Paşalı, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Paşalı
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 2.300
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Paşalı, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazım Karabekir Paşa'nın övgüyle bahsettği Paşalı beldesi nin ismi eski paşaların burayı ziyareti sonucu konulmuştur. Tarihi çok büyük olaylarla geçmiştir. Eski ismi ise Berdik diye bilinir. Paşalı Beldesi, Şenkayanın en fazla nüfusuna sahip yerleşkesidir (Şenkaya da dahil olmak üzere).

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kürt kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Mahallede patates fasulye (TAZE FASULYE) hayvancılığın ve tarımın fazlalığı sayesinde patates fasulye et ve süt ürünleri yemeklerde belirgin olarak görülmektedir. Şenkaya kültüründen ziyade Oltu kültürü mevcuttur.Belde halkı resmi işler dışında tüm işlerini ve alış verişlerini eğitim sağlık ihtiyaçlarını Oltu'dan karşılamaktadırlar. Doğu Karadeniz sınırında bulunan Paşalı eğitim oranının yüksek olduğu bir yerleşkedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 145 km, Şenkaya ilçesine 20 km uzaklıktadır. çok verimli topraklara sahiptir. Genelikle patates (kartol), fasulye,(löbiye) bulunur. Belde çevresinin dağlık olmasıyla beraber çevre köylere göre rakımı düşüktür. Yazın serin ve yağışlı yaylalara çıkan belde halkı 3 ay geçimlerini yaylada geçirmekteler. Yaylalarda bol oksijen ve soğuk suyun tadına gereğinden fazlasıyla varılır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri|- 2012: 4500 dolaylarında