İçeriğe atla

Half-Life 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Half-Life 2
GeliştiriciValve Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıValve
YapımcıValve Corporation
BesteciKelly Bailey Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriHalf-Life Bunu Vikiveri'de düzenleyin
MotorSource Motoru
PlatformlarPC Windows, Xbox, Xbox 360, PlayStation 3, Android (Nvidia Shield)
Çıkış
16 Kasım 2004
 • Windows
  • : 16 Kasım 2004
  Xbox
  • KA: 15 Kasım 2005
  • AVR: 18 Kasım 2005
  Xbox 360
  • KA: 10 Ekim 2007
  • AVR: 19 Ekim 2007
  • AU: 25 Ekim 2007
  PlayStation 3
  • KA: 11 Aralık 2007
  • AVR: 14 Aralık 2007
  • AU: 20 Aralık 2007
  Mac OS X
  • : 26 Mayıs 2010
  Linux
  • : 9 Mayıs 2013
  Android
  • : 12 Mayıs 2014
TürlerFPS
aksiyon
bilimkurgu
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Half-Life 2, bilimkurgu temalı, birinci tekil şahıs gözünden oynanan, Half-Life'ın devamı olarak Valve Corporation tarafından yapılan bir bilgisayar oyunu. Valve Corporation tarafından geliştirilen oyun 16 Kasım 2004 tarihinde piyasaya çıkarılmıştır. 2004 yılında 40'ın üzerinde yılın oyunu ödülü almıştır.[1] Oyunun ana karakteri Gordon Freeman ise gelmiş geçmiş en iyi oyun karakteri seçilmiştir.[2] 7 Aralık 2012'de yapılan 10. Spike TV Video Oyun Ödülleri'nde son on yılın en iyi oyunu seçilmiştir[3]

Half-Life 2, modern bir fizik motoru ve online etkinleştirme sistemi kullanan ilk oyundur. Online etkinleştirme Steam üzerinden yapılır.

Oyun, daha sonradan Xbox, Xbox 360 ve PlayStation 3, Android için uyarlanmıştır. Android için uyarlanan versiyonu Nvidia Shield tarafından yapılmıştır. Gpu'su Tegra olan Android işletim sistemine sahip telefon, tablet, konsollarda oynanabilmektedir. 2006'da Half-Life 2: Episode One, 2007 yılında ise Half-Life 2: Episode Two adlı devam niteliğinde iki genişleme paketi çıkarılmıştır.

Oyunun yapımı sırasında 40 milyon dolar değerinde kaynak kod internete sızmıştır.[4] Valve'nin geliştirmiş olduğu Source Motoru isimli grafik motorunu kullanmaktadır. Ayrıca Havok fizik motoru gibi birçok üçüncü şahıs teknolojiyi içermektedir.

Olay örgüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Half-Life 2, ilk oyundaki Black Mesa Kazası'ndan 20 yıl sonra Doğu Avrupa'daki Şehir 17'de başlar. Dr. Gordon Freeman, G-Man tarafından uyandırılarak Şehir 17'deki tren durağına gönderilir. Combine güçlerine karşı Freeman, Black Mesa'daki bilim adamları ve bazı arkadaşları tarafından organize edilen Barney Calhoun, Alyx Vance ve Dr. Kleiner'ın da bulunduğu yeraltı direniş örgütüne katılır. Gordon, Dr. Kleiner tarafından Dr. Eli Vance'in laboratuvarı Black Mesa Doğu'ya ışınlanmak istenirken başarısız olunur. Gordon, laboratuvara eski şehir kanallarını kullanarak ulaşır. Black Mesa Doğu'ya vardığında Alyx'in robot hayvanı Dog ile tanışır ve burada yer çekimi silahını alır. Daha sonra laboratuvar Combine saldırısına uğrar ve Dr. Eli Vance, eskiden üst düzey bir hapishane olan Nova Prospekt'e götürülür. Mossman ise sözde kaçırılmıştır. Gordon, terkedilmiş ve zombiler ile dolu olan Ravenholm Kasabasından gider. Papaz Grigori'nin yardımıyla otoyol 17 ye ulaşır ve Tau silahı ile donatılmış olan arazi aracıyla Deniz feneri'ne ulaşır ve orayı Combine'a karşı savunur. Arazi aracını orada bırakıp yola yürüyerek devam eder. Karınca aslanları ile dolu olan bir sahili geçer ve bir karınca aslanı muhafızı ile savaşır. Yakındaki kamptan gelen Vortigaunt Gordon'a muhafızların karınca aslanlarını kontrol etmek için kullandığı pheropodları (diğer adıyla bugbaitler) verir. Gordon bugbaitleri kullanarak Nova Prospekt'e ulaşır ve Alyx ile buluşur.

Gordon ve Alyx, Eli'nin yerini tespit ederler ve Mossman'ın bir Combine casusu olduğunu öğrenirler fakat Mossman Alyx ve Gordon onu durduramadan kendini ve Eli'ı Citadel'e ışınlar. Ardından Alyx ile birlikte Dr. Kleiner'ın Laboratuvarına ışınlanırlar ve bu sırada Nova Prospekt patlar. Işınlanma bir hafta sürmüştür. Direniş Nova Prospekt'in patlamasını Combine'a ayaklanma başlatmak için bir sinyal olarak görmüştür. Gordon ile Citadel'e ulaşmaya çalışan Alyx kaçırılır ve Citadel'a götürülür. Gordon Direniş üyeleriyle beraber, Combine ve striderlar ile savaşır ve Gordon Barney ve Dog'un yanına ulaşır. Barney ve Dog, Gordon'ın Citadel'a girmesine yardım ederler.

Gordon, Citadel'a girmiştir. Citadel'de ilerlerken Breen'in El Koyma odasına giriş yapar ve yer çekimi silahı hariç her silahı yok olur. Yer çekimi silahına gelen enerji sayesinde silah daha güçlü olur ve Gordon onu Combine'a karşı kullanır. İlerleyen kısımlarda Gordon da Dr. Breen tarafından yakalanır ve taşıma kapsülü ile Dr. Breen'in özel odasına götürülür. Dr. Breen burada insanlar ve Combine ile ilgili planlarını anlatır ve anlattıkları Mossman'ın söylediklerine zıttır. Sinirlenen Dr. Mossman, Gordon, Alyx ve Eli'ı serbest bırakır. Dr. Breen, Kara Enerji Geçidine girer ancak Gordon, Dr. Breen'i Alyx'in yardımıyla durdurur. Reaktörün patlamasıyla G-Man zamanı durdurur. Gordon'ı yaptıkları için tebrik eder ve ona "Gordon'ın hizmetleri için gelen teklifler"den bahseder. Gordon'ın görevi bitmiştir ve G-Man Gordon'ı zamansız bir boyuta koyar.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Half-Life 2 bir birinci tekil şahıs oyunudur. Olaylar oyuncunun gözünden anlatılmaktadır. Tüm olaylar ilk oyun olan Half-Life'taki konunun üzerine kuruludur. Ekranın altında oyuncunun sağlığını, cephanesini; üstte ise silahların olduğu listeyi gösteren bir monitör bulunur. Oyuncu sağlığını ve enerjisini ilk yardım paketlerinden, enerji pillerinden veya duvara entegre edilmiş ilk yardım panellerinden yükseltebilir. Oyuncuya gitmesi gereken hikâye içindeki seviyeye göre üstündeki zorluğu değişen tek bir yol bulunur. Bu yolda işgalci Combine polisi veya askerleri, zombiler, kafa yengeçleri, vortigaunt'lar ve daha birçok çeşit uzaylı bulunabilir.

Oyuncu, gitmesi gereken yolda birçok engel ve çözmesi gereken bulmacalarla karşılaşır. Örneğin, önüne kilitli bir kapı çıktığında çok daha uzun başka bir yol kullanarak bu kapının arkasına geçmesi gerekebilir. Bir barikat çıktığında bu barikatı aşmak için patlayıcı kullanması gerekebilir.

Oyuncu, düşmana karşı bilim kurgusal veya gerçek birçok silah kullanır. Bu silahlar arasında 9 mm'lik bir tabanca, hafif makineli tüfek, el bombası, roket atar, arbalet, pompalı tüfek bulunur. Ayrıca oyun motoru'na dahil edilen fizik motorunun sayesinde Sıfır noktası enerji alanı yönlendiricisi ya da diğer adıyla yer çekimi silahını kullanır. Bu silah, cisimleri oyuncuya doğru çeker ve çok büyük bir kuvvetle başka bir alana doğru fırlatabilir.[5] Yer çekimi silahı oyunun bazı kısımlarında bulmacaları çözmek için de kullanılır. Örneğin asla kumlara basılmaması gereken bir bölümde oyuncu, etrafındaki nesneleri kullanarak kendine yol yapar. Diğer bir örnek ise oyuncu otoyolda ilerlerken önüne arabalardan bir engel çıktığında yer çekimi silahı ile arabaları itebilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Valve Ödüller". 16 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2009. 
 2. ^ "En iyi oyun karakteri". 24 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2010. 
 3. ^ "Son on yılın en iyi oyunu: Half-Life 2". 9 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Aralık 2012. 
 4. ^ "GameSpot". 28 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ağustos 2009. 
 5. ^ "Half-Life 2 Silah rehberi". 4 Nisan 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Ağustos 2009.