Alıcık, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Alıcık
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 652
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25370
İnternet sitesi: [2]

Alıcık, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün 1900 lü yıllarda batısındaki Karataş yolu üzerinde bulunan mezarlığın yanında Ali bey mahallesi olarak kurulduğu ve zamanla şimdiki yerine yerleşereş Çevrede sevilen ve sayılan çingen olduğu sanılan Ali bey isminin etkisiyle Alıcık olarak kelime anlamı(sevinli,güzel Ali) olarak değiştirildiği bilinmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 160 km, Şenkaya ilçesine 27 km uzaklıktadır.Arazının büyük bölümü sulana bilir tarım arazısı olup,kırsal tarım arazisida vardır.Meramız fazla olmamaktadır. Mahallenin konumu düz bir vadi konumunda olup, etrafı dağlarla çevrilidir. dağların görünümü bitki örtüsünde yoksun isede, İnsanlarımısın bilinçlenmesiyle yavaş yavaş ağaçlanmaya ve yeşermeye başlanmış olup,Yusufeli barajının bitmesiyle oluşacak nem dolayısıyla çevrenin daha yeşil olacağı ve kırsal arazımızında sulu arazı olacağı veya sulu arazı konumunda verim alınacağı düşünülmektedir.Mahallenin önü açık olup Alahuekber dağina ve Şehirler ve Milletler arası transit yola bakmaktadır. Transit yola takribi 2 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Mahallenin güney konumlu olması ve dağlara sırtını vermesi dolayısıyla çevre köylere ve İlçemize göre Yazlar çok sıcak, kışlar daha ılık geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 652
1997 544

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bunun yanı sıra şirket tarafında çalıştırılan Kömür madenindede geçimi sağlayan gençlerimiz vardır. Bu nedenle köy her ne kadar göç vermiş ise de takribi 130 hane olarak mahallede ikamet eden insanımız mevcuttur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır.6-7-8 sınıflar taşımalı olarak civar köylerde eğitim görüyor Mahallenin içme suyu şebekesi,kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. ((Sağlık ocağı)) vardır personel yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.mahallenin ((camısı)) camının bahçesinde ((şadırvanı)), ((morgu)) ve ((gasilhanesi)) vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]