Half-Life: Decay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Half-Life: Decay
Half-Life- Decay.jpg
Geliştirici Gearbox Software
Valve Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Sierra Entertainment
Yapımcı Gearbox Software
Motor GoldSrc
Platform PlayStation 2
Çıkış 14 Kasım 2001[1]
Türler FPS, Bilimkurgu, Korku
Mod Çok oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenle

Half-Life: Decay, Valve Software'ın bilimkurgu, birinci şahıs nişancı video oyunu. Half-Life için bir eklentidir. Gearbox Software tarafından geliştirilerek, Sierra Entertainment tarafından 14 Eylül 2001 tarihinde Half-Life'ın PlayStation 2 sürümünün bir parçası olarak dağıtılmıştır.

Üçüncü eklenti olma özelliğini taşıyan Decay, diğer eklentilerde olduğu gibi ana konuyu, aynı zaman diliminde, farklı karakterlerin gözünden anlatmaktadır.

Kurgu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, Dr. Gina Cross ve Dr. Colette Green isimli araştırma takımı üyelerinin maceralarını konu almaktadır. Dr. Gordon Freeman ile aynı yerde çalışan ikili, burada yer alan donanınımın çalışmasından sorumludur.

Gerçekleştirilen deneyin sonucunda işlerin ters gitmesi ile birlikte ikili, kendilerini Dr. Rosenberg ve Dr. Richard Keller'a işlerin düzeltilmesi konusunda yardım ederken bulmaktadır.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin diğer oyunlarının tersine Decay, kooperatif oyun düzeni sunmaktadır. Birinci oyuncu Dr. Gina Cross, diğeri ise Dr. Colette Green karakterini, ekranın ikiye bölünmesi özelliği ile tek ekrandan yönetebilmektedir. Görevler Half-Life'da olduğu gibi birbirlerinin devamı değil, farklı yer ve zamanlarda geçen görevler olarak sunulmaktadır.

Oyunda bulunan bulmaca ve çatışmaların büyük bir kesimi iki kişinin birlikte çalışması için tasarlanmış olsa da, ikinci kişi gerekmemektedir. Bu gibi durumlarda oyun, oyuncuya yardımcı olması için oyuna yapay zekâ tarafından yönetilen bir karakter eklemektedir. Oyuncu bu karakteri de geçiş özelliği ile yönetebilmektedir.

Görevler sırasında gerçekleştirilenleri puanlandırma düzeni bölüm sonunda hesaplayarak A'dan (en iyi) F'ye (en kötü) kadar olan harfler ile değerlendirmektedir. Dokuz bölümün sonunda A alındığında Vortigaunt'ların oyuncu olarak yönetildiği yeni bir bölüm açılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Half-Life". IGN. 21 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 23, 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]