Sarıyar, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Sarıyar
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Rakım 1.326 m (4.350 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 177
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442 876
Posta kodu 25370

Sarıyar, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı Cakkos'tur. Mahallenin asıl yerleşim yeri şimdikinden yaklaşık 3 km üst tarafta olup ormanlık alanda olması,hayvancılık açısından zorlukların olması nedeniyle şimdiki yerine 1900 lü yılların başında kurulmuştur. Burada yaşamakta olan 6. kuşağın büyükleri mahallesi asıl kurucularından satın alarak yerleşmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede düğünlerde yapılan oyunları gelenek olarak devam etmekte iken, televizyonların ve düğün salonlarının kullanılması ile bu geleneklerimizde unutulmaya yüz tutmuştur. Yemek çeşitleri sulu börek,hingel, mantı,kete, kuymak, haşıl, Kelecoş ve herle çorbasıdır. Mahallenin temel geçim kaynaklarından hayvancılık sebebiyle yaz aylarında (mayıs-eylül)yaylaya çıkılır Yasemal olarak bilinen bu yayla Ardahan sınırları içinde ve Yalnızçam dağı eteğindedir( ortalama 2000 metre )Bu yaşam mahallenin kültüründe oldukça etkilidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 155 km, Şenkaya ilçesine 32 km uzaklıktadır.fakat oltu ilçesine 26 km olmasından dolyı mahallenin oltu bağlantısı daha çoktur. köy kurulum yönünden kurulduğu tepenin güney eteğinde bulunması ile bulunduğu çevereye göre sıcaktır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisinde olmakla beraber karadeniz ikliminin etkileri de görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2011 177 (tüik 2010 verisi)
2000 226
1997 341

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak heyalanın yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi olmasına karşın kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilize iken şu anda asfalttır. mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]