Left 4 Dead

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Left 4 Dead
Left4Dead Windows cover.jpg
Geliştirici Turtle Rock Studios
Valve Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcılar Electronic Arts(parekende satış)
Steam (çevrimiçi satış)
Yapımcılar Valve Corporation (Windows sürümü), Certain Affinity(Xbox 360 sürümü)
Tasarımcı Mike Booth
Besteci Mike Morasky Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Left 4 Dead Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Source
Platformlar PC, Xbox 360, Mac
Çıkış 18 Kasım 2008
Türler Birinci şahıs nişancı, Hayatta kalma-korku
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenle

Left 4 Dead, Valve Corporation (PC) ve Certain Affinity (Xbox 360) tarafından geliştirilerek, Electronic Arts tarafından Kasım 2008'de Xbox 360 ve PC için dağıtılan bir Hayatta kalma-korku 4 oyunculu kooperatif birinci şahıs gözünden oynanan bir video oyunu.

17 Kasım 2008'de piyasaya sürülmüştür.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Left 4 Dead'deki salgın olan Yeşil Grip virüsünün çıkardığı mutasyondur. İlk olarak Pensilvanya'da başlamış ve kendini geliştirmiştir. Hastalığın çıkmasından itibaren yaklaşık 3 hafta sonra güçlü mutasyonlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Ancak bu oyunda yeni mutasyonda ortaya çıkmıştır. Hayatta kalan 4 karakter hastalıktan arınmış güvenli bir yer bulma arayışıyla sürekli hareket halindedirler.

Hikâye Savannah eyaletinin Georgia şehrinde öğlen başlar. Hayatta kalanlar için kurulan tahliye noktalarının birine doğru yola çıkan 4 kişi tahliye noktasına zamanında yetişememiştir ve şehrin ortasında kalmışlardır. Artık yeni bir tahliye noktasına doğru gitmeleri gereklidir. İlerlerken bir silah dükkânına girerler ve orada Saw adında hayatta kalan bir silah uzmanı ile tanışırlar. Saw sığınağındadır ve grubun ilerlemesi gerekmektedir. Yol enkazlarla tıkanmıştır ve Saw'ın elinde yolu patlatarak açabilecek çok güçlü bir silah bulunmaktadır. 4 lü Saw'a kola şişelerini getirir ve karşılığında Saw yolu patlatarak açar. Bir alışveriş merkezine doğru yola çıkarlar ama oradaki CEDA ajanlarının enfekteler tarafından öldüğünü gören 4 lü oradaki bir arabayı kullanmaya karar verir. Ancak arabanın yakıtı yoktur ve etraftan yakıt bidonlarını toplamaları gereklidir. Bir yandan enfekterle uğraşır bir yandan da yakıt toplarlar ve arabayla Savannah'tan uzaklaşırlar.

Arabayla ilerlerken Rayford'da devam etmeleri için köprüyü alçaltmaları gerekir. Etrafından dolanarak köprüye ulaşırlar, köprüde Francis, Louis ve Zoey ile karşılaşırlar. Bu üçlü Bill'in ölümünden beri burada bulunmaktadır ve 4'lü ye jeneratöre benzin doldurmalarını söyler. 4'lü söylenen her şeyi yapar ve araba ile uzaklaşır.

4'lü yollarına devam eder. Whispering Oaks Eğlence Parkı ve Fuar merkezine ulaşırlar. Buraya onları kurtarmak için bir helikopter gönderilmiştir. Park çok büyüktür ve helikopter onların yerini bulamamaktadır. Bundan dolayı 4'lünün aklına Karnavalın sonundaki Midnight Riders rock grubu için kurulmuş büyük konser alanına giderek büyük gürültü çıkararak helikopterin dikkatini çekmek gelmiştir. Karnavalın içinden geçerek oraya ulaşırlar ve helikopter onları kurtarır.

Tam kurtulduk derken helikopter pilotuna bulaşan hastalık onu enfekteye çevirir ve hayatta kalanlar tarafından vurulmak zorunda kalır. Artık yeni bir tahliye noktasına ulaşmak zorunda kalırlar. Helikopter bir bataklığa düşer ve bataklıktan yollarına devam ederler. Orada köye inerler. Köyde köylülerin enfektelerden korunmak için bir barikat yapmış olduklarını görürler. Ama bu işe yaramamıştır ve bütün köylüler enfekteler tarafından katledilmiştir. Bir binaya ulaşırlar ve telsiz ile yardım isterler. Virgil adında bir tekneciden yardım gelir. Tekneci gelene kadar dayanırlar ve tekneye binip giderler.

Takımı Virgil yarı yolda kısa süreliğine bir yere bırakır ve daha çok hayatta kalanları kurtarmaya gideceğini ve sanayi kasabasının diğer tarafındaki şeker fabrikasını geçip yakıt getirmelerini ister. Bu sürede onlar işini bitirirler ve Virgil'i beklemeye başlarlar. Virgil'in işi bittiğinde dönüp onları alır ve Fransa'ya götürür.

Orada bir tahliye noktası vardır ancak yolları zorlu olacaktır. Bütün enfekteler köprüde toplanmıştır ve askerler köprüyü bombalamaktadır. Köprünün başına ulaştıklarında ölü birisinin üzerinden telsizi alırlar ve askerlerden yardım isterler. Bu süre içinde bombardımanı durdurmalarını söylerler. Askerler şaşırır. Köprünün sonuna askeri helikopter gelir. Takım uzun köprüyü zorda olsa aşar ve helikoptere binerek kurtulurlar. Askerlerde köprüyü patlatarak bombardımanı bitirmiş olurlar. Macerada burada biter. (Ayrıca Left 4 Dead'ın bitimidir.)

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bill Vietnam’da görev yapmış yeşil bereli bir aksiyon adamı.  

Zoey Salgından önce bir üniversite öğrencisi olarak ailesinin yanına gelmiştir. Babası salgını kapınca onu vurmak zorunda kalmıştır  

Francis Deri yeleği ve neredeyse vücudunu tamamen kaplayan dövmeleriyle soğukkanlı bir motorcu.  

Louis Bir teknoloji bayisinde çalışırken hastalıklı bir kişi tarafından saldırıya uğrayıp onu bayılttıktan sonra, şehrin yok olduğuna tanıklık etmiştir. 

Enfekteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaygın Zombiler Basit zombilerdir. Hasarları düşüktür. Etrafınızı sararak hareket etmenizi engellerler. Sayıları ne kadar fazla ise o kadar tehlikelilerdir. Yaygın olarak zombiler sivillerden ve diğer tüm meslek çalışanlarından oluşmaktadır.

Boomer Şehirdeki aşırı kilolu insanlara kolayca bulaşır. Kendini koruma konusunda zayıftır ve oyun içi canı azdır. Üzerinize kusarsa bir süreliğine etrafı bulanık görürsünüz, sonra da bir grup normal zombi size saldırır. Eğer çok yakınındayken Boomer zombisini öldürürseniz kusmuğu etrafa dağılır, size bulaşırsa yine aynı olaylar yaşanır.  

Hunter Hızlı ve uzun zıplama yeteneği olan bir zombi türüdür. Üzerinize zıplayıp sizi yere serer ve canınızı çok fazla bir şekilde düşürür.   

Smoker Çok uzun bir dili vardır. Hiç beklemediğiniz bir anda sizi kendisine çeker. Kolay ölen bir zombi türüdür. Öldüğünde çevreye geçici olarak yeşil bir duman salınır. Bu duman zarar vermez ancak görüşü kısıtlar.  

Witch Belirli bir yerde oturan ve ağlayan bir kadındır. Normal şartlarda kimseye saldırmaz ancak üzerine ışık tutulduğunda ya da bir zarar verildiğinde o kişiye doğru hızlıca koşarak saldırır. İlk vuruşunda kurbanının tüm canını götürür. Sonra uzun pençelerini kullanarak saldırır. Kolay ölmez.   

Tank Oyundaki en büyük ve en fazla canı olan zombi türüdür. Üzerinize büyük cisimler atabilir. Bu zombi türünü öldürebilmek için engellerle karşılaştırmak gerekir. Engellere karşı kafası karıştığında kolayca alt edilebilir.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabanca: Sınırsız cephanesi ile değiştiremediğiniz temel silahtır. Oyuna başladığımızda elinizde bir tane bulunurken oyun esnasında rastlayıp alacağınız ikinci silahla beraber yedek olmaktan çıkıp seri atış imkânı sayesinde özellikle yakın çatışmalarda daha etkili hale gelmeye başlar. Eğer oyunda pompalı almışsanız uzun mesafelere ateş etme ihtiyacını bir derecede gidermektedir. Herhangi bir yaralanma durumunda hayat kurtarabilir.

Uzi: Oyuna girerken tercih edilebilecek ana silahlardan biri olan hafif taramalı silah. Kalabalık enfekte gruplarına ve uzak mesafelere olan etkisiyle düşmanları kolay bir şekilde alt edebilir. Ancak yüksek şarjör kapasitesine rağmen tabancadan daha az etkili olması sebebiyle ortalama 5 mermi bir enfekte öldürebilir. Bu yüzden kafaya nişan almak daha tasarruflu olacaktır. Tetiği sürekli basılı tutmak ise kaçınılması gereken davranışlardan biridir.  

Pompalı: Oyuna girerken tercih edilebilecek silahlardan biri. Yakın mesafelerdeki gücü, özellikle kafa ve bacak gibi bölgeler hedeflendiği zaman sizi memnun edecektir. Atış devrinin düşüklüğü yüzünden zombi akınlarında zor duruma düşürebilecek bir silah, ancak tek atışta birden fazla hedefi vurabilmesi bu açığı kısmen de olsa kapatıyor. Kullanım sırasında takım arkadaşlarınıza zarar verebilir. Tamamen boşalmasını beklemeden boş anlarda sık sık doldurulması tavsiye edilir.   

Otomatik Pompalı Pompalı tüfeğe göre çok daha hızlı çalışır ve fazladan 2 mermi daha kapasitesi bulunur. Tek atışta çok iş görebilir. Yakın mesafede Witch ve Tank gibi özel zombilere karşı etkilidir. Oldukça kullanışlıdır. Çok uzak mesafelerdeki hedeflere ateş edildiğinde çok az zarar verilir ya da mermiler gitmeyebilir.

M16 Güç olarak Uzi ile Pompalı arasında yer alır. Mermisi hedefi delip geçme özelliğine sahiptir. Çömelerek atış yapılırsa daha uzak mesafelere keskin atışlar yapılabilir.

Sniper Avcı tüfeği olarak tasarlanmış bu silah, üzerindeki dürbün sayesinde uzak mesafelerden tek atışta zombi avlamak için elverişli bir durum yaratır. Takımdaki dengeyi korumak açısından birden fazla kişinin taşıması önerilmez. Dürbünlü tüfek kullanan biri yakın saldırılara karşı yeterli cevabı veremeyeceğinden yalnız başına bırakılmamalıdır. Yüksek hasar gücü olduğundan kafaya nişan alınması gerekmez, bir enfektenin göğsünden bile vurulması yeterlidir. Uzun süre sabit bir yerde durup ateş edilmesi tavsiye edilmez.  

Molotof Kokteyli Çarptığı yerde patlar ve orada bulunanları öldürene kadar yakar. Özel zombilere ve grup halinde saldıran zombilere karşı etkili bir ekipmandır.   

Boru Bombası El yapımı bir bombadır. Fırlatıldığı zaman üzerinde kırmızı bir ışık yanıp söner, normal zombiler size saldırıyorsa ya da geçeceğiniz yolda bulunuyorsa ona doğru koşarlar. Bomba bir süre sonra patlar ve zombilere yüksek hasar verir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]