Yürekli, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Yürekli
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 431
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Yürekli, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir Kıpçak Türk Mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallenin eski adı Zadgerek'tir. Fakat asıl ismi Zadeyrek'tir. Cumhuriyetten sonra Yürekli olarak değiştirilmiştir. Eskiden 150 hane olan köy şu an 50 haneye düşmüştür. Özellikle Ankaraya göç vermiştir.

Not: Tarihi kaynaklarda mahalleninüzün adı "ZADAKRAG" yani "Զադակրաք" olarak geçmektedir. Bu isim Ermenice kökenlidir. Ermenice "AKRAG", "ÇİFTLİK" anlamındadır. "ZAD" ise "YALIN" demektir. Dolayısıyla mahalleninüzün Ermenice olan eski isminin Türkçe karşılığı "YALIN ÇİFTLİK" tir. Anadolu'nun birçok yerinde AKRAG-EKREK isimli köyler vardır. "Notu Yazan: Vağaverli"

Okuma yazma oranı çok yüksektir. Mahallede şu an kullanılan birçok şeyin ilkel durumdaki hali vardır. Örneğin ekmek fırınları, un değirmenleri, bulgur yapılan dinkler. İnsanlar zorluktan nasıl kurtulacağını bilir. Örneğin kar yolları kapattığında kolaylıkla açabilmektedirler.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Düğünlerde, Dini bayramlarda büyükler ziyaret edilir,elleri öpülür,önce onlardan rızalık alınır bayram şenlikleri,düğün merasimleri başlar.Düğünler üç gün üç gece devam eder.Kadın,erkek karışık halay çeker.Bayramlarda büyükler ziyaret edilir elleri öpülerek gönülleri alınır. Komşular birbirlerinin evlerini ziyaret ederek bayramlarını kutlarlar.Oyunlar oynanır,halaylar çekilerek törenler biter. Doğuanadoludaki birçok gelenek bu mahalledede geçerlidir.

Yaylaya gitmek çok eğlencelidir.erkekler ata binip yaylaya kadar yarışırlar.O gün en güzel kıyafetler giyilir. Yaylaya çıkmadan son iki gün sağılan süt ekonomik durumu iyi olmayanlara verlir. Bir süreliğine de olsa süt, peynir ve yoğurt ihtiyaçlarını karşılasınlar diye.

Askere gidecek gençlere mutlaka cağ kebap (AHBAP KEBABı) için uygun ortam hazırlanılır. Köy alabalık bakımından zengıdir

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 183 km, Şenkaya ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 180
2000 531
1997 742

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım arıcılıkve hayvancılığa dayalıdır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum merkezden kuzeye doğru; Artvin ve Ardahan illerine giden karayoluyula Narman,Oltu ilçelerine uğradıktan sonra,Ardahan-Göle ilçesi karayolu üzerinde bulunan Akşar nahiyesinden geçerek 5 km ileriden sağa dönülerek sırasıyla :Yeşildemet-Yazılı köylerini geçtikten sonra

YÜREKLİ KÖYÜ karşınıza çıkacaktır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardırAncak su şebekesi çok bakımsız yazları su akmıyor kanalizasyon şebekesi vardirPTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Bu mahallede ceptelefonu belirli hatlar çekmektedır. köy dışında köy içi cep telefon şebekesi vardir

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]