Deliktaş, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Deliktaş
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 396
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Deliktaş, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir Kıpçak Türk Mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

DELİKTAŞKÖYÜ nün ilk yerleşim yeri mahallenin şimdiki yerleşim yerinde 5 km uzaklıkdaki SOSAN adı verilen mezradır. Mahallenin adı, doğu tarafını bir set gibi kapatan dağda mağaraların çokluğu bu köye DELİKTAŞ adını verdirmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek ve görenekleri eski Kıpçak Türk kültürü yaşamaktadir. Geleneklerine sahiptirler.Akrabalık bağları oldukça güçlüdür.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum il merkezine 153 km, Şenkaya ilçesine 34 km uzaklıktadır. Alıcık,susuz,,beykaynak paşalı, balkaya ile çevrilidir ayrıca geniş bir meraya sahip.sesizlik ve huzuru bulacagınız hayatın bütün stresini atacagınız dogaya doyacagınız ve adeta cennetten bir kösşesiyle yasemal dagında bulunan yaylasıyla dört mevsim bir anda yaşanır güzel dogasıyla doyamayacagınız bir yaşam sizlere vad eder deliktaş mahallesi ve mahallesimüzde eğitim-öğretim seviyesi yüksektir.mahallesimüzün batı diyarlarından gelen memurları da kendine çeken huzurlu bir ortamı vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, kışlar sert ve soguk yazlar serın ve kurak gecer.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 139
2000 396
1997 292

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Bunun yanı sıra linyit kömür ocakları da yöreye ekonomik olarak destek sağlamaktadır. Yörede gerek işsizlik gerekse devlet kontrolünde olan kömür ocaklarının özelleşmesi, Türkiye nin diğer birçok bölgesinin de ortak kaderi olan dış göçlere sebep olmuştur. Oluşan bu göç sebebi ile var olan toprak işletimi konusunda iş gücü ihtiyacı artınca terkedilen arazi alanı da yıl geçtikçe artmaktadır. Yöre ekonomisine katkıda bulunacak birçok proje akıllara düşürülse de yakın zaman içinde deliktaş köy ekonomisi için dikkate değer bir değişiklik beklenmemektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır ancak 2010 yılından sonra eğitim öğretim, yeterli öğrenci bulunamadığı için, durdurulmuştur.Öğrenci sayısı az olduğundan taşımalı eğitim verilmektedir. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır. 24 saat kesintisiz evlere şebeke suyu verilir.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]