Birinci şahıs nişancı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birinci şahıs nişancı türünün ilk örneklerinden Wolfenstein 3D oyununun DOS sürümünün bir ekran görüntüsü.

Birinci şahıs nişancı (İngilizce: First-person shooter, kısaca FPS) oyuncu karakterinin kendi gözünden oynandığı oyunları ifade eder. Tüm nişan türündeki oyunlar gibi, "bir serüven, bir veya birden fazla uzun menzilli silah ve değişen sayılarda düşmanlar" tabiriyle anılır. Birinci Şahıs Nişancı türündekiler Birinci Şahıs Bakış Açısı görüntüsüyle değer kazanır ve oyuncu karakterinin oyunun dünyasına görsel bir bakış açısı sunar. Karakter itibarıyla emirleri harfi harfine yerine getirir ve beklenen hareketleri yapar. Oyunlar esas olarak araçları kullanmayı gerektirmesi daha çok araç simülasyon oyunlarına benzemesine yol açmaktadır.

Video oyunlarındaki modern çağ, FPS 3 Boyutlu grafikler gibi yeni teknolojiler, çevrimiçi oyun için bir yol gösterici olmuştur. Birinci Şahıs Nişancı türündeki oyunlardaki şiddet unsurları diğer türleri de etkilemiş ve oyunlarda genel anlamda şiddet ve gerçeklik payı artmıştır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Birinci şahıs nişancı, nişancı oyunlarının bir alt maddesidir. Diğer birçok nişancı oyunları alt maddeleri gibi, birinci şahıs bakış açısında oynanılır, birinci şahıs oyunlarda silah kullanmak, uçak sürmek, oyunda dikkat toplamak gibi unsurlar diğer bakış açılarına göre daha kolay gerçekleşir. 1990'lardan itibaren Birinci Şahıs bakış açısı türündeki oyunlar geliştirilmeye başlanmıştır ve şu andaki birçok seri birinci şahıs kamerasını tercih etmiştir.