İçeriğe atla

Left 4 Dead

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Left 4 Dead
GeliştiriciTurtle Rock Studios
Valve Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcılarElectronic Arts(perakende satış)
Steam (çevrimiçi satış)
YapımcılarValve Corporation (Windows sürümü), Certain Affinity(Xbox 360 sürümü)
TasarımcıMike Booth
BesteciMike Morasky Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriLeft 4 Dead Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorSource
PlatformlarPC, Xbox 360, Mac
Çıkış18 Kasım 2008
TürlerBirinci şahıs nişancı, Hayatta kalma-korku
Modoyuncuya karşı oyuncu
Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Left 4 Dead, Valve Corporation (PC) ve Certain Affinity (Xbox 360) tarafından geliştirilmiş, Electronic Arts tarafından Kasım 2008'de Xbox 360 ve PC platformları için dağıtılmış; dört oyuncuya kadar eşli oynanabilen bir hayatta kalma-korku türündeki birinci şahıs nişancı video oyunudur.

17 Kasım 2008'de piyasaya sürülmüştür.

Olay Örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda Yeşil Grip virüsü ortaya çıkar ve hızla bir salgına dönüşür. Virüs ilk olarak Pensilvanya'da yayılmaya başlar. Virüs kişilerde aşırı kızgınlık, hücrelerde mutasyon ve beyin sorunlarına neden olmuştur. Hastalığın çıkmasından itibaren yaklaşık 3 hafta sonra güçlü mutasyonlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Hayatta kalan 4 karakter, hastalıktan arınmış güvenli bir yer bulma arayışı ile sürekli hareket halindedirler.

Hikâye, Savannah eyaletinin Georgia şehrinde öğlen saatlerinde başlar. Hayatta kalanlar için kurulan tahliye noktalarının birine doğru yola çıkan 4 kişi, tahliye noktasına zamanında yetişememiştir ve şehrin ortasında mahsur kalmışlardır. Artık yeni bir tahliye noktasına doğru gitmeleri gereklidir. İlerlerken bir silah dükkânına girerler ve orada Saw adında hayatta kalan bir silah uzmanı ile tanışırlar. Saw sığınağındadır ve grubun ilerlemesi gerekmektedir. Yol enkazlarla tıkanmıştır. Saw'ın elinde yolu patlatarak açabilecek çok güçlü bir silah bulunmaktadır. Dörtlünün Saw'a kola şişelerini getirmeleri karşılığında Saw, yolu patlatarak açar. Bir alışveriş merkezine doğru yola çıkarlar ama oradaki CEDA ajanlarının enfekteler tarafından öldürüldüğünü gören dörtlü, oradaki arabayı kullanmaya karar verir. Ancak arabanın yakıtı yoktur ve etraftan yakıt bidonlarını toplamaları gerekir. Bir yandan enfekteler ile uğraşır, bir yandan da yakıtları toplarlar ve arabayla Savannah'tan uzaklaşırlar.

Arabayla ilerlerken Rayford'a doğru gitmeleri için köprüyü alçaltmaları gerekir. Etrafından dolanarak köprüye ulaşırlar ve köprüde Francis, Louis ve Zoey ile karşılaşırlar. Bu üçlü Bill'in ölümünden beri burada bulunmaktadır ve dörtlüye jeneratöre benzin doldurmalarını söylerler. Dörtlü, söylenen her şeyi yapar ve arabayla uzaklaşır.

Dörtlü yollarına devam eder, Whispering Oaks Eğlence Parkı ve Fuar merkezine ulaşırlar. Buraya onları kurtarmak için bir helikopter gönderilmiştir. Park çok büyüktür ve helikopter onların yerini bulamamaktadır. Bundan dolayı dörtlünün aklına karnavalın sonundaki Midnight Riders Rock Grubu için kurulmuş büyük konser alanına gidip gürültü çıkararak helikopterin dikkatini çekmek gelmiştir. Karnavalın içinden geçerek oraya ulaşırlar ve helikopter onları kurtarır.

Tam kurtulduk derken helikopter pilotuna bulaşan hastalık onu enfekte eder ve hayatta kalanlar tarafından vurulmak zorunda kalır. Artık yeni bir tahliye noktasına ulaşmak zorunda kalırlar. Helikopter bir bataklığa düşer ve bataklıktan yollarına devam ederler. Oradan köye inerler ve köyde, köylülerin enfektelerden korunmak için barikat yapmış olduklarını görürler. Ama bu işe yaramamıştır ve bütün köylüler enfekteler tarafından katledilmiştir. Bir binaya ulaşırlar, telsizle yardım isterler. Virgil adında bir tekneciden yardım gelir. Tekneci gelene kadar dayanırlar ve tekneye binip oradan uzaklaşırlar.

Virgil, takımı kısa süreliğine bir yere bırakır ve hayatta kalanlar diğerlerini kurtarmaya gideceğini söylerler ve sanayi kasabasının diğer tarafındaki şeker fabrikasını geçip yakıt getirmelerini ister. Bu sürede onlar işini bitirirler ve Virgil'i beklemeye başlarlar. Virgil'in işi bittiğinde dönüp onları alır ve Fransa'ya götürür.

Orada bir tahliye noktası vardır ancak yolları zorlu olacaktır. Bütün enfekteler köprüde toplanmış, askerler köprüyü bombalamaktadır. Köprünün başına ulaştıklarında ölü birisinin üzerinden telsizi alırlar ve askerlerden yardım isterler. Bu süre içinde bombardımanı durdurmalarını söylerler. Askerler şaşırır. Köprünün sonuna askeri helikopter gelir. Takım uzun köprüyü zorda olsa aşar ve helikoptere binerek kurtulurlar. Askerler de köprüyü patlatarak bombardımanı bitirmiş olurlar. Macera da burada biter. (Ayrıca Left 4 Dead'in bitimidir.)

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bill: Vietnam’da görev yapmış yeşil bereli bir aksiyon adamı.

Zoey: Salgından önce bir üniversite öğrencisi olarak ailesinin yanına gelmiştir. Babası salgını kapınca onu vurmak zorunda kalmıştır

Francis: Deri yeleği ve neredeyse vücudunu tamamen kaplayan dövmeleriyle soğukkanlı bir motorcudur.

Louis: Bir teknoloji bayisinde çalışırken hastalıklı bir kişi tarafından saldırıya uğrayıp onu bayılttıktan sonra, şehrin yok olduğuna tanıklık etmiştir.

Enfekteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaygın Zombiler: Basit zombilerdir. Hasarları düşüktür. Etrafınızı sararak hareket etmenizi engellerler. Sayıları ne kadar fazla ise o kadar tehlikelilerdir. Zombiler, yaygın olarak sivillerden ve diğer tüm meslek çalışanlarından oluşmaktadır.

Boomer: Şehirdeki aşırı kilolu insanlara kolayca bulaşır. Kendini koruma konusunda zayıftır ve oyun içi canı azdır. Üzerinize kusarsa bir süreliğine etrafı bulanık görürsünüz, sonra da bir grup normal zombi size saldırır. Eğer çok yakınındayken Boomer zombisini öldürürseniz kusmuğu etrafa dağılır, size bulaşırsa yine aynı olaylar yaşanır.

Hunter: Hızlı ve uzun zıplama yeteneği olan bir zombi türüdür. Üzerinize zıplayıp sizi yere serer ve canınızı hızlı şekilde düşürür.

Smoker: Çok uzun bir dili vardır. Hiç beklemediğiniz bir anda sizi kendisine çeker. Kolay ölen bir zombi türüdür. Öldüğünde çevreye geçici olarak yeşil bir duman salar, bu duman zarar vermez ancak görüşü kısıtlar.

Witch: Belirli bir yerde oturan ve ağlayan bir kadındır. Normal şartlarda kimseye saldırmaz ancak üzerine ışık tutulduğunda ya da zarar verildiğinde o kişiye doğru koşarak hızlıca saldırır. İlk vuruşunda kurbanının tüm canını götürür. Sonra uzun pençelerini kullanarak saldırır. Kolay ölmez.

Tank: Oyundaki en büyük ve en fazla canı olan zombi türüdür. Üzerinize büyük cisimler atabilir. Bu zombi türünü öldürebilmek için tüm hayatta kalanların ona karşı savaşması gerekir.

Silahlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Tabanca: Sınırsız cephanesi ile değiştiremediğiniz temel silahtır. Oyuna başladığımızda elinizde bir tane bulunurken oyun esnasında rastlayıp alacağınız ikinci silahla beraber yedek olmaktan çıkıp seri atış imkânı sayesinde özellikle yakın çatışmalarda daha etkili hale gelmeye başlar. Eğer oyunda pompalı almışsanız uzun mesafelere ateş etme ihtiyacını bir derecede gidermektedir. Herhangi bir yaralanma durumunda hayat kurtarabilir.

Uzi: Oyuna girerken tercih edilebilecek ana silahlardan biri olan hafif taramalı silah. Kalabalık enfekte gruplarına ve uzak mesafelere olan etkisiyle düşmanları kolay bir şekilde alt edebilir. Ancak yüksek şarjör kapasitesine rağmen tabancadan daha az etkili olması sebebiyle ortalama 5 mermi sadece bir enfekte öldürebilir. Bu yüzden kafaya nişan almak daha tasarruflu olacaktır. Tetiği sürekli basılı tutmak ise kaçınılması gereken davranışlardan biridir.

Pompalı: Oyuna girerken tercih edilebilecek silahlardan biridir. Yakın mesafelerdeki gücü, özellikle kafa ve bacak gibi bölgeler hedeflendiği zaman ölümcül sonuçlar doğurur. Atış devrinin düşüklüğü yüzünden zombi akınlarında zor duruma düşürebilecek bir silahtır, ancak tek atışta birden fazla hedefi vurabilmesi bu açığı kısmen de olsa kapatmaktadır. Kullanım sırasında takım arkadaşlarınıza zarar verebilir. Tamamen boşalmasını beklemeden boş anlarda sık sık doldurulması tavsiye edilir.

Otomatik Pompalı: Pompalı tüfeğe göre çok daha hızlı çalışır ve fazladan 2 mermi daha kapasitesi bulunur. Tek atışta çok iş görebilir. Yakın mesafede Witch ve Tank gibi özel zombilere karşı etkilidir. Oldukça kullanışlıdır. Çok uzak mesafelerdeki hedeflere ateş edildiğinde çok az zarar verilir ya da mermiler gitmeyebilir.

M16: Güç olarak Uzi ile Pompalı arasında yer alır. Mermisi hedefi delip geçme özelliğine sahiptir. Çömelerek atış yapılırsa daha uzak mesafelere keskin atışlar yapılabilir.

Sniper: Avcı tüfeği olarak tasarlanmış bu silah, üzerindeki dürbün sayesinde uzak mesafelerden tek atışta zombi avlamak için elverişli bir durum yaratır. Takımdaki dengeyi korumak açısından birden fazla kişinin taşıması önerilmez. Dürbünlü tüfek kullanan biri yakın saldırılara karşı yeterli cevabı veremeyeceğinden yalnız başına bırakılmamalıdır. Yüksek hasar gücü olduğundan kafaya nişan alınması gerekmez, bir enfektenin göğsünden bile vurulması yeterlidir. Uzun süre sabit bir yerde durup ateş edilmesi tavsiye edilmez.

Molotof kokteyli: Çarptığı yerde patlar ve orada bulunanları öldürene kadar yakar. Özel zombilere ve grup halinde saldıran zombilere karşı etkili bir ekipmandır.

Boru Bombası: El yapımı bir bombadır. Fırlatıldığı zaman üzerinde kırmızı bir ışık yanıp söner, normal zombiler size saldırıyorsa ya da geçeceğiniz yolda bulunuyorsa ona doğru koşarlar. Bomba bir süre sonra patlar ve zombilere yüksek hasar verir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]