Half-Life 2: Episode One

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Half-Life 2: Episode One
Halflifeepisodeone.JPG
Alyx Vance'in bulunduğu kapak resmi
Geliştirici Valve Corporation
Yayımcı Valve Corporation
Besteci Kelly Bailey
Seri Half-Life
Motor Source
Platformlar Windows, Xbox 360, PlayStation 3, OS X, Linux
Çıkış
Tür Birinci şahıs nişancı
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Half-Life 2: Episode One, Valve Corporation tarafından geliştirilen birinci şahıs nişancı oyunudur ve 1 Haziran 2006'da yayımlanmıştır. 2004'te yayımlanan Half-Life 2'nin birinci devam bölümüdür. Valve'in Half-Life 2'nin devamını bölümler olarak getireceğine karar vermeden önceki ismi Half-Life 2: Aftermath'dir. Half-Life 2'nin de kullandığı Source motorunu kullanır. Oyun yeni ışıklandırma ve animasyon teknolojileri getirmiştir. Ayrıca yardımcı yapay zekayı da daha iyi hale getirmiştir.

Oyun, Half-Life 2'deki olaylardan hemen sonra başlar. Episode One'ın ana karakteri Gordon Freeman ve yardımcı karakter Alyx Vance, insan ırkının Combine'a karşı savaşını sürdürmektedir. Oyun başladığında, Gordon Freeman kendisini Citadel'in yıkıntıları arasında bulur ve oyun boyunca Alyx ile birlikte Şehir 17'yi tahliye etmeye çalışırlar.

Episode One, Valve'in çıkarmayı planlamış olduğu üç Half-Life 2 bölümünden biridir. Oyun, Valve'in The Orange Box paketinde Half-Life 2, Episode Two, Team Fortress 2 ve Portal ile birlikte yer alır. Episode One genel olarak olumlu tepkiler almıştır. Oyunun kooperatif yönü övülmüştür fakat kısalığı ve az olay yaşanması genel olarak eleştirilmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk iki oyunda olduğu gibi yine bu oyunda da Gordon Freeman adlı bilim adamını yönetiyoruz ve Half-Life 2'den kaldığımız yerden tepesinde bir patlamaya neden olduğumuz Citadel'den başlıyoruz, 2. oyunun sonunun aksine G'Man bizi, zamansız boyuta koyamamıştır çünkü Vortigauntlar tarafından engellenmiştir ve Citadel patlamasından kısa bir süre sonra enkaz içerisinde uyanarak, oyuna başlarız.. Ardından Şehir-17'den kaçmaya çalışıyoruz. Kaçmaya çalışırken Half-Life 2'den de tanıdığımız Alyx Vance bize oyun boyunca yardım ediyor.

Serinin diğer oyunlarına göre en kısa olanıdır ve yaklaşık 4-5 saatlik oynanış süresi vardır. Kısa olmasına rağmen en az 20 saatlik oynanışa sığabilecek aksiyon ve duygu yüklü sahne vardır.

Oyunda HDR grafik teknolojisi kullanılarak daha gerçekçi ışıklandırmalar sağlanmıştır. Yapay zeka ve surat ifadeleri geliştirilmiştir. Ayrıca oyuna yeni bir düşman türü olan Zombine adlı zombiye dönüşmüş Combine askerler eklenmiştir. Bu düşman tipi normal zombilerden daha hızlı, dayanıklı ve ayrıca el bombası ile intihar saldırısı yapabilmektedir.

Eleştiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun çıktığı tarihte serinin takipçileri tarafından beğenilmiş ve eleştirmenlerden de genellikle olumlu eleştiriler almıştır. Kaliteli grafikleri ve ses efektleri, üst düzey karakter seslendirmeleri, renkli Alyx karakteri, sağlam aksiyonu ve eğlenceli oynayışı ile övülmüş; çok kısa oyun süresi (4 - 5 saat), hiçbir yeni silah ve yeni oynayış elementleri sunmadığı için eleştirilmiştir. Oyunun dünyaca ünlü Metacritic sitesindeki ortalama notu 87 puandır.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Orange Box for Xbox 360: Release Summary". GameSpot. CNET Networks, Inc. 2 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2013. 
  2. ^ "The Orange Box for PlayStation 3: Release Summary". GameSpot. CNET Networks, Inc. Erişim tarihi: 16 Mart 2013. 
  3. ^ "Half-Life 2, Half-Life 2: Episode One and Half-Life 2: Episode Two Updates Released". Steam. Valve Corporation. 26 Mayıs 2010. 10 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2010. 
  4. ^ "Half-Life 2: Episode One updated". Steam. Valve Corporation. 26 Haziran 2013. 23 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2014. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 24 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]