Counter-Strike: Global Offensive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Counter-Strike: Global Offensive
Counter-Strike Global Offensive.svg
Yayımcı(lar) Valve Corporation
Hidden Path Entertainment
Dağıtıcı(lar) Valve Corporation
Yapımcı(lar) Valve Corporation
Seri Counter-Strike
Oyun motoru Source motoru
Platform(lar) Microsoft Windows, Xbox 360, Mac OS X, PlayStation 3, Linux
Çıkış tarih(ler)i 21 Ağustos 2012
Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı
Biçim(ler) Çok oyunculu
Giriş Klavye, mouse, gamepad

Counter-Strike: Global Offensive (kısaca CS: GO), Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen çevrimiçi bir birinci şahıs nişancı türünden aksiyon oyunudur.

Microsoft Windows, Mac OS X, PlayStation 3, Xbox üstünde çalışmaktadır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin önceki oyunları gibi Global Offensive, görev tabanlı birçok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyuncular ilk önce görevleri tamamlamak veya düşman takımı yok etmek için terörist veya anti-terörist (counter-terrorists) takımlarından birini seçerler. Örneğin, yıkım haritalarında (de_) teröristler bomba kurmaya çalışırken, terörle mücadele bombanın kurulmasını engellemeye veya kurulmuş bombayı imha etmeye çalışır. Global Offensive'e önceki oyunlardaki görevlere ek olarak silah yarışı (arms race) denilen bir mod eklenmiş, bu modla birlikte klasik Counter-Strike haritalarını yanında farklı haritalar da oyuna dahil edilmiştir.[1]

Önceki oyunlarda olduğu gibi, Global Offensive'de de bir tur görevlerin tamamlanmasıyla veya düşman takımın imha edilmesiyle sona erer ve yeni bir tur başlar. Tur bitmeden ölen oyuncular, dirilmek için turun bitmesini beklemek zorundadır. Oyuncular önceki turdaki performansına göre alacağı parayla silah ve ekipman satın alabilir.

Geliştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter-Strike: Global Offensive'in geliştirilmesine Valve tarafından Mart 2010'da başlanmış olup kapalı beta sürümünden sonra 21 Ağustos 2012 tarihinde Steam üzerinden satışları başlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1]