Ricochet (2000 video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ricochet
GeliştiriciValve Corporation
YayımcıValve Corporation
MotorGoldSrc
PlatformlarWindows, OS X, Linux
ÇıkışWindows
  • 1 Kasım 2000[1]
OS X, Linux
  • 31 Temmuz 2013[2]
TürAksiyon
ModÖlüm karşılaşması Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Ricochet, çok oyunculu bir Half-Life modudur ve GoldSource motoru üzerinde çalışır . Valve Corporation tarafından geliştirilmiştir ve orijinal çıkış tarihi 1 Kasım 2000'dir. Ricochet resmî bir moddur ve Steam üzerinden satın alımı mevcuttur. Fakat Steam yayınlanmadan önce Half-Life'ı perakende olarak satın alanlara ücretsiz olarak verilmiştir.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Ricochet bir deathmatch oyunudur ve konsepti ile tasarımı arcade oyunlar ve platform oyunlarından esinlenilmiştir. Oyuncular aralarında boşluk olan neon ışıklı platformlardan platform üzerinde bulunan fırlatıcıları kullanarak atlarlar ve birbirlerini disklerle vurarak platformdan düşürmeye çalışırlar.

Ayrıca disklerin sekebileceği ("sekme"nin İngilizcesi: Ricochet) yatay bariyerler de bulunmaktadır. Oyuncuya atılan ve bariyerlerden hiç sekmeden aşağı düşüren direkt vuruş 1 puan verir, bir kere sekerek düşüren vuruş 2 puan, iki kere seken 3 puan ve üç kere seken 4 puan verir. Oyunda ayrıca farenin sağ tuşuyla kullanılabilen bir alternatif ateş vardır. Bunu kullanmak oyuncunun elindeki üç diski birden harcar ve atıldığında rakibin kafasını kopartan bir tane disk atar.

Diğer Half-Life modlarının aksine Ricochet'te oyuncunun ölüm sayısı skor tablosunda gözükmez, sadece puanları gözükür. Oyunda nişan almak iki boyutludur, oyuncular yukarı ya da aşağı yöne baksalar da, fırlattıkları diskler tamamen düz gider. Oyunla gelen üç harita vardır: İkisi deathmatch içindir ve biri de düello karşılaşması içindir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Ricochet". Steam. Valve Corporation. 8 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Haziran 2010. 
  2. ^ "Ricochet update released". Steam. Valve Corporation. 31 Temmuz 2013. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ocak 2014.