Uğurlu, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Uğurlu
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Yüzölçümü
 • Toplam 60 km² (20 mil²)
Rakım 1.487 m (4.878 ft)
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 485
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Uğurlu, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir Türkmen Alevi Mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski adı Hanımkom'dur. Zengin kadın varmış bundan yaklaşık 200 yıl kadar önce. Kom, hayvanların barındığı yer anlamına gelir. Cumhuriyetten Sonra Uğurlu adını almıştır. Neden bu isimin konulduğu bilinmemekte. Ayrıca köy Ermenilere karşı çok savaşmış.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Taskebabı, dönerkebap, ünlü Türk pilavı, kazan dibi,dilber dudağı, imambayıldı, biber,dolması , haşıl, omaç, kuymak, sündürmeç, kesme aşı,yoğurtlu yarpız aşı,yoğurtlu kesmeaşı,hangel,madımak çorbası,evelik aşı,sütlüaş, dönderme,siron,kaşkaff, suluköfte,baklava,karagöztatlısı,şekerpare,kıymalıyumurta,guşburnu eşgisi,kete,mafış,deriçükeliği, sulucama, suvanaşı,patatesbuğulaması, gartol kızartması,hasıda,pekmezhelvası, vb. yemek ve tatlı kültürüne sahiptir. mahallenin geleneksel yemekleri arasında sayılabilir. Gelenek ve göreneklerini düğün nişan gibi zamanlarda yerine getirmektedir.

Balkaya kömür işletmesi kapatıldıktan sonra mahallede büyük miktarda ekonomik sorunlardan göç olayı meydana gelmiş. İnsanların çoğunluğu Bursa, Ankara, İzmir ve İstanbul gibi kentlere göç etmişlerdir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 185 km, Şenkaya ilçesine 40 km uzaklıktadır. dağlık ve kırık bir araziye sahiptir. yaylası germicek yaylası olup meralar ve düzlükler açısından zengin bir bitki örtüsüne sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. çeşitli dönemlerde karadeniz iklimide çukur vadi tabanlarında görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 100
2007 560
2000 720
1997 755

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ve kömür madenleridir. ve az miktardada olsa oltutaşı da mahallenin çeşitli yerlerinde çıkarılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu VARDIR Mahallenin içme suyu şebekesi VARDIR ancak çok pis bir suyasahiptir , kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol STEBİLİZE olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]