Counter-Strike: Global Offensive

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Counter-Strike: Global Offensive
Counter-Strike Global Offensive.svg
Geliştirici Hidden Path Entertainment
Valve Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Valve Corporation
Yapımcı Valve Corporation
Besteci Mike Morasky Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Counter-Strike
Motor Source motoru
Platformlar Microsoft Windows
OS X
PlayStation 3
Xbox 360
Linux
Çıkış 21 Ağustos 2012 (9 yıl önce) (2012-08-21)
Tür Birinci şahıs nişancı
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
çok oyunculu çevrimiçi oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Counter-Strike: Global Offensive ya da bilinen kısa adıyla CS:GO, Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen çevrimiçi birinci şahıs nişancı oyunudur. Counter-Strike serisinin dördüncü oyunudur. Ağustos 2012'de Microsoft Windows, macOS, Xbox 360 ve PlayStation 3 için piyasaya sürülürken, Linux sürümü 2014'te piyasaya sürülmüştür.

Oyun, Teröristler ve Anti-Teröristler adlı takımı Her iki taraf da birbirlerini yok etmeleriyle ve aynı zamanda ayrı hedefleri tamamlamakla görevlidir. Teröristler, oyun moduna bağlı olarak ya bombayı yerleştirmeli ya da rehineleri savunmalıdır; Anti Teröristler ise ya bombanın yerleştirilmesini önlemeli, bombayı etkisiz hale getirmeli ya da rehineleri kurtarmalıdır. Hepsi bu moda özgü farklı özelliklere sahip dokuz oyun modu vardır. Oyunda ayrıca oyuncuların özel Valve sunucularında oynamasına ve ayrıca topluluk üyelerinin özel haritalar ve oyun modları ile kendi sunucularını barındırmalarına izin veren eşleştirme desteği de bulunmaktadır. Bir battle royale oyun modu olan "Tehlikeli Bölge", Aralık 2018'de tanıtıldı.

Aralık 2018'de Valve, kozmetik ürünlerden elde edilen gelire odaklanarak CS:GO'yu tamamen ücretsiz yaptı, bununla ilgili zamanla farklı farklı güncellemeler getirildi. En son güncelleme ile ücretsiz oyun; rütbe, seviye, envanter, dereceli ve birçok özellikten yoksundur. Oyun ücretsiz olmadan önce 24,50₺ iken, şimdi ise 123₺'dir. Bir bakıma Valve oyuna bir demo sürümü getirerek zam yapmış oldu.[1]

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin önceki oyunları gibi Global Offensive, görev tabanlı birçok oyunculu birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyuncular ilk önce görevleri tamamlamak veya düşman takımı yok etmek için teröristler veya terörle mücadele ekibi takımlarından birini seçerler. Örneğin, yıkım haritalarında (de_) teröristler bomba kurmaya çalışırken, terörle mücadele bombanın kurulmasını engellemeye veya kurulmuş bombayı imha etmeye çalışır. Global Offensive'e önceki oyunlardaki görevlere ek olarak silah yarışı (arms race) denilen bir mod eklenmiş, bu modla birlikte klasik Counter-Strike haritalarının yanında farklı haritalar da oyuna dahil edilmiştir.[2]

Önceki oyunlarda olduğu gibi, bir tur görevlerin tamamlanmasıyla veya düşman takımın imha edilmesiyle sona erer ve yeni bir tur başlar. Tur bitmeden ölen oyuncular, dirilmek için turun bitmesini beklemek zorundadır. Oyuncular önceki turdaki performansına göre alacağı parayla silah ve ekipman satın alabilir.

Oyun modları[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter-Strike: Global Offensive'in ana oyun modları aşağıdaki gibidir:

Klasik ve Rekabetçi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bomba imha ve rehine kurtarma senaryolarından oluşur. Her turun başında oyunculara çeşitli eylemler ile kazanılan paralar verilir. Anti-terörist takımının terörist bölgesindeki rehineleri kurtarıp kendi bölgelerine getirmesi gerekir. Teröristlerin ise rehineleri kurtaran terörle mücadele ekibini engellemesi gerekir. Eğer teröristler rehinelere zarar verirse para cezası alır.

•Rekabetçi: 5 kişilik iki takım hâlinde, her oyuncunun kendi rütbesiyle eş ya da yakın seviyelerdeki rütbeli oyuncularla birlikte oynanan moddur. Uzun ve kısa maç olmak üzere ikiye ayrılır, oyuncunun seçimine göre maçlar klasik(15), yoldaştaki gibi kısa(9) raunt oynanabilmektedir. İki taraftan 30 raunt kazanan veya ilk 16’ncı raunta ulaşan takım oyunu kazanır. En çok seviye puanı veren moddur. Uzun süreli kazanma sonucu oyuncunun rütbesi yükselirken, uzun süreli yenilgi sonucu oyuncunun rütbesi düşmektedir. Bu moda girildikten sonra oyun bitene kadar çıkılamaz. Çıkılması durumunda ise oyuncu belli bir süre zarfında 'Rekabetçi Bekleme Süresi' adında bir ban sistemi ile karşılaşır ve cezası bitene kadar rekabetçi maçlara giremez. Takım arkadaşlarını defalarca kez vuran oyuncu da oyundan atılarak bu cezai yaptırıma maruz kalır.

•Klasik (Basit Eğlence): Rekabetçi maçın daha hafifletilmiş versiyonudur. Bu moda istenilen zamanda girilebilir veya çıkılabilir. En fazla 10 kişiye ulaşan iki takım halinde oynanır. 8 raunt kazanan takım oyunun galibi olur. Raunt sonunda verilen para ödülü rekabetçi maçlara göre fazladır ve çelik yelek ekipmanı oyun tarafından otomatik olarak temin edilmektedir.

Bomba imha senaryosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Teröristler, C4 patlayıcıyı iki bomba alanından (A ve B) birine kurup patlayana kadar korumalı; Anti-Teröristler, bomba alanlarını korumalı veya kurulan bombayı patlamadan önce imha etmeli. Eğer bomba imha edilebilirse kaç adet teröristin hayatta kaldığı önemli değildir.[3]

Rehine kurtarma senaryosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Anti-Teröristler, rehineleri teröristlerden kaçırıp kurtarma noktasına ulaştırmalı; Teröristler, rehinelerin kaçırılmasını engellemeli. Eğer teröristler veya anti-teröristler rehineyi öldürmeye çalışırlarsa çok ağır bir para cezasına tabi tutulurlar. Sonraki güncellemelerle birlikte kurallar değişmiştir. Anti-Teröristlerin yalnızca bir rehineyi kurtarma noktasına ulaştırması raundu kazanmaları için yeterlidir.[4]

Yoldaş[değiştir | kaynağı değiştir]

İki kişilik takımlardan oluşan maçlardır. Rekabetçi modunun mini bir versiyonudur. Bu oyun modunda da rütbe sistemi bulunur. Rekabetçi modundaki bütün kurallar burada da geçerlidir. 9 raunt kazanan takım galiptir ve kazanılabilen en yüksek para miktarı 8000 dolardır. Rekabetçi maçlara göre aynı haritaların küçültülmüş versiyonlarında oynanır. Kendine özel rütbe sistemi vardır

Ölüm Maçı[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncuların sınırsız yeniden canlanma ve silah satın alma hakkına sahip olduğu takım ölüm karşılaşması modudur. Her öldürme oyuncuya yaklaşık 10-12 puan kazandırır. 10 dakikalık bir moddur ve süre sonunda en yüksek puana ulaşan oyuncu maçı kazanır. 3 farklı modu vardır; herkes tek, takımlı herkes tek, takımlı. Herkes tek: Takım yoktur, kişisel puan vardır. herkes düşmandır. Takımlı herkes tek: Takım vardır, kişisel puan vardır. Herkes düşmandır. Takımlı: Takım vardır, kişisel değil takımsal puan vardır. Düşman rakip takımdır.

Silah Yarışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölüm maçı tarzında bir oyun türüdür. Oyuncu düşman oyuncuyu 2 kere öldürürse yeni bir silah ile ödüllendirilir. Üç tane hafif makineli silah seviyesiyle başlanır. Bu seviyeleri dört tane tüfek, iki tane pompalı, iki tane keskin nişancı tüfeği, bir tane ağır makineli tüfek ve dört tane tabanca seviyesi takip eder. En son silahtan sonra altın bıçağa ulaşılır. Altın bıçakla bir rakip öldüren oyunu kazanır.

Yıkım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bomba imha haritalarında oynanır. Kendine özgü haritalara sahiptir. Ölen oyuncu tekrar canlanamaz ve doğmak için rauntun bitmesini beklemek zorundadır. 10 tane silah seviyesi bulunur. Bazı silah seviyeleri takımlara göre farklılık gösterir. Oyuncu her düşman öldürdüğünde yeni bir silah ile ödüllendirilir. Birden fazla düşman öldürmesi durumunda bomba ile ödüllendirilir.

Uçan Gözcü[değiştir | kaynağı değiştir]

Yer çekimi azaltılmış ortamda oyuncuların SSG 08 ve bıçak kullandığı takım maçıdır. Oyuncu normalde zıplayabildiği seviyenin daha üstüne zıplayabilmektedir.

Tehlikeli Bölge[değiştir | kaynağı değiştir]

En fazla 18 oyuncu ile oynanır. Her oyuncu maçın başında kendine bir iniş bölgesi ve yardımcı bir ekipman belirler. Helikopterler ile inen oyuncular, çevresindeki yapılardan silah ve teçhizat toplar. Her oyuncunun kendine ait tabletleri vardır. Bu tabletler ile oyuncular, kendilerini silah ve ekipman bakımından donatabilmektedir. Haritaların çeşitli yerlerinde ekipman ve silah desteği sağlayan ikmal kutuları vardır. Bu oyun modu, rütbe sisteminin bulunduğu üçüncü moddur. Bütün rakiplerini öldüren oyuncu maçın galibi olur.

Geri Alma[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Terörist, 4 Anti Terörist oyuncusu ile oynanır. Kırık Diş Operasyonu ile oyuna eklenmiştir. Terörist takımı C4 kurma alanlarından birinde doğarken Anti Terörist takımı ise C4 kurma alanına ulaşabileceği yerlerde doğar. Raunt başlarında oyunculara belirli ekipmanlardan (silah, teçhizat ve bomba) oluşan kitler verilir ve oyuncu bunlardan birini seçer. Seçtiği silahlara göre pozisyonu değişir.

Güven Faktörü[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter Strike: Global Offensive oyununda, güven faktörü (Trust Factor) adı verilen bir güvenlik ve doğru oynanış sistemi vardır. Bu sistem ilk olarak oyunda kritik bir seviyeye ulaşmış hile sorununun önüne geçmek amacıyla 2018'de yayınlanan Danger Zone güncellemesiyle oyuna eklendi. Ne kadar en başta bu soruna pek bir çözüm olmasa da, günümüze kadar yavaş yavaş yapılan güncellemeler ve özellikle oyunun çok yüksek bir fiyata çekilmesi ile kısmen çözülmüş oldu. Ayrıca güven faktörü eşleştirmesi ile yapay zekanın şüphelendiği oyuncular birbiri ile, temiz oyuncular beraber eşleştikleri için daha adil oynanış sundu. Güven faktörüyle beraber Seçkin (Prime) hesap türü oyuna eklendi. Güncellemeden önce oyunu ücretle alarak hesaplara otomatik seçkin hesaba yükseltildi. Ayrıca Sadakat Rozeti adında bir rozet verildi. Güven faktörü 3 türlüdür; Yeşil, sarı ve kırmızı. Bütün oyuncular kendi faktör türüne göre eşleştirilir. Seçkin olmayan üyelere otomatik kırmızı faktör verilir. Bütün oyuncular yeşil güven faktörü ile başlar, belirleyici istatistiklere göre bu faktör düşer. Yeşil güven faktörü en yüksek güven faktörüdür. Sarı ve kırmızı düşük güven faktörleridir. Güven faktörünü etkileyen şeyler önemliden önemsize; Seçkin hesaba sahip olmak, övgü ve rozet sayısı, rekabetçi maç kazanma sayısı, Steam hesabının; CS:GO oyun saati, oluşturma yılı, oyun sayısı, oyun saatleri, aktifliği, arkadaş sayısı vs,, oyun içindeki davranışları (kötü konuşma, oyunbozanlık vb.), arkadaşlarının VAC durumu ve güven faktörleri, rütbesi, Steam hesabına kayıtlı telefon numarası ve mobil uygulama doğrulaması vb. birçok etken vardır. Eğer takımda 1 kişi seçkin değil, diğerleri seçkin ise veya tam tersi, maçlar seçkin olmayan türden eşleşir. Steam güven faktörünü açıklamaz, bunu öğrenmenin tek yolu: Güven faktörü yüksek olan biri, güven faktörü düşük olan bir kişi için uyarı alır, bu uyarı maç eşleştirmesi başlamadan, "Bulunduğunuz takımdaki x oyunucusunun güven faktörü düşük/çok düşük, bu eşleştirme performansını etkileyecektir" şeklinde bir mesaj gösterir. Eğer diğer kişinin güven faktörü sarı ise bu mesaj arkaplanı sarı, kırmızı ise arkaplan kırmızı şeklinde görünür. Rütbe sistemi gibi güven faktörü havuzu yoktur, eğer bir takımda 4 kişi yeşil, bir kişi bile sarı/kırmızı güven faktörüne sahipse ortalaması alınmaz, direkt rakip takım sarı/kırmızı güven faktörüne sahip olan takımlarla eşleşir. Güven Faktörüyle ilgili son güncelleme ile, oyun artık tamamen ücretli olması ve ücretsiz oynayanların seviye, rütbe, dereceli oynayamaması nedeniyle sadece ücret ödeyerek seçkin olunabilir. [5]

Rütbe sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Rütbe sistemi seriye Global Offensive oyunu ile gelmiştir. Bu sistem Rekabetçi havuzu eşleştirmelerinde aynı veya yakın yetenek seviyelerindeki oyuncuların birlikte oynayabilmesini sağlar. Rütbe sistemi Rekabetçi, Yoldaş ve Tehlikeli Bölge modlarında geçerlidir. Herhangi bir rütbeye sahip olabilmek için rekabetçi veya yoldaş modlarında en az on kez galibiyet alınmalıdır. En düşük rütbe: Gümüş I, En yüksek rütbe ise, Dünyaca Seçkin'dir. Rütbe sistemi "elo" adı verilen bir puanlama sisteminden oluşur. Elo sistemi: rütbelerin ;Gümüş I 0-100, Gümüş II, 100-300, Gümüş III, 300-700 şeklinde devam eden Elo puanları vardır. Bu puanlar maçtaki performansa göre "Elo Havuzu" denen sisteme göre artar-azalır. Örneğin, bir rekabetçi maçında 5 kişinin toplam elo'su (yani takımın elo havuzu) 150 ise eşleştirmede rakip olarak 100-300 arası elo havuzu olan bir takım gelecektir. Bu maçın sonucunda, elo havuzu yüksek takım, maçı kaybederse takımın elo'su falza düşecek, kazanırsa az kazanır. Bu elo havuzu düşük olan takım için tam tersidir. Bu nedenle düşük rütbeye sahip 4, yüksek rütbeye sahip 1 oyuncu ile maça girerlerse, rakip takıma elo havuzu o 4 kişinin çok üstünde bir takım gelecektir. Bu nedenle maçı kazanmaları durumunda o 4 kişinin elo puanları olmaması gerektiği kadar artacaktır. 2018 tarihinde gelen bir güncelleme ile takımda elo puanı farkı olan kişiler varsa takım ve tam 5 kişi değilse maça girmeleri engellendi. 2021 yılındaki güncellemeyle bu tamamen engellendi.[6] Elo puanını etkileyen faktörler önemliden önemsize göre; EDO sayısı, oyun puanı, KV oranı, Ölüm/Öldürme oranı, maçın oynandığı harita Duvar arkası, sis arkası ve dürbünsüz (no-scope) vuruşların az olması, Oyunbozanlığın az olması, öncelikle kendisinin, sonra takım arkadaşlarının güven faktörü olarak gösterilebilir. Ayrıca bir kişi örneğin, oynadığı maçlardaki takım arkadaşı VAC yasaklaması alırsa o maç sonuçsuz sayılır ve oyuncular üzerindeki etkisi geri alınır mesela, o maçta kaybeden bir kişi Gümüş III'ten Gümüş II'ye düştüyse, rütbesi tekrardan Gümüş III'e yükseltilir. Ve VAC yasaklaması alan oyuncunun bulunduğu takımdaki kişilerin güven faktörleri düşer. Ayrıca CS:GO hile kullanan oyuncuları rapor edenlere ödüller verir. Bu bir mesajla oyuncunun karşısına çıkar. Oyuncu Mavi bir arka planda kısaca, "Rapor ettiğiniz oyuncu VAC Yasaklaması aldı, raporunuz için teşekkür ederiz" yazan bir mesaj alır. Ve bazen silah kaplaması, seviye/rütbe arışı vb. rastgele ödüller verilir. Birde bunun tam tersi vardır: Bir takım arkadaşı veya 1 kere olsun beraber oynadığınız Steam hesabı arkadaşınız yasaklanırsa sarı arka planda bir mesaj verilir kısaca, "Parti üyesi yasaklandı, tüm birlikte oynadığınız maçlar silinecek ve etkiler geri alınacaktır. Bu sizin güven faktörünüzü etkileyecektir" diye mesaj gelir. Eğer yasaklama almış olan takım arkadaşı maç bitmeden oylama ile maçtan atılırsa bu mesaj gelmez ve güven faktörü düşmez yine de maç silineceği için etkiler geri alınır. (Verilen tüm sayılar örnek olarak verilmiştir, CS:GO elo puanlarını açıklamamaktadır.)[7]

Counter-Strike: Global Offensive oyunundaki Rekabetçi eşleştirme rütbeleri.

Geliştirilmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter-Strike: Global Offensive'in geliştirilmesine Hidden Path Ent. tarafından 2009'da başlanmış olup, aslında Counter-Strike: Source'un bir konsol sürümü olarak başlamıştır. Ardından Valve, bu yeni oyunu, Hidden Path Ent.'den satın alarak konsola çıkarmak yerine ismini Counter-Strike: Global Offensive yaparak birkaç şey daha ekleyerek PC platformunda kapalı beta sürümünü başlattı (2011). Kapalı beta sürümünden sonra 21 Ağustos 2012 tarihinde Steam üzerinden satışları başlamıştır.[8][9]

Anti-Hile Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Valve, oyundaki hileleri önlemek amacıyla Valve Anti-Cheat (VAC) sistemini geliştirmiştir. Bu sistem sayesinde hileyle oyuna giren oyuncular otomatik olarak oyundan atılmakta ve süresiz olarak, Counter-Strike: Global Offensive'i oynamaları engellenmektedir.[10]

Valve Anti-Cheat (VAC) sisteminin yanı sıra Overwatch denilen bir sistem vardır. Bu sistem oyun içinde sık sık veyahut bir anda çok raporlanan, çok hızlı rütbe-seviye yükselen oyuncuların Valve'nin belirli kriterlere sahip olan kullanıcılara (sayısı tam bilinmemektedir) bu şüpheli bulunan maçların izletilip hile olup olmadığını kontrol edilmesidir. Bu kriterler; 150 rekabetçi kazanmasına sahip olmak veya Usta Muhafız 2 rütbesine sahip olmak ve hesabın Prime olmasıdır. Bu kriterlere sahip olan kullanıcılara ana menüde Overwatch sekmesi açılır ve müfettişlik puanına göre o kadar sıklıkla maçlar incelenmesi için gelir. Müfettişlik puanı, izlediği maç için aldığı kararlara göre artar/azalır. Ancak oyunda Spinbot hilesi denilen abartı bir hile, Overwatch'e düşmez, direkt olarak yapay zeka ile fark edilerek yasaklanır.

Profesyonel yarışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Valve Corporation, belirli aralıklarla büyük turnuvalar düzenler veya üçüncü parti organizasyonları destekler. Bu turnuvaların ödülleri, Counter-Strike: Global Offensive oyuncularının satın aldıkları kasa, anahtar, çıkartma vb. eşya ile karşılanır.[11][12]

Her büyük turnuva, 250.000$ ödül, 10.000 kişi kapasiteli stadyum, milyonlarca internet üzerinden izleyici barındırır. Her turnuvaya özel tasarlanan çıkartmalar ile turnuva ödülünün çok daha fazlası kazanılır.

2016 yılında büyük turnuvaların ödülleri, 1.000.000$'a çıkarılmıştır.[13][14]

Kumar (Jackpot)[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter-Strike: Global Offensive'in Arms Deal (Silah Anlaşması) güncellemesi ile oyuna eklenen kozmetik eşya, çok büyük bir kumar piyasasının oluşmasını sağlamıştır.

Kozmetik eşya (kaplamalı silahlar, bıçaklar, çıkartmalar, StatTrak (öldürülen adam sayısını gösteren sayaç) silahlar vb. elde edebilmek için oyundan sonra düşen kasaları anahtar ile açmak gerekir. Her eşyanın kendine göre bir değeri vardır. Eşyanın değeri, nadirliği üzerinden belirlenir.[15]

"Hatıra" adı verilen özel eşya sonraki güncellemelerde eklenmiştir. Bu silahları elde edebilmek için büyük turnuvaları izlerken düşen kutuları açmak gerekir. Bu kutuları açmak için herhangi bir anahtara ihtiyaç yoktur.[16]

Kumar sistemi de eşyanın değerine göre işlemektedir. Farklı versiyonları olsa da en çok bilineni; herkesin eşyasını ortaya koyduğu ve kazananı sitenin belirlediği versiyondur. Sitelerdeki botlar, her elden sonra kendi komisyonunu alıp kalanları kazanana takas ile verir. Valve buna karşılık olarak yeni satın alınan, takas edilen ve düşürülen eşyalara 1 haftalık takas bekletme süresi uygulamaya başladı.

Kumar, hırsızların da işine yaramış olacak ki pek çok dolandırıcılık yöntemi gelişmiştir. Bunlara sahte kumar siteleri de dahildir.[17]

Valve, 13 Temmuz 2016 itibarı ile bu sitelerin eşya karşılığında bahis oynatmasını yasaklamıştır.[18]

Lisanslı silahların listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabancalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ağır Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hafif Makineli Silahlar (SMG)[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüfekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Teçhizat[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Çelik Yelek
 • Kask
 • Zeus x27
 • İmha Kiti (Anti-Terörist)
 • Sağlık Aşısı (sadece Danger Zone ve Ölüm Maçlarında geçerlidir.)

Bombalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Counter-Strike: Global Offensive". blog.counter-strike.net. 17 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2022. 
 2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2012. 
 3. ^ Valve Corporation, Hidden Path Entertainment.Counter-Strike: Global Offensive. Steam. Valve Corporation. Scene: Bomb Scenario Mission.
 4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 5. ^ "Counter-Strike: Global Offensive". blog.counter-strike.net. 17 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2022. 
 6. ^ "Counter-Strike: Global Offensive". blog.counter-strike.net. 17 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ocak 2022. 
 7. ^ "Counter-Strike: Global Offensive". blog.counter-strike.net. 17 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2022. 
 8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 9. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 10. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Eylül 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 11. ^ "Arşivlenmiş kopya". 27 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 12. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 13. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 14. ^ "Arşivlenmiş kopya". 17 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 15. ^ "Arşivlenmiş kopya". 13 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 16. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 17. ^ "Arşivlenmiş kopya". 1 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2016. 
 18. ^ "Arşivlenmiş kopya". 15 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]