Garry's Mod

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Garry's Mod
Garry's Mod logo.svg
Geliştirici Facepunch Studios
Yayımcı Valve Corporation
Tasarımcı Garry Newman
Motor Source
Platformlar Microsoft Windows
OS X
Linux
Çıkış 24 Aralık 2004
Türler Açık uçlu video oyunu, fizik oyunu
Mod Tek oyunculu oyun
Çok oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Garry's Mod veya GMOD, Half-Life 2 üzerine kurulan bir Sandbox modudur. Bu mod ile kullanıcılar, oyunun içerisindeki materyalleri kullanarak birçok şey yaratabilirler. Bunlar kullanıcının hayalgücüne kalmış şeylerdir. Makineler, robotlar, karikatürler...
Garry's Mod, sadece kullanıcıya oyunun içerisindeki materyalleri kullanabilmesi için kolaylık sağlar. Modun temeli yerçekimi kanunlarına dayanmaktadır.

Genel[değiştir | kaynağı değiştir]

Garry's Mod'dan bir ekran görüntüsü

Garry's Mod, 10 Ağustos 2005'te Garry Newman tarafından yaratılmıştır. Mod ilk çıktığında, oldukça basitti. O zamandan bu zamana modun birçok versiyonu çıktı. Ve şu an kullanılan versiyonu, Garry's Mod 13'tür.
Mod, Steam aracılığıyla 9.99 dolara satın alınabilinmektedir. Ancak internette Garry's Mod'un ücretsiz 9. sürümleri de mevcuttur. Fakat 9. sürüm 10. sürüme göre kullanıcıya daha az olanaklar sağlamaktadır. Bu yüzden 10. sürüm tercih edilmektedir.
Garry's Mod'un çoğu oyun modlarının çalışabilmesi için kullanıcının aşağıdaki oyunlardan en azından birine sahip olması gerekmektedir:

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Garry's Mod üç adet yılın modu ödülü kazanmıştır:

Devam Oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 2015 te, Garry's Mod un bir devam oyunu yapılacağı ve kodlama yapıldığı duyuruldu. İlgi Garry's Mod un devam oyununun etrafını sardı ve Newman Facepunch Forumlarında kullanıcılara neleri değiştirebileceklerini sordu.

Her ne olduysa,Mart 2016'da yaratıcı Garry Newman devam oyunu üzerinde çok az bir yol kat ettiklerini ve planlanan devam oyununun aslında "hiçbir zaman çıkmayabileceği"nden bahsetti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Garrys Mod 13 Release". 23 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2013. 
  2. ^ http://forum-root.com/konu-garrys-mod-devam-oyunu-cikacak-mi.html [ölü/kırık bağlantı]