Nişantaşı, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Nişantaşı
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 750
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25370
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Nişantaşı, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir Türkmen Alevi Mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyümüzün okulu eğitim_öğretimine 1971 yılında başlamıştır.İlkokulu köy halkı kendi olanakları ile yapmıştır.Meydana gelen depremlerden dolayı okul büyük oranda zarar görmüştür.2004 yılında köy bütçesine verilen destekle okul onarılmıştır.Mahallede işsizlik nedeniyle büyük şehirlere göç olmaktadır ve bu göçte mahallesimüzdeki öğrenci sayısını ve genç sayısını azaltmaktadır.1.2.3.4. sınıf öğrencileri eğitim_öğretimlerini Nişantaşı Yeşilköy İlkokulunda, 5.6.7.8. sınıf öğrencileri de Şenkaya ilçesinde bulunan okullarda eğitim_öğretimlerini yapmaktadırlar.Köyümüzün okul müdürü Ergün GÜLER. Okul özellikle 2012-2013 ile 2014-2015 arası eğitim öğretim yılında tarihinin en parlak devrini yaşamış,birleştirilmiş köy okulu olmasına rağmen il ve ilçede yaptığı denemelerdeki başarılarıyla göz doldurmuştur.Diyabet yarışmasında il ikinciliği,şiir yarışmasında ilçe birinciliği ve ikinciliği,deneme yarışmasında il 6.sı ve ilçe 1.liği,ilçe 4.lüğü ve 9.luğu,en çok kapak ve pil toplayan proje okulu ile ilçenin dakikada 206 kelimeyle en fazla okuyan öğrenci(3.sınıf) ünvanlarına sahiptir.Okul müdürü ise ilçe eğitiminin yükseltilmesinde defalarca başarı belgesi almıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenekleri Turkmen alevi kültürüyle yaşanmaktadır.Köyümüzde insan ilişkileri,kültürü eskisi gibi olmasa da örf ve adetlere uyulur.Giyim ve kuşamda belirgin bir değişiklik yoktur.Yaşlı kadınların giyim kuşamları geleneklerini yansıtmaktadır.Komşuluk ilişkilerine önem verilip büyükler ve küçükler arasından saygı,sevgi ortamı bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 165 km, Şenkaya ilçesine 30 km uzaklıktadır.Mahalleye ulaşım Akşar nahiyesinden sağlanmakta olup bu yolun 8 km’si stabilize yoldur.Ulaşım sorunu yaşanmamaktadır.Köy yolları yıl boyunca açık olup ulaşım büyük ölçüde bu yoldan yapılmaktadır.Köyümüz Erdavut denilen tepenin yamacına kurulmuştur.Köyümüzün ilk yerleşim yeri mahallesimüzün girişinde bulunan derenin içinde kurulu iken 1984 depreminde büyük zarar görmüş ve Erdavut tepesinin yamacına deprem konutları yapılarak kurulmuştur.Köyümüzden gözüken iki dağ bulunmaktadır.Bunlar;Allahuekber ve Erdavut dağıdır.Köyümüzün içme suları belirli noktalardan yapılan köy çeşmelerinden sağlanmakta idi fakat 2009 yılında her eve su tesisatı takılarak su akışı evlere verildi.Köyümüzün etrafı ormanlık alan olup üç tip ağaç bulunmaktadır.Bunlar;Sarıçam,Palut ve Ardıç’tır.Ayrıca nadir olarak Sögüt,Kavak ve Yabani meyve ağaçları bulunmaktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin mera alanı büyük bir alan kaplamakta olup bozkır bitki örtüsüne sahip olup ekili dikili alanı azdır.Köyümüzde karasal iklim tipi görülmektedir.Yazlar sıcak ve kurak,kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.Kışları uzun olur ve geniş kar örtüsü toprak üzerinden uzun müddet kalkmaz.Bitki örtüsü iklime bağlı olarak bozkır iklim tipi görülmektedir ve dağların yüksek yamaçlarında özellikle Erdavut ve Allahuekber tepelerinde orman görülmektedir.Mahallenin etrafında tarla ve çayırlık alanlar görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2014 1650
2000 750
1997 670

Mahalledeki bu nüfus dalgalanmasının başlıca nedeni gelir seviyesindeki düşüş ve işsizliğin yaygın olmasından kaynaklanmaktadır.Bu da büyük şehirlere,özellikle Ankara ve İzmir'e göçü zorunlu kılmıştır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin etrafında bulunan arazide tarım yapılmaktadır.Arazi verimli olmasına rağmen su olmadığı için verim azalmaktadır.Sulu tarım yapılamamaktadır.Yetiştirilen tarım ürünleri arpa ve buğdaydır.Köyümüze bağlı Türkün Bağları mevkiinde sebze ve meyve yetiştirilmektedir.Hayvan besiciliği için Tetirkoş mahallesindeki çayırlık alanlardan faydalanmaktadırlar.Mahallede yapılan hayvancılık koyun,keçi ve sığır hayvancılığıdır.Köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Ayrıca çevre köylerimizin hayvanlarını otarmak için çobanlıkta yapılmaktadır.Elde ettikleri parayla bir yıllık giderlerini karşılarlar.Ortalama gelirleri yıllık 3000 tl ve 4000 tl civarındadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşağı köy,konutlar ve mezra adı altında üç bölüme ayrılan mahallesimüzün,Nişantaşı Yeşilköy adıyla bir de İlkokul vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol topraktır. Elektrik vardır. Su, 2009 yılında gelmiştir,kış aylarında donma göstermekle birlikte,yazında zaman zaman kesintilere uğramaktadır. Telefon konuşmalarında belli yerler dışında konuşma güçleşsede TÜRKCELL hattı ve özellikle de köylünün yoğun olarak kullandığı VODAFONE hattı kullanılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]