Hoşköy, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Hoşköy
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 120
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Hoşköy, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy kültür olarak hoşgörülü bir yapıya sahiptir. Anadolu kültürü hala devam edip gelmektedir. Yemekleri: mantı, siron, grik, tırta, mığla, hasurta,

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 168 km, Şenkaya ilçesine 19 km uzaklıktadır. Yer şekilleri, dağlık ve engebelidir. Kaylıklar mahallenin büyük bir bölümünde mevcuttur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Ancak Erzurum'un sert kış şartlarına göre Köy çevresinin daha yumuşak bir havası vardır. Yazları bazen çok yakıcı güneşi vardır. Akşam saatlerinde ise bir anda serinlik meydana gelir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 120
1997 110

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca sebzecilik ve meyvecilik de mahallenin geçim kaynaklarında önemli yer tutar. Mahallede geniş oranda arıcılık da yapılmaktadır. Taş duvar ustalığı da önemli geçim kaynakları arasındadır. En büyük ekonomik faaliyet büyükbaş hayvancılıktır. Küçük baş hayvancılıkta gittikçe artan bir faaliyet olarak görülmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol, elektrik ve sabit telefon vardır.Hoştap alanında bulunan tarlalara ulaşım vardır .Mahalledeki tarım faaliyetlerinin büyük kısmı Hoştap'da bulunur. Aşağı mahallesi İran transit yolu üzerine kurulmuştur. Mahallede piknik, avlanma ve balık tutma alanları mevcuttur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]