Tazeköy, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Tazeköy
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 58
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Tazeköy, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tazeköy yeni adıdır. Eski adı ise 'Gelgeç'tir. I. Dünya Savaşı'ndan sonra nasıl ki "Örtülü" ismi "Şenkaya" olmuş isa 'Gelgeç'in ismi de "Tazeköy" olmuştur. I. Dünya Savaşı sırasında mahallenin tümü Ruslardan kaçmış.

İlkokul ancak 1970 yılında bir köy odasında başlamıştır. Okul daha sonra muhtar binali göztepe zamanında yaptırılmıştır. O yıldan önce yalnız 6 kişi dışarıdan okuyabildi. 1970'ten sonra tüm kız ve erkekler karma sınıfta eğitim aldılar.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kışın köy odalarında toplanıp, büyüklerin sohbetleri eşliğinde bir araya gelinirdi. Düğünlerde çeşitli oyunlar ve eğlenceler yapılarak gün geçirilirdi. Genç kızlar çocuklarını büyüklerin yanında kucağına almazdı. Gelinler ağzını yaşmakla kapatırdı. Ayrıca gelinler büyüklerin yanında yemek yemezlerdi.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 155, Şenkaya ilçesine 32 Km. uzaklıktadır. Gaziler nahiyesine bağlıdır. Güneydoğuda Dölgah (Bereketli), güneyinde Kilise köy (Esenyurt), güney batısında Üskahat(Oyuktaş), Batısında Zadrakom (Dörtyol), Kuzey batısında Çardaklı (kireçli mahallenin mah), Kuzeyinde Akkilise (Kireçli köy), Doğusunda ise Bardız çayı ile çevrilmiştir. Arazinin büyük bölümü ekim ve biçime uygun değildir. Yazın köy halkı yaylaya çıkardı. Şu an köy boşaldığı için yayla serüveni de sona ermiştir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışları çok soğuk geçer ve altı ay karla kaplıdır. Yazları sıcak, ilkbahar hariç, diğer amevsimler kurak geçmektedir. Birki örtüsü çalı ve benzeri ağaçlardan oluşmuştur. Mahallenin güneyinde Küçük ve sevimli bir ormana sahiptir. Ormanın içinde çok soğuk bir su akar.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2000 yılında 50 2010 yılında 6

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Kışın, kesinlikle ulaşım yapılamayacak duruma gelir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]