yeniden canlanma ve silah satın alma hakkına sahip olduğu takım ölüm karşılaşması modudur. Her öldürme silaha bağlı olarak oyuncuya yaklaşık 10 ile 20 puan arasında kazandırır. 10 dakikalık bir moddur ve süre sonunda en yüksek puana ulaşan oyuncu maçı kazanır. 3 farklı modu vardır; herkes tek, takımlı herkes tek, takımlı. Herkes tek: Takım yoktur, kişisel puan vardır. herkes düşmandır. Takımlı herkes tek: Takım vardır, kişisel puan vardır. Herkes düşmandır. Takımlı: Takım vardır, kişisel değil takımsal puan vardır. Düşman rakip takımdır.

Silah Yarışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölüm maçı tarzında bir oyun türüdür. Oyuncu düşman oyuncuyu 2 kere öldürürse yeni bir silah ile ödüllendirilir. Üç tane hafif makineli silah seviyesiyle başlanır. Bu seviyeleri dört tane tüfek, iki tane pompalı, iki tane keskin nişancı tüfeği, bir tane ağır makineli tüfek ve dört tane tabanca seviyesi takip eder. En son silahtan sonra altın bıçağa ulaşılır. Altın bıçakla bir rakip öldüren oyunu kazanır.

Yıkım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bomba imha haritalarında oynanır. Kendine özgü haritalara sahiptir. Ölen oyuncu tekrar canlanamaz ve doğmak için rauntun bitmesini beklemek zorundadır. 10 tane silah seviyesi bulunur. Bazı silah seviyeleri takımlara göre farklılık gösterir. Oyuncu her düşman öldürdüğünde yeni bir silah ile ödüllendirilir. Birden fazla düşman öldürmesi durumunda bomba ile ödüllendirilir.

Uçan Gözcü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yer çekimi azaltılmış ortamda oyuncuların SSG 08 ve bıçak kullandığı takım maçıdır. Oyuncu normalde zıplayabildiği seviyenin daha üstüne zıplayabilmektedir.

Tehlikeli Bölge[değiştir | kaynağı değiştir]

En fazla 18 oyuncu ile oynanır. Her oyuncu maçın başında kendine bir iniş bölgesi ve yardımcı bir ekipman belirler. Helikopterler ile inen oyuncular, çevresindeki yapılardan silah ve teçhizat toplar. Her oyuncunun kendine ait tabletleri vardır. Bu tabletler ile oyuncular, kendilerini silah ve ekipman bakımından donatabilmektedir. Haritaların çeşitli yerlerinde ekipman ve silah desteği sağlayan ikmal kutuları vardır. Bu oyun modu, rütbe sisteminin bulunduğu üçüncü moddur. Bütün rakiplerini öldüren oyuncu maçın galibi olur.

Geri Alma[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Terörist, 4 Anti Terörist oyuncusu ile oynanır. Kırık Diş Operasyonu ile oyuna eklenmiştir. Terörist takımı C4 kurma alanlarından birinde doğarken Anti Terörist takımı ise C4 kurma alanına ulaşabileceği yerlerde doğar. Raunt başlarında oyunculara belirli ekipmanlardan (silah, teçhizat ve bomba) oluşan kitler verilir ve oyuncu bunlardan birini seçer. Seçtiği silahlara göre pozisyonu değişir.

Oyun Motoru Güncellemesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter Strike: Global Offensive, yayınlandığından bu yana Source oyun motorunu kullanıyordu. CS:GO ufak düzeltmeler ve bir kaç eklenti haricinde Valve tarafından güncellenmedi. 2022 Ekim'den itibaren her hangi bir operasyon güncellemesi gelmedi. Bu nedenle oyuncuların bazıları oyunu bıraktı ya da FaceIT ve ESEA gibi 3. parti yazılımlara yöneldi. Valve'de ise bunu önlemek amacıyla kesin olmayarak 2017'de çalışmalara başladı.

İlk söylentiler 2018 yılında gelen Tehlikeli Bölge güncellemesi ile başladı. Bugüne kadar her yıl ara ara iddialar ve söylentiler ortaya atıldı ancak hiç biri güvenilir kaynaklar değillerdi. 2021'de Valve şirketine yakınlığıyla tanınan Richard Lewis, CS:GO'nun tek gelir kaynağı olan pazar piyasasının yeni oyun motoruna aktarılamaması sebebiyle çalışmaların duraklatıldığınıdan bahsetti.

Oyuncular bu çalışmaları ve gelecek güncellemeleri resmî olmayan kaynaklardan öğrenirken, Mart 2023'de Valve'de çalışanlar, e-sporcular ve bazı resmî CS:GO hesapları gibi güvenilir kaynaklardan bunun somut kanıtları sızdırılmaya başladı.[5]

Richard Lewis Source 2 oyun motorunun 2023 Mart içinde açık betaya sunulacağını iddia etti. İddiaya göre bu sadece bir oyun motoru değişikliği değil, oyundaki rütbe sistemi, sunucu altyapısı ve hile koruması gibi bir takım sorunların da çözümünü getirecek güncellemeydi.[5]

Valve ise sızıntılardan bu yana yeni oyun motoru ile ilgili resmî bir açıklama yapmadı.[5]

Güven Faktörü ve Seçkin Hesap[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter Strike: Global Offensive oyununda, güven faktörü (Trust Factor) adı verilen bir güvenlik ve doğru oynanış sistemi vardır. Bu sistem ilk olarak oyunda kritik bir seviyeye ulaşmış hile sorununun önüne geçmek amacıyla 2018'de yayınlanan Danger Zone güncellemesiyle oyuna eklendi. Ne kadar en başta bu soruna pek bir çözüm olmasa da, günümüze kadar yavaş yavaş yapılan güncellemeler ve özellikle oyunun çok yüksek bir fiyata çekilmesi ile kısmen çözülmüş oldu. Ayrıca güven faktörü eşleştirmesi ile yapay zekanın şüphelendiği oyuncular birbiri ile, temiz oyuncular beraber eşleştikleri için daha adil oynanış sundu.

Güven faktörüyle beraber Seçkin (Prime) hesap türü oyuna eklendi. Güncellemeden önce oyunu ücretle alan oyuncuların hesapları otomatik seçkin hesaba yükseltildi. Ayrıca Sadakat Rozeti adında bir rozet verildi.

Oyun içinde güven faktörünü ölçmenizi yarayan bir gösterge vb. bulunmadığı için öğrenmenin tek yolu lobide sizden yüksek güven faktörü olan kişiye çıkan uyarıdır ki bu da o kişiye bağlı olduğu için tam olarak göstermez. Güven fakötürünüzü anlamanın en önemli yolu tek başınıza oynadığınız zamanlarda karşınıza ve takımınıza gelen kişilerin kalitesi ve davranışlarıdır. Güven faktörünü etkileyen şeyler yapımcı şirketin açıklamasına göre; maç içi davranışlarınız ve oynayışınız, hesabınızın durumu ve aktifliğidir. Eğer takımda 1 kişi bile seçkin hesaba sahip değilse maçlar seçkin olmayan türden eşleşir.

Steam güven faktörünü açıklamaz, bunu öğrenmenin tek yolu: Güven faktörü yüksek olan biri, güven faktörü düşük olan bir kişi için uyarı alır, bu uyarı maç eşleştirmesi başlamadan, "Bulunduğunuz takımdaki x oyunucusunun güven faktörü düşük/çok düşük, bu eşleştirme performansını etkileyecektir" şeklinde bir mesaj gösterir. Eğer diğer kişinin güven faktörü sarı ise bu mesaj arkaplanı sarı, kırmızı ise arka plan kırmızı şeklinde görünür. Rütbe sistemi gibi güven faktörü havuzu yoktur, eğer bir takımda 4 kişi yeşil, bir kişi bile sarı/kırmızı güven faktörüne sahipse ortalaması alınmaz, direkt rakip takım sarı/kırmızı güven faktörüne sahip olan takımlarla eşleşir.

Seçkin hesap sadece kısa bir süreliğine oynayanların 21 seviyeye ulaşması ile ücretsiz alınabiliyordu. Ancak son güncelleme ile tamamen ücretli oldu.[6]

Rütbe sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rütbe sistemi seriye Global Offensive oyunu ile gelmiştir. Bu sistem Rekabetçi havuzu eşleştirmelerinde aynı veya yakın yetenek seviyelerindeki oyuncuların birlikte oynayabilmesini sağlar. Rütbe sistemi Rekabetçi, Yoldaş ve Tehlikeli Bölge modlarında geçerlidir. Herhangi bir rütbeye sahip olabilmek için rekabetçi veya yoldaş modlarında en az on kez, tehlikeli bölge rütbesi için ise sadece 1 maç galibiyet alınmalıdır. En düşük rütbe: Gümüş I, En yüksek rütbe ise, Dünyaca Seçkin'dir.

Rütbe puanları ve sistemi tam olarak yapımcı şirket tarafından açıklanmadığı için oyuncular bu sistemin nasıl çalıştığını tam olarak bilmemektedir. Temel olarak tüm rütbe sistemlerinde bulunan elo havuzu sistemi bu rütbe sisteminde de vardır. Bu da takımınızdaki oyuncuların rütbe yani elo puanı ortalaması alınarak o ortalamaya yakın rakip ile eşleştirilmesidir.

Bu nedenle Rank Boost sistemi ortaya çıkmıştır: Yani takımdaki bazı oyuncuların diğer oyunculara göre çok yüksek rütbelere sahip olması elo havuzu ortalamasını yükselteceği için rakip takıma da yüksek rütbeli kişiler gelecektir. Eğer ki bu takım maçı kazanırsa rütbesi düşük olanların rütbe puanı abartılı bir şekilde artacağı için neredeyse çok kolay bir şekilde rütbe atlayacaktır. Ancak eğer kaybederlerse elo havuzu ortalaması o takımdaki ne rütbesi düşük olanlar kadar düşük, ne de rütbesi yüksek olan oyuncular kadar yüksel olmayacağı için rütbesi yüksek olanların rütbe puanı da fazlasıyla düşeceği için rütbe düşeceklerdir.

Valve Rank Boost'un önüne geçebilmek için takım lobisi 5 kişi olmadan arada rütbe farkı olan oyuncuların oynamasına izin vermemektedir. Ancak yine de bunu engellememiştir.

Oyuncuların deneyimlerine göre, maç içinde rütbe puanını artıracak/azaltacak olan faktörler sadece oyuncunun başarısına/başarısızlığına bağlı değil; oynadığı harita, güven faktörü ve karşı takımın elo havuzuna da bağlıdır.[7]

Counter Strike: Global Offensive oyunundaki rekabetçi eşleştirme rütbeleri.
Counter Strike: Global Offensive oyunundaki yoldaş eşleştirme rütbeleri.

Rütbeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rekabetçi/Yoldaş[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gümüş I
 • Gümüş II
 • Gümüş III
 • Gümüş IV
 • Usta Gümüş
 • Usta Seçkin Gümüş
 • Altın Nova I
 • Altın Nova II
 • Altın Nova III
 • Usta Altın Nova
 • Usta Muhafız I
 • Usta Muhafız II
 • Seçkin Muhafız
 • Seçkin Usta Muhafız
 • Efsanevi Kartal
 • Usta Efsanevi Kartal
 • Birinci Sınıf Üstün Usta
 • Dünyaca Seçkin

Tehlikeli Bölge[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kobay Faresi 1
 • Kobay Faresi 2
 • Koşan Yabani Tavşan 1
 • Koşan Yabani Tavşan 2
 • Yabani Gözcü 1
 • Yabani Gözcü 2
 • Yabani Elit Gözcü
 • Avcı Kurt 1
 • Avcı Kurt 2
 • Avcı Kurt 3
 • Avcı Elit Kurt
 • Kalas Kurt
 • Köz Kurt
 • Kontrol Edilemeyen Kurt
 • Uluyan Alfa Kurt

Geliştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter-Strike: Global Offensive'in geliştirilmesine Hidden Path Ent. tarafından 2009'da başlanmış olup, aslında Counter-Strike: Source'un bir konsol sürümü olarak başlamıştır. Ardından Valve, bu yeni oyunu, Hidden Path Ent.'den satın alarak konsola çıkarmak yerine ismini Counter-Strike: Global Offensive yaparak birkaç şey daha ekleyerek PC platformunda kapalı beta sürümünü başlattı (2011). Kapalı beta sürümünden sonra 21 Ağustos 2012 tarihinde Steam üzerinden satışları başlamıştır.[8][9]

Anti-Hile Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Valve, oyundaki hileleri önlemek amacıyla Valve Anti-Cheat (VAC) sistemini geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde hileyle oyuna giren oyuncular otomatik olarak oyundan atılmakta ve süresiz olarak, Counter-Strike: Global Offensive'i oynamaları engellenmektedir.[10]

Valve Anti-Cheat (VAC) sisteminin yanı sıra Overwatch denilen bir sistem vardır. Bu sistem oyun içinde sık sık veyahut bir anda çok raporlanan, çok hızlı rütbe-seviye yükselen oyuncuların Valve'nin belirli kriterlere sahip olan kullanıcılara (sayısı tam bilinmemektedir) bu şüpheli bulunan maçların izletilip hile olup olmadığını kontrol edilmesidir. Bu kriterler; 150 rekabetçi kazanmasına sahip olmak ve hesabın Prime olmasıdır. Bu kriterlere sahip olan kullanıcılara ana menüde Overwatch sekmesi açılır. Bu maçları izleyenler ne kadar doğru tahmin yaparlar ise o kadar sıklıkla overwatch izlemeleri için gönderilir.

Ayrıca VAC sistemi daha önce VAC yasaklaması alan oyuncuların yeni açmış olduğu hesapları da yasaklayarak hilecilerin tekrar oyunu oynamasını engellemektedir.

Profesyonel yarışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Valve Corporation, belirli aralıklarla büyük turnuvalar düzenler veya üçüncü parti organizasyonları destekler. Bu turnuvaların ödülleri, Counter-Strike: Global Offensive oyuncularının satın aldıkları kasa, anahtar, çıkartma vb. eşya ile karşılanır.[11][12]

Her büyük turnuva, 250.000$ ödül, 10.000 kişi kapasiteli stadyum, milyonlarca internet üzerinden izleyici barındırır. Her turnuvaya özel tasarlanan çıkartmalar ile turnuva ödülünün çok daha fazlası kazanılır.

2016-2022 yılıları arasında major turnuvaların ödülleri, 1.000.000$ iken,[13][14] 2023'ten itibaren ise 1.250.000$'a çıkarılmıştır.[15]

Oyun İçi Eşya Piyasası[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter-Strike: Global Offensive'in Arms Deal (Silah Anlaşması) güncellemesi ile oyuna eklenen kozmetik eşya, çok büyük bir pazar ve kumar piyasasının oluşmasını sağlamıştır. Bu güncelleme oyuna sadece silah desenleri ve kasaları getirmiş[16], gelecek güncellemeler ile oyuna;

Silahlara yapıştırılabilen ve dileğinize göre düzeylere bağlı olarak kazıyabileceğiniz çıkartmalar, oyun içindeki karakteriniz olan ajanlar, ajanların kıyafetlerine yapıştırabileceğiniz yamalar, oyun içinde vurduğunuz kişileri sayan StatTrak™, profilinizde sergileyebileceğiniz broş, madalya ve mücadele jetonları gibi koleksiyon öğeleri, oynanan resmî profesyonel e-spor maçlarında düşürebileceğiniz ve üzerinde o maçtaki takım, harita ve oyuncuların imzası olan altın çıkartmaları olan hatıra eşyalar ve silahlarını dilediğiniz ismi verebileceğiniz isim etiketigibi bir çok türde eşya ve desen eklenmiştir.[17]

Zamanla bu piyasa o kadar büyüdü ki Valve normalde paralı olan oyunu sırf bu gelirlere odaklanarak ücretsiz yaptı (2018). Şu anda oyuncuların büyük çoğunluğu bu eşyaları ya oyun içinde yasal olarak kasa açarak elde etmekte ya da 3. parti sitelerde pek çok çeşidi bulunan kumar oynayarak kazanmaktadır.

Temel olarak silahlar için 7 adet desen türü vardır;

 • Tüketici Sınıfı
 • Endüstri Sınıfı
 • Askeri Sınıf
 • Sınırlı
 • Gizli
 • Çok Gizli
 • Kaçak

Ajanlar için;

 • Temel Sınıf
 • Güzide
 • Sıra Dışı
 • Üstün
 • Olağandışı
 • Üstat

Çıkartmalar için ise;

 • Yüksek Sınıf
 • Dikkat Çekici
 • Egzotik
 • Kaçak

Ayrıca bütün silahların aynı zamanda değerini de belirleyen; aşınmışlık düzeyi, kaplama durumu gibi ince etkenler vardır.

Temel olarak 5 adet aşınmışlık düzeyi olmasına rağmen, eşyaya göre de değişen, 0.01 ile 0.50 arasında 0 dan sonra 5 hane ile değişen aşınmışlık düzeyleri vardır.

 • Fabrikadan yeni çıkmış : 0.01 - 0.05
 • Az aşınmış : 0.05 - 0.15
 • Görevde Kullanılmış : 0.15 - 0.30
 • Eskimiş : 0.30 - 0.50
 • Savaş görmüş : 0.50 - 0.100

Kaplama düzeyi ise her silahın boyasının farklılıklarını ifade etmektedir. Bu değer genelde bıçaklar için önemlidir.

Oyunda her bir eşyanın içinde olduğu koleksiyonlar vardır. Bu koleksiyonlar kasalar, harita isimleri, e-spor turnuvaları gibi bir çok isimde ve onlarla ilgili olabilir.[1]

CS:GO'da eşya elde edebilmek için bir çok yol vardır; Kasa açmak, Topluluk Pazarından satın almak, başka bir oyuncu ile takas yapmak ve 3. parti eşya sitelerinde kumar oynayarak takas yapmak. [18]

Valve, 3. parti kumar ve takas siteleri işlemleri botlar aracılığıyla takas ile yaptıkları için önüne geçmek amacıyla bütün satın alınan eşyalara 1 haftalık takas yasağı koydu.[19]

Lisanslı silahların listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabancalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağır Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hafif Makineli Silahlar (SMG)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüfekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Teçhizat[değiştir | kaynağı değiştir]

Bombalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Counter-Strike: Global Offensive". blog.counter-strike.net. 17 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2022. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2012. 
 3. ^ Valve Corporation, Hidden Path Entertainment.Counter-Strike: Global Offensive. Steam. Valve Corporation. Scene: Bomb Scenario Mission.
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 5. ^ a b c Lewis, Richard. "Sources: Yes "Counter-Strike 2" Is Real And It's Round The Corner". richardlewis.substack.com (İngilizce). Erişim tarihi: 13 Mart 2023. 
 6. ^ "Counter-Strike: Global Offensive". blog.counter-strike.net. 17 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2022. 
 7. ^ "Counter-Strike: Global Offensive". blog.counter-strike.net. 17 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2022. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 15. ^ "BLAST confirms Paris Major *". HLTV.org (İngilizce). 16 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ekim 2022. 
 16. ^ "Counterstrike: Global Offensive - Arms Deal". counter-strike.net. Erişim tarihi: 2023-03-21. 
 17. ^ "Counter-Strike: Global Offensive". blog.counter-strike.net. Erişim tarihi: 2023-03-21. 
 18. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 19. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]