Çamlıalan, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Çamlıalan
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.069
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 442
İl plaka kodu 25
Posta kodu 25370

Çamlıalan, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlıdır.

Halkın açıklamalarına göre çamlıalanmahallesi önceleri bir ağanın elinde olduğunu söylerler ve çamlıalan ağası adı ile bilinir. Mahallenin her tarafı sarıçam ormanı ile kaplıdır. Doğasıyla mahallenin ismi özdeşmiştir. Mahallenin geçmişi hakkında halkın bildiği fazla bir bilgi yoktur. Bilgiler babadan oğula anlatılarak günümüze gelmiştir. Çamlıalan mahallesinde başta kolluk görevlileri olmak üzere birçok meslek dalında hizmet veren kamu personeli mevcuttur. Mahallenin belli başlı müzahir alanları; Yaz dönemlerinde kullandıkları Güzel Yaylası, Gala mezrası, Haydo arazisi ve Gazonnu mezralarıdır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran ile Eylül ayları arasında yaylaçılık kültürü hüküm sürmektedir. Çamlıalan yaylası bu bölgedeki yayların en güzellerindendir. Çamlıalan yaylasının adı GÜZEL YAYLA olarak geçer. Eski adı Armışen olarak da bilinir.. Bu mahallenin kendine özgü müziği, ağıtı, halk oyunları vardır. Mahallenin okuryazar oranı Türkiye ortalamasının çok üstündedir. Eğitime önem verilir. Bunlar içerisinde üst düzey kamu görevlisi olmak üzere toplam 100 aşkın kamu görevlisi mevcuttur. Mahallede İlköğretim okulu (ortaöğretim)vardır Türk kültürü çağın gereği değişime uğrasada dışardan gören bu mahallenin bir Türkmen mahallesi olduğunu ilk gördüğünde anlayabilmektedirBölgede en geniş araziye sahiptir. Çamlıalan mahallesi bulunduğu bölgede başka kültürlerlerin etkisiyle asimile olmamış, bütün özellikleriyle tamamiyle saf türklük geleneklerine sahiptir. . Son yılarda büyük şehirlere göç başlamıştır. Bunun sebeplerinden birkaçını sıralıyacak olursak, insanlar arasındaki geçimsizlik ve anlaşmazlıklar, ekonomik sıkıntılar, doğal iklim şartları (su, yol) sıkıntıları. sadece göçün sebeplerinden sadece birkaçıydı.Yaylasının suyu güzel yayladan gelen çok soğuk bir suyu mevcuttur Köyümüz ülkemizin ücra köşesinde bulunması, ulaşımın aksaklığı nedeniyle geçmişte çok acılar ve güçlükler çekmiştir. Kültüründe bu nedenle çok sayıda ağıt türküleri vardır.Vefat eden kişinin yası bitinceye kadar ağıt yakılır. Bu Türkiyenin hiç bir bölgesinde yoktur.

                                                                                                                                       MUHTARLIK

...1945 - Asker TOK ...1955 - Topal Binali TAŞKIN ...1960 - Kara Veli TUNCAY ...1980 - Dursun TUNCAY - ...1984 - Elbeyi TUĞCU ...1989 - Bayram TUĞ - ...1994 - Bayram TAŞKIN - ...2004 - Murat TAYRAN - ...2005 - Hasan TUNCAY ...2009—BAYRAM TAŞKIN -  ÇOĞRAFYA

Ankaraya 1150 km, Erzurum iline 250 km, Şenkaya ilçesine 46 km uzaklıktadır. Denizden yüksekliği ortalama 2000 ile 2200 metredir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışları uzun ve sert geçmektedir. Ulaşım yollarının bozukluğu ve buna kış şartlarıda eklenince ulaşım zamam zamam uzun günler durmaktadır. Dört mevsim yağışlı olup mevsimler arasında belirgin bir fark yoktur.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 950
2000 1069
1997 1238

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım, hayvancılık ve işçiliktir.tarım için elverişli olmayan arazide tarımcılıktan suyun olmadığı bir yerde de hayvancılıktan bahsedilemez.kaldıki orman arazisine el konulup fidan dikimi ile sonuçlanan bir yerde ormandan faydalanma diye birşeyde olamaz 4-5 yılda bir kez ağaç kesimi verilir o da çok kısıtlı.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin içme suyu yoktur ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı, sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Yolu çok bozuk ve yaz kış çamur olup ulaşım çoğu zamam ulaşımı engellemektedir. Mahallede elektrik ve sabit telefon yoktur. GSM olarak Türkcelle ve Avea ve ayrıca vodafone ile konuşmak mümkündür.

Mahallenin en büyük sorunu su ve ulaşım sorunlarıdır. Mahallenin nüfusunun oldukça fazla olmasına rağmen mahallede sağlık ocağı bulunmamaktadır. Mahalleye milyarlarca ödenek ayrılmasına rağmen, köye getirilen suyun plansız getirilmesi sonucu halen mahallede su dağıtımı yapılamamış. Kadınlar 2011 yılında sırtıyla suyu 300 – 400 m den evine getirmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]