Counter-Strike

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Counter-Strike
Counter-Strike.svg
Geliştiriciler Valve
Ritual Entertainment
Turtle Rock Studios
Gearbox Software
Hidden Path Entertainment
Nexon
Yayımcılar Valve
Sierra Entertainment
Namco
Nexon
Platformlar
Çıkış

İlk çıkan oyun:
Counter-Strike
(8 Kasım 2000)

En son oyun:
Counter-Strike: Global Offensive
(21 Ağustos 2012)
Tür birinci şahıs nişancı Bunu Vikiveri'de düzenle

Counter-Strike (TürkçeKarşı Saldırı) veya kısaca CS, Valve Corporation tarafından geliştirilen bir birinci şahıs nişancı türünde taktiksel aksiyon video oyunu serisidir. Ayrıca Nexon tarafından geliştirilen Counter-Strike Neo, Counter-Strike Online, Counter-Strike Nexon: Zombies ve Counter-Strike Online 2 adlı yan oyunları da mevcuttur.

Ana Seri[değiştir | kaynağı değiştir]

Counter-Strike[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Madde: Counter-Strike (video oyunu)

İlk olarak bir Half-Life modu olarak ortaya çıkan Counter-Strike, Valve'ın 2000 yılında satın almasıyla beraber ana oyun haline gelmiştir.

Condition Zero[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Madde: Counter-Strike: Condition Zero

Counter-Strike: Condition Zero, Turtle Rock Studios tarafından geliştirildi ve 2004 yılında piyasaya sürüldü. Çok oyunculu modun yanı sıra, bir hikâyeli ve bonus seviyeleri olan tek oyunculu bir mod da içeriyordu.

Source[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Madde: Counter-Strike: Source

Counter-Strike'ın Source motoruyla yeniden yapılmış hali olan Counter-Strike: Source, Valve tarafından Source motorunda yayınlanan ilk halka açık oyundu. Ağustos 2004'te bir beta yayınlanmış, Kasımda ise oyun piyasaya sürülmüştür.

Global Offensive[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Madde: Counter-Strike: Global Offensive

Valve'ın Counter-Strike serisi için geliştirdiği dördüncü oyun olan Counter-Strike: Global Offensive, Counter-Strike: Source'a benzer olarak Source grafik motorunu kullanır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun teröristler (Terrorists) ve terörle mücadele ekibi (Counter-Terrorists) olmak üzere iki takım olarak devreler halinde oynanmaktadır. Her devre başında takımlar bir önceki devredeki başarılarına göre kazandıkları para ile kendilerine silah alırlar. Ekonomi sistemini bu şekilde uygulayan ilk oyun olmuştur. Takıma özel silahların da bulunmasına rağmen genel kullanıma açık silahlar çoğunluktadır. Örneğin AK-47 teröristlerde, M4A1 ise terörle mücadele ekibindedir. Her oyuncu 800 dolar ile başlar ve her tur başına bu miktar artar. Kazanan grubun artış miktarı daha fazla olmakla beraber, özel bazı durumlarda (C-4 bombasını imha etme, harita içindeki rehineleri kurtarma vb.) kişinin parası da artabilmektedir. Örneğin rakip oyuncuyu öldürmek 300 dolar kazandırır. Karşı takımın tüm oyuncuları öldürüldüğünde veya görev tamamlandığı takdirde tur sonuçlanır ve yeni oyun başlar. Ölmeyen oyuncunun eşyaları kalır. Yeni turda para, kazanan takımın daha fazla olmak üzere, belli bir miktar artar.

Resmi oyun modları[değiştir | kaynağı değiştir]

Terörist ve terörle mücadele ekibinin farklı noktalarda başladığı, harita programları ile yapılan, genellikle bu iki grubun da zıt hedefleri bulunduğu haritalardır. Bölümlerde hedef ya karşı takımı tamamen öldürmek ya da görevi yerine getirmektir (bombayı imha etmek veya rehineleri kurtarmak gibi). Her takım kendi takım arkadaşlarıyla beraber önceden haritada belirlenmiş noktalarda oyuna başlarlar. Bölümler Valve'nin resmi olarak yayınladığı, Valve Hammer Editor adlı harita yapım programı aracılığıyla oluşturulur.

Oyunda üç resmi oyun modu bulunmaktadır. Bunlar bomba imha (de), rehine kurtarma (cs) ve suikasttır (as). Bunların yanında ayrıca betada yer almış ve oyunda resmi olarak kullanılmamış bir kaçış (es) modu da mevcuttur.

Bomba imha (de)[değiştir | kaynağı değiştir]

Teröristlerin amacı önceden belirlenmiş hedeflere bomba koymaktır. Genellikle iki farklı bölge vardır. Her turda bir teröristte bomba bulunur ve bomba kurulduktan sonra patlaması için belli bir süre geçmelidir. Bu süre içinde bombayı korumalılardır. Terörle mücadele ekibinin amacı ise bomba kurulmasını engellemek, kurulduğu takdirde de onu imha etmektir. Bomba kurulursa ve bütün teröristler ölse bile bir tane terörle mücadele üyesi bombayı imha etmez, patlarsa teröristler kazanır. En çok oynanan harita türlerindendir.

Rehine kurtarma (cs)[değiştir | kaynağı değiştir]

Terörle mücadele ekibinin amacı teröristlerin önceden kaçırmış olduğu rehineleri güvenli bölgeye götürmektir. Son rehine de kaçırıldıktan sonra tur biter. Teröristlerin amacı ise rehineleri korumaktır. En çok oynanan harita türlerindendir.

Suikast (as)[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğer gönüllü yoksa (Takım seçme menüsünde VIP seçeneği) her turda bir terörle mücadele ekibi oyuncusu VIP olur. Güçlü bir çelik yelek ve HK USP ile oyuna başlar. Terörle mücadele ekibinin amacı, başka silah kullanma hakkı olmayan bu VIP oyuncuya VIP kurtarma noktasına kadar yol boyunca eşlik etmektir. Teröristlerin amacı ise VIP'yi öldürmektir. VIP ölürse tur biter.

Kaçış (es)[değiştir | kaynağı değiştir]

Teröristlerin amacı bölgeden kaçarak belli bir noktaya ulaşmaktır. Teröristlerin yarısı kaçmayı başardığında tur biter. Terörle mücadele ekibinin amacı ise bunu engellemektir.

Bu oyun modu Counter-Strike'ın betasında yer almıştır ve betada oluşturulan üç kullanılmayan harita dışında sahip olduğu resmi bir harita yoktur.

Satış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun dünya genelinde en çok oynanan çok oyunculu aksiyon oyunudur. Steam Spy'ın verilerine göre Counter-Strike satış rakamları[1][not 1]:

Tepki[değiştir | kaynağı değiştir]

Brezilya satış yasağı[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Ocak 2008'de Brezilya'da federal mahkeme kararı üzerine Counter-Strike ve EverQuest oyunlarının tüm satışları mahkeme kararıyla yasaklanma yürürlüğüne girmiştir. Brezilya federal yargıcı Carlos Alberto Simões de Tomaz Ekim 2007'de yasaklanmasını istemiştir çünkü, yargıcın da iddia ettiği gibi, oyunların "toplumsal düzenin yıkılmasını yakından teşvik ettiğini, demokratik devlete, hukuka aykırı ve kamu güvenliğinin aleyhine teşebbüs ettiğini" ifade etmiştir. 18 Haziran 2009'da, Counter-Strike'ın satış yasağı bölgesel federal mahkeme emriyle kaldırılmıştır. Oyun artık Brezilya'da yeniden satılmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Steam Spy, Valve'a bağlı olmayan bağımsız bir satış tahmin sitesidir. Belli algoritmalar kullanılarak satış sonuçları tahmin edilmektedir. Bazı sonuçlar yanlış olabilir, Valve'ın 2008'de yayınladığı resmî sonuçlar için: https://www.gamasutra.com/view/news/112269/Analysis_Valves_Lifetime_Retail_Sales_For_HalfLife_CounterStrike_Franchises.php

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Steam Spy Verileri". 7 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "With 25 million sold, is CS:GO the bestselling game on PC?". Richard Scott-Jones. PC GamesN. 27 Ekim 2016. 27 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Counter-Strike: Global Offensive ücretsiz oldu!". SporX. 15 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]