Counter-Strike

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Counter-Strike
Counter-Strike
Yayımcı(lar) Valve Corporation
Dağıtıcı(lar) Sierra
Yapımcı(lar) Minh Lee, Jess Cliffe
Oyun motoru GoldSrc, Source
Platform(lar) Microsoft Windows, Xbox, Linux, OS X
Çıkış tarih(ler)i 19 Haziran 1999 (1999-06-19)
Tür(ler)i Birinci şahıs nişancı
Biçim(ler) Tek oyunculu
Çok oyunculu
Sınıf(lar)ı ESRB M
PEGI 15+
OFLC MA15+
Ortam CD, çevrim içi dağıtım
Sistem gereksinimleri

İşlemci: Pentium 133 / RAM: 24 MB / Video Modu: 2 MB VRAM / Disk Alanı (MB): 400 / Ses kartı: Evet / DirextX v7.0


Counter-Strike Condition Zero sistem gereksinimleri:
İşlemci: 500 MHZ işlemci / Ram: 96 MB / Video Modu: 16 MB. 3 Boyutlu Ekran Kartı / Disk Alanı (MB): 500 / Ses kartı: Evet / DirextX v9.0c


Counter-Strike: Source sistem gereksinimleri:
İşlemci: Pentium 4 1 GHZ / RAM: 256 MB / Video Modu: 64 MB Ekran Kartı RAM / Disk Alanı (MB): 2000 / Ses kartı: Evet / DirextX v9.0c

Giriş Klavye, mouse

Counter-Strike (Türkçe: Karşı Taarruz), Minh Lee ve Jess Cliffe tarafından Half-Life adlı oyunun eklentisi olarak yaratılmış, daha sonra Valve Corporation tarafından isim hakları satın alınarak geliştirilmeye devam edilmiş bir birinci şahıs nişancı türünde taktiksel aksiyon oyunudur. Kısaca CS ya da Counter olarak da adlandırılır. Counter-Strike: Condition Zero, Counter-Strike: Source ve Counter-Strike: Anthology olarak üç ayrı oyun hâlinde piyasaya sürüldü. Counter-Strike: Global Offensive adlı yeni oyun 21 Ağustos 2012 tarihinde piyasaya sürülmüştür.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun teröristler (Terrorists) ve terörle mücadele ekibi (Counter-Terrorists) olmak üzere iki takım olarak devreler halinde oynanmaktadır. Her devre başında takımlar önceki devreki başarılarına göre kazandıkları para ile kendilerine silah alırlar. Ekonomi sistemini bu şekilde uygulayan ilk oyun olmuştur. Gruplara özel silahların da bulunmasına rağmen genel kullanıma açık silahlar çoğunluktadır. Örneğin AK-47 teröristlerde, M4A1 ise terörle mücadele ekibindedir. Counter-Strike 1.6'da terörle mücadele ekibine FAMAS, teröristlere ise Galil eklenmiştir. Her oyuncu 800 dolar ile başlar ve her tur başına bu miktar artar. Kazanan grubun artış miktarı daha fazla olmakla beraber, özel bazı durumlarda (C-4 bombasını etkisiz hale getirme, harita içindeki rehineleri kurtarma vb.) kişinin parası da artabilmektedir. Örneğin rakip oyuncuyu öldürmek 300 Dolar kazandırır. Karşı takımın tüm oyuncuları öldürüldüğünde veya görev tamamlandığı takdirde tur sonuçlanır ve yeni oyun başlar. Ölmeyen oyuncunun eşyaları kalır. Yeni turda para, kazanan takımın daha fazla olmak üzere, belli bir miktar artar. Diğer bir yandan, Counter-Strike 1.6 versiyonu ile gelen bir ayrıcalıkta terörle mücadele ekibinin C-4 bombasını çözmesi, çözen kişinin skor hanesine +3 eklemektedir.

Harita türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Terörist ve terörle mücadele ekibinin farklı noktalarda başladığı, harita programları ile yapılan, genellikle bu iki grubun da zıt hedefleri bulunduğu haritalardır. Bölümlerde hedef ya karşı takımı tamamen öldürmek ya da görev yapmaktır. Her takım kendi takım arkadaşlarıyla beraber önceden haritada belirlenmiş noktalarda oyuna başlarlar. Bölümler Valve'nin resmi olarak yayınladığı, Valve Hammer Editor adlı harita yapım programı aracılığıyla oluşturulur.Başına getirilen ön eklerle haritanın türü belirlenir.

Bomba imha/kurma[değiştir | kaynağı değiştir]

de: Teröristlerin amacı önceden belirlenmiş hedeflere bomba koymaktır. Genellikle iki farklı bölge vardır. Her turda bir teröristte bomba bulunur ve bomba kurulduktan sonra patlaması için belli bir süre geçmelidir. Bu süre içinde bombayı korumalılardır. Terörle mücadele ekibinin amacı ise bomba kurulmasını engellemek, kurulduğu takdirde de onu imha etmektir. Bomba kurulursa ve bütün teröristler ölse bile bir tane terörle mücadele üyesi bombayı imha etmez, patlarsa teröristler kazanır. En çok oynanan harita türlerindendir.

Rehine kurtarma/koruma[değiştir | kaynağı değiştir]

cs: Terörle mücadele ekibinin amacı teröristlerin önceden kaçırmış olduğu rehineleri güvenli bölgeye götürmektir. Son rehine de kaçırıldıktan sonra tur biter. Teröristlerin amacı ise rehineleri korumaktır. En çok oynanan harita türlerindendir.

Hapishane[değiştir | kaynağı değiştir]

jail : Counter Teröristler gardiyan olur. Teröristler mahkûm olur. Mahkûmların durduğu odalar vardır. Bir Counter Terörist komut verir. Teröristlerde silah olmaz.T'ler eğilerek gitmek zorundadır. CT'ler komut verir. T'ler bu komutları uygular yoksa ölürler. Böylece sona kalan T'ye silah verilir. Eli T'nin almasına izin verilir. Modda bir sürü oyun şekli vardır. Yarış, simit vb. türlerde oyun vardır. T'lerin başka kazanma yolları da vardır. Örneğin isyan yapabilirler. Tabi yakalanmadan. Silah deposundan gidip silah alınır. Eğer T'ler gardiyanları öldürürse isyan başarılı geçmiş olur ve diğer el başlar.

Suikast[değiştir | kaynağı değiştir]

as: Eğer gönüllü yoksa (Takım seçme menüsünde VIP seçeneği) her turda bir terörle mücadele ekibi oyuncusu VIP olur. Güçlü bir çelik yelek ve HK USP ile oyuna başlar. Terörle mücadele ekibinin amacı, başka silah kullanma hakkı olmayan bu VIP oyuncuya VIP kurtarma noktasına kadar yol boyunca eşlik etmektir. Teröristlerin amacı ise VIP'yi öldürmektir. VIP ölürse tur biter.

Terörist kaçış/Kaçışı engelleme[değiştir | kaynağı değiştir]

es: Teröristlerin amacı bölgeden kaçarak belli bir noktaya ulaşmaktır. Teröristlerin yarısı kaçmayı başardığında tur biter. Terörle mücadele ekibinin amacı ise bunu engellemektir.

Silahların yerden alındığı haritalar[değiştir | kaynağı değiştir]

fy: Silah satın alma olayının kaldırıldığı ve silahların yerlerde bulunduğu haritalardır. İki takım da eşit şartlarda başlar ve amaçları karşı takımı tamamen öldürmektir.

awp: Aynı Fy harita tipine benzer fakat yerde bulunan silahlar sadece AWP olanlardır. Genellikle iki takım arasında geniş bir boşluk bulunur. İki takım da eşit şartlarda başlar ve amaçları karşı takımı tamamen öldürmektir.

he: Tıpkı Awp harita tipine benzer fakat yerde bulunan silahlar sadece el bombalarıdır. İki takım arasında boşluk (Bazen kırılmayan ya da kırılabilen cam) bulunur. İki takım da eşit şartlarda başlar ve amaçları el bombası atarak karşı tarafı öldürmektir.

gg: Açılımı gun game olan modda amaç yeni silahlar açmaktır. 3 ya da 2 adam öldürüldüğünde bir sonraki silah alınmaktadır. Ayrıca oyunda bıçak ile öldürme olursa, bıçaklanan oyuncudan 1 seviye düşürülür ve bu seviye bıçaklayan oyuncuya verilir. Oyundaki son seviye "bıçak"tır. Oyuncu bıçak seviyesinde 3 ya da CSS de 1 oyuncu bıçaklarsa oyun biter, diğer gg haritası açılır.

Kayarak ilerlenen haritalar[değiştir | kaynağı değiştir]

surf: Oyuncular çeşitli şekilde hazırlanmış rampa benzeri objelerde kayarak ve çeşitli yerlere ulaşarak silah alır ve düşmanı öldürmeye çalışırlar.

Oyun Modları[değiştir | kaynağı değiştir]

WarCraft3: Bu oyun modunun amacı karşı takımdaki oyuncuları öldürerek kazanılan exp ile oyun başlangıcında seçilmiş olan warcraft kahramanınıza seviye atlatmaktır. Her seviye atlandığında size kahramanınızın yeteneklerinden birini açma veya geliştirme hakkı verilir.

SuperHeros: Bu oyun modunun amacı karşı takımdaki oyuncuları öldürerek kazanılan exp ile seviye atlamaktır. Her seviye atlama durumunda karakterinize menüdeki herhangi bir kahramanın yeteneğini eklemek mümkün olur.

Yakalama: Karakterlere yüksek hız ve duvarlardan sekme özelliği verir. Amaç karşı takım oyuncusuna değerek onu öldürmektir.

Zombi: Bu modda t. ve ct. takımları birlikte oyuna zombi olarak başlayanları öldürmeye çalışır. Zombilerin normal takım oyuncularını öldürmesiyle; ölen oyuncu oyuna zombi olarak yeniden başlar.Bu modda lazer kurmak gibi eklentiler bulunur. Özel haritaları vardır. Çoğunluğu klasik haritaların zombi modu için uygun ortam oluşturulmasından oluşur. Örnek: zm_dust2

Soccerjam: Bu modda takımlar futbol sahası tasarımına sahip haritalarda başlar. Amaç oyun başında ortaya düşen topu diğer takımın kalesine sokmaktır. Bu modda respawn bulunur. Ölen oyuncu hemen tekrar doğar. Top "E" tuşu ile fırlatılabilir. Öldürülen oyuncuların ve karşı takıma atılan gollerin sağladığı exp "Q" tuşuyla menüyü açarak yetenekleri geliştirmede kullanılabilir.

Bayrak Kapmaca: Bu modda karşı takımın basesinde (base: doğma bölgesi) bulunan bayrağı kendi baselerindeki bayrağın yanına taşımaktır. Kendi takım bayrağınızın yanında durmak oyuncuya can kazandırır.

BaseBuilder: Zombi modunun bir benzeridir. Zombiler bir süre haritada kendilerine hazırlanmış olan kafes tasarımlı bölgede hapis beklerler. Diğer takım ise bu süreçte haritada bulunan özel olarak hazırlanmış malzemeleri "E" tuşu ile tutarak kendilerine zombilerden korunmak amacıyla ev-siper tasarımlı yerler inşa ederler. Süre dolduktan sonra zombiler serbest kalır ve ev benzeri tasarıma sahip bu yerlerde saklanan diğer takımı öldürmeye çalışır. Her el takımlar değişir.

PaintBall: Klasik paintball oyununun Counter-Strike'a uyarlanmış halidir.

American Football Mod: Klasik Amerikan futbolunun Counter-Strike'a uyarlanmış halidir.

Diğer Modlar: Counter-Strike oyununda onlarca oyun modu bulunmaktadır ve devamlı yeni modları çıkmaktadır.Bu modların çoğu savaş oyunlarının Counter-Strike'a uyarlanmış halidir.

Atlamalı haritalar[değiştir | kaynağı değiştir]

deathrun: Terörle Mücadele önüne çıkan engelleri aşmayı dener, teröristler bunu bastığı düğmelerle çeşitli yollardan engellemeye çalışır, eğer teröristle mücadele başarılı olursa en sonunda teröristin olduğu bölgeye ulaşır ve teröristi infaz eder.

Hile[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter-Strike, hileciler tarafından çıkışından itibaren hile yapılma yolları aranan bir oyun olmuştur. Oyun içinde, hile, kullanıcıların bazı programlarla yaptıkları "hack" olarak bilinmektedir. Sıkça karşılaşılan hileler:

 • Duvar hilesi, oyuncuların duvarların içinden görmesini sağlar. Bu, normalde görülmez cisimleri göstererek ya da duvar kaplamalarını saydamlaştırarak çalışır.
 • Hız hilesi, oyuncunun hızını arttırır. Bu, sunucuya hatalı veriler yollanarak yapılır.
 • Tepme yok, silah fiziksel özelliklerini kaldırarak tepmesini engeller.
 • Saçılma yok silahın x ekseninde kıpırdamadan hareketini mümkün kılar.
 • Otomatik nişan botu, oyuncuların bulunduğu yere otomatik nişan alır.
 • ESP, düşman hakkında bilgi sağlar, örneğin sağlık, isim, uzaklık ve haritada yerdeki silahlar.
 • Namlu hack, bir çizgi olarak düşmanın baktığı yeri gösterir.
 • Anti-flaş veya anti-sis, flaş ve sis bomba efektlerini kaldırır.
 • Yakınlaştırma Hilesi, yakınlaştırma özelliği olmayan silahlarda görüntüyü hedefe doğru yakınlaştırır.
 • Admin Panel Hack, admin panel bilgilerini çalarak kendilerini admin yapar.

Valve Hile Karşıtı Sistemi'ni (VAC) uygulamaya geçirdi. Bu sayede, VAC korunumlu sunucularda, hile yapan oyuncuların hesapları kalıcı olarak engellenmekte ve VAC korunumlu başka hiçbir sunucuya girmeleri otomatik olarak yasaklanmaktadır.

Counter-Strike sürümleri


Counter-Strike: Xbox

Yayımcı : Microsoft Games.
Yapımcı : Valve Software.
Motor : GoldSource.
Çıkış tarihi : 5 Aralık 2003.
Platform : Xbox.
Kontrol : Oyun kumandası.


Counter-Strike: Condition Zero

Yayımcı : Valve Software.
Yapımcı : Turtle Rock Studios.
Motor : GoldSource.
Çıkış tarihi : 26 Mart 2004.
Platform : Windows.
Kontrol : Tuştakımı ve Fare.


Counter-Strike: Source

Yayımcı : Valve Software.
Yapımcı : Turtle Rock Studios.
Motor : Source.
Çıkış tarihi : 7 Ekim 2004.
Platform : Windows.
Kontrol : Tuştakımı ve Fare.

Satış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun dünya genelinde en çok oynanan çok oyunculu aksiyon oyunudur. Counter-Strike'ın Aralık 2008 itibariyle satış rakamları:[1]

 • Counter-Strike: 498,2 milyon
 • Counter-Strike Condition Zero: 256,9 milyon
 • Counter-Strike Source: 243,1 milyon

Oyunun etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Almanya'da bir öğrenci atıldığı okula giderek 16 kişiyi öldürdü. Öğrencinin bilgisayarında yapılan aramada yüklü olan tek oyun Counter-Strike'tı. Arkadaşları oyundan etkilenmiş olabileceğini söyledi.[2]
 • Denizli'de biri 14 diğeri 10 yaşındaki iki kuzen, oyundaki savaş sahnelerini canlandırmak için gerçek av tüfeği kullandılar. Silahın ateş alması sonucu 10 yaşındaki çocuk öldü.[2]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Remo, Chris (2008-12-03). "Analysis: Valve's Lifetime Retail Sales For Half-Life, Counter-Strike Franchises". Gamasutra. http://www.gamasutra.com/php-bin/news_index.php?story=21319.
 2. ^ a b Counter-Strike Vakaları

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]