İnternet fenomeni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İnternet fenomeni ya da İnternet geyiği, internet üzerinde anonim olarak yayılan olgulara verilen isimdir.

Yurtdışı kaynakları internet geyikleri Internet meme (internet miım) olarak bilinirler. İngilizce'de yer alan meme kelimesi, "kopyalanan" anlamına gelen Eski Yunanca mimeme kelimesinin kısaltılmış halidir. Kelimenin Türkçesi henüz bulunmadığından ve kullanılmadığından internet ortamında İngilizce'den geldiği şekilde kullanılmaktadır.

İnternet geyikleri, internette yayılmaya müsait olan her türlü olgu olabilir. Herhangi bir link, internet sitesi, resim, yazı veya söz öbeği bir internet geyiği haline gelebilir. Geyiklerin yayılma şekli genelde forumlar, sosyal paylaşım siteleri, bloglar, e-postalar yoluyla gerçekleşir.

İnternet geyiği çok hızlı bir şekilde yayılır ve tanınır hale gelir. Öyle ki kısa bir süre sonra reklam ve medya dünyasının ilgisini çekebilir. Ancak bir geyiğin ticari meta haline getirilmesi çoğunlukla yayılmasını ve sevilir hale gelmesini engellemektedir. Çünkü internet geyiklerinin sevilme ve yayılmasının temelinde anonim kullanıcıların maddi karşılık beklemeden geyikleri variasyona uğratmasıdır.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yurtdışı kaynaklı sitelerde yaygınlaşan ve meme olarak bilinen geyikler yoğunluklu olarak 4chan forumlarında ortaya çıkan ve rage comics olarak bilinen basit çizimlere sahip çizgi roman karakterlerinden oluşur. rageguy, forever alone, me gusta gibi isimlere sahip karakterlerle yapılan 4-6 kutucuktan oluşan kısa çizgiromanlar bu geyiklerin sevilip çoğalmasını sağlamışlardır.

Yine 4chan forumlarında ortaya çıkan resimler, resmin altına veya üstüne büyük puntolarla yazılar yazarak yayınlanmasıyla internet geyiği halini almıştır. Philosoraptor, Socially Awkward Penguin bu tür geyiklere örnek olarak gösterilebilir.

Herhangi bir olay üzerine, lafı gediğine oturtma amaçlı söylenen This is Sparta, You Shall Not Pass gibi sözler de yazı unsuru taşıyan geyiklerdir.

Yurtdışı kaynaklı geyikler yabancı dil içerikli espriler içerdiğinden Türkiye internet kullanıcıları tarafından rağbet görmemiş ve yayılmamıştır. Türk kullanıcılar bünyesinde yayılan geyiklere örnek olarak, neredeyse bütün Türk kullanıcılar tarafından bilinir hale gelmiş çipetpet, Diego dur Allahını seversen, Artiz ne arar la bazarda," Nereye sıçacaklar" gibi sözler yurtiçi geyiklere örnek olarak verilebilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Know Your Meme, Internet geyiklerinin çıkış şekilleri ve örnekleri hakkında geniş bilgi içeren internet sitesi.