Left 4 Dead 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Left 4 Dead 2
Left4Dead2.jpg
Yayımcı(lar) Valve Corporation
Dağıtıcı(lar) Steam (çevrimiçi)

Electronic Arts (perakende)

Yapımcı(lar) Valve Corporation
Tasarımcı(lar) Mike Booth
Yazar(lar) Chet Faliszek
Besteci(ler) Mike Morasky
Oyun motoru Source
Platform(lar) Microsoft Windows, Xbox 360, Mac, Linux
Çıkış tarih(ler)i
Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı, Hayatta kalma-korku
Biçim(ler) 4 oyunculu kooperatif oyun, 4'e 4 çok oyunculu oyun, tek oyunculu
Sınıf(lar)ı BBFC: 18[1]
CERO: Z
ESRB: M
OFLC: MA15+ (cut)
PEGI: 18+
USK: 18+
Ortam Karşıdan yükleme,
DVD-R DL
Sistem gereksinimleri
 • İşletim Sistemi: Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, MacOS X 10.6.4 veya üzeri, Ubuntu 12.04 ve üzeri.
 • İşlemci: 3.0 GHz Pentium 4 (Ya da daha yükseği)
 • RAM: Windows XP için 1 GB / Vista ve 7 için 2 GB
 • Sürücü: DVD-ROM
 • Sabit Disk: En az 7.5 GB boş alan
 • Ekran Kartı: Direct X 9 destekli 128 MB ya da daha yüksek, pixel shader 2.0 destekli (ATI x800 veya nVidia 6600 ya da daha yükseği)
 • Ses Kartı: Direct X9.0c destekli ses kartı

Left 4 Dead 2, kooperatif birinci şahıs nişancı video oyunu. Valve Corporation'ın ödüllü oyunu Left 4 Dead'in ardılıdır. 17 Kasım 2009'da Microsoft Windows ve Xbox 360 için ABD'de, 20 kasımda ise Avrupa'da satışa sunulmuştur.[2] Left 4 Dead'de de kullanılan Source oyun motorunu kullanır.

Önceli gibi Left 4 Dead 2, insanları zombiye çeviren bir salgının ortasındaki dört hayatta kalan kişinin zombilerle mücadelesini konu alır. Hayatta kalanlar, mücadele sonundaki kurtarma araçlarına gitmek için her bölümün sonundaki güvenli odalara, kontrol noktalarına, savaşarak ulaşmak zorundadır. Oyun, yönetmen (director) denilen yapay zeka tarafından kontrol edilir; oyuncuların performansına ve ilerlemesine göre dinamik bir mücadele için oyun zorluğunu değiştirir. İlk oyuna göre yeni özel enfekteler, yakın dövüş silahları ve 5 yeni mücadele paketi içerir.[3]

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Left 4 Dead'deki salgın olan Yeşil Grip virüsünün çıkardığı mutasyondur, ilk olarak Pennsylvania'da başlamış ve kendini geliştirmiştir. Hastalığın çıkmasından itibaren yaklaşık 3 hafta sonra güçlü mutasyonlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Ancak bu oyunda yeni mutasyonda ortaya çıkmıştır.Hayatta kalan 4 karakter hastalıktan arınmış güvenli bir yer bulma arayışıyla sürekli hareket halindedirler.

Hikaye Savannah eyaletinin Georgia şehrinde öğlen başlar. Hayatta kalanlar için kurulan tahliye noktalarının birine doğru yola çıkan 4 kişi tahliye noktasına zamanında yetişememiştir ve şehirin ortasında kalmışlardır. Artık yeni bir tahliye noktasına doğru gitmeleri gereklidir.İlerlerken bir silah dükkanına girerler ve orda Saw adında hayatta kalan bir silah uzmanı ile tanışırlar. Saw sığnağındadır ve gurubun ilerlemesi gerekmektedir. Yol enkazlarla tıkanmıştır ve Saw'ın elinde yolu patlatarak açabilcek çok güçlü bir silah bulunmaktadır. 4 lü Saw'a kola şişelerini getirir ve karşılığında Saw yolu patlatarak açar. Bir alışveriş merkezine doğru yola çıkarlar ama ordaki CEDA ajanlarının enfekteler tarafından öldüğünü gören 4 lü ordaki bir arabayı kullanmaya karar verir. Ancak arabanın yakıtı yoktur ve etraftan yakıt bidonlarını toplamaları gereklidir. Bir yandan enfekterle uğraşır bir yandanda yakıt toplarlar ve arabayla Savannah'tan uzaklaşırlar.

Arabayla ilerlerken Rayford'da devam etmeleri için köprüyü alçaltmaları gerekir.Ve etrafından dolanarak köprüye ulaşırlar ve köprüde Francis,Louis ve Zoey ile karşılaşırlar.Bu üçlü Bill'in ölümünden beri burda bulunmaktadır ve 4 lü ye jeneratöre benzin doldurmalarını söyler. 4 lü söylenen herşeyi yapar ve araba ile uzaklaşır.(Arkadan Louis ''We don't miss you'' der )

4 lü yollarına devam ederler. Whispering Oaks Eğlence Parkı ve Fuar merkezine ulaşırlar. Buraya onları kurtarmak için bir helikopter gönderilmiştir. Park çok büyüktür ve helikopter onların yerini bulamamaktadır. Bundan dolayı 4 lünün aklına Karnavalın sonundaki Midnight Riders rock gurubu için kurulmuş büyük konser alanına giderek büyük gürültü çıkararak. helikopterin dikkatini çekmek gelmiştir. Karnavalın içinden geçerek oraya ulaşırlar ve helikopter onları kurtarır.

Tam kurtulduk derken helikopter pilotuna bulaşan hastalık onu enfekteye çevirir ve hayatta kalanlar tarafıından vurulmak zorunda kalır. Artık yeni bir tahliye noktasına ulaşmak zorunda kalırlar. Helikopter bir bataklığa düşer ve bataklıktan yollarına devam ederler. Orda köye inerler. Köyde köylülerin enfektelerden korunmak için bir barikat yapmış olduklarını görürler. Ama bu işe yaramamıştır ve büyün köylüler enfekteler tarafından katledilmiştir. Bir binaya ulaşırlar ve telsiz ile yardım isterler. Virgil adında bir tekneciden yardım gelir. Tekneci gelene kadar dayanırlar ve tekneye binip giderler.

Takımı Virgil yarı yolda kısa süreliğine biryere bırakır ve daha çok hayatta kalanları kurtarmaya gideceğini ve sanayi kasabasının diğer tarafındaki şeker fabrikasını geçip yakıt getirmelerini ister. Bu sürede onlar işini bitirirler ve Virgil'i beklemeye başlarlar. Virgil'in işi bittiğinde dönüp onları alır ve Fransa'ya götürür.

Orda bir tahliye noktası vardır ancak yolları zorlu olacaktır. Bütün enfekteler köprüde toplanmıştır ve askerler köprüyü bombalamaktadır. Köprünün başına ulaştıklarında ölü birisinin üzerinden telsizi alırlar ve askerlerden yardım isterler. Bu süre içinde bombardımanı durdurmalarını söylerler. Askerler şaşırır. Köprünün sonuna askeri helikopter gelir. Takım uzun köprüyü zorda olsa aşar ve helikoptere binerek kurtulurlar. Askerlerde köprüyü patlatarak bombardımanı bitirmiş olurlar. Macerada burda biter.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Enfekteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler oyun içerisinde virüse maruz kalmış farklı türde enfektelerle karşı karşıya gelmektedir. Virüse maruz kalmış olanlar 2 farklı kategoriye bölünmüştür. Bunların 8 tanesi özel enfekte ve geri kalanları yaygın enfekteler olarak adlandırılmıştır. Virüsün mutasyonu sonucu özel enfekteler kendilerine has yeteneklere sahiptirler. Oyun sırasında oyuncuların karşılaşacağı enfekteler aşağıdaki gibidir.

Witch: Yüksek sağlık puanına sahiptir. Tank'ın aksine bazı bölümlerde önceden belirlenmiş noktalarda oturarak beklemekte veya Tank gibi rastgele gezebilmektedir . Witch ile direkt etkileşime girilmediği sürece hayatta kalanlara saldırıda bulunmamaktadır. Bu karakterin saldırısını tetikleyebilmek için 2-8 saniye arasında değişen sürede çok yakınında gezmek, üzerine veya yakınına ateş etmek gerekmektedir. Hayatta kalanları bir hamlede yere düşürebilir veya zorluk seviyesine göre tek saldırıda öldürebilmektedir. Yere düşürdüğü karakterlere saldırarak hızlı bir şekilde ölmelerini de sağlayabilmektedir.

Hunter: Hızlı olmasının yanı sıra yükseğe ve uzağa zıplama yeteneğine sahiptir. Hayatta kalanların üzerine zıplayarak kenetlenmekte ve pençeleri ile zarar vermeye çalışmaktadır.

Tank: Genellikle 3-6 arası değişen harita bölümlerinde 3 veya daha az hayata kalanların karşısına çıkmaktadır. Seçilen oyun zorluğuna göre 3000 ile 8000 sağlık puanına sahiptir. Tank oyunda rastgele bir bölümde ve anda oyuncuların karşısına çıkmakta, arka planda verilen farklı oyun müziği ile oyuncular uyarılmaktadırlar. Hastalıklı araçlarla, konteynırlarla ve çöp kutularıyla etkileşime girebilirmekte ve bunları oyunculara fırlatarak zarar görmelerini sağlayabilmektedir.

Charger: Mutasyon sonucu bir kolu daha iridir. Uzun mesafe koşu yaparak ard arda dizilmiş karakterleri çarpma esnasında fırlatabilmekte, yakaladığı herhangi bir karakteri ise sürekli olarak yere çarpmaktadır.

Smoker: Sürekli öksüren ve diğer enfektelere oranla daha yavaş olan özel enfektedir. Hayatta kalanları diliyle sarıp kendine çekmekte ve çevrilen karakteri yumruklayarak zarar vermektedir. Öldüğünde diğer karakterlere zarar vermeyen ve karakterleri öksürten kısa süreli yeşil bir duman bırakırmaktadır. Bu duman zarar vermez ama içindeyken görüş mesafemizi çok fazla düşürür.

Boomer: Hastalıklılar arasında en az sağlık puanına sahip enfektedir. Hayatta kalan karakterlerin üzerine kusarak etrafta bulunan yaygın enfekteleri üzerine çekmekte ve aynı zamanda kustuğu kişiler üzerinde geçici görüntü bulanıklığına neden olmaktadır. Genellikle birkaç kurşunla ölmesine rağmen oyun içerisinde taktiksel saldırı açısından çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Genelde dar koridorlardan çıkar.

Spitter: Asit tükürerek karakterlere zarar vermeye çalışmaktadır. Uzun mesafeye tükürebilmekte ve tükürdüğü asit belirli bir süre yerde kalmaktadır. Asit üzerine basan veya üzerinden geçen hayatta kalanlar güç kaybetmektedirler.

Jockey: Çökük bir şekilde ilerleyen ve bir insan boyuna kadar zıplayabilen özel enfektedir. Hayatta kalan karakterlerin üzerine zıplayarak istediği yere sürükleyebilmekte ve karakterlerin yüzüne vurarak canlarını azaltmaya çalışmaktadır. Hayatta kalanların biri onu kurtarana kadar kontrolünü kaybetmesine neden olur.

Yaygın enfekteler: Özel enfekte olarak nitelendirilmeyen, her haritada her yerde bulunan, az saldırı ve az sağlık puanına sahip enfektelerdir. Yönetmen'in kontrol ettiği ve bölüme ve ilerleyiş hızına göre haritada çoğalabilmektedirler.

Sağ kalanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sağ kalanlar, virüs bulaşmamış, virüse karşı bağışıklığı olan veya virüs taşıyıcısı olup da virüsten etkilenmeyenlere verilen addır. Oynanabilen 8 sağ kalanın yanı sıra Virgil ve Whitaker gibi oyunculara yardım eden başka sağ kalanlar da vardır. Karakterlerin hayatlarını anlatan bir hikâye modu olmadığından oyun sırasında yaptıkları kısa konuşmalarla tanımak mümkündür.

Oynanabilen sağ kalanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Coach: Freshman Football Team'ın Koordinatörü ve bir okulda Sağlık Danışmanıdır. Savannah'da yaşamaktadır.
 • Ellis: Tamirci genç karakter. Savannah'da yaşamaktadır.
 • Nick: Zengin bir iş adamıdır. kumar oynamayı seven biridir. Savannah'da yaşamaktadır.
 • Rochelle: Ulusal bir haber şirketinde sunucuydu. Savannah'da yaşamaktadır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]