Kürkçü, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kürkçü
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 36
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Kürkçü, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir Türkmen Alevi Mahallesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 241 km, Şenkaya ilçesine 55 km uzaklıktadır. Allahuekber Dağları'nın eteğindedir. Mahallenin etrafı, yüksek dağlarla çevrilidir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Türkiye’de karasal iklimi karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kürkçü mahallesi iklimsel özellikleri itibarıyla yoksul bir köydür. Hayvancılık ve tarım (arpa-buğday) la geçimlerini sürdürmektedirler.

Karasal iklim özelliği taşımaktadır. Mahallede sebze ve meyve yetişmemektedir. Kış aylarında Allahuekber dağının eteğinde olması nedeniyle yoğun kar yağmaktadır. Yaz aylarında bile dağların diplerinde kar bulmak mümkündür.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayvancılık ve tarımla (arpa-buğday) geçimlerini sürdürmektedirler. Karasal iklim özelliği taşımaktadır. İkliminden dolayı, mahallede sebze ve meyve yetişmemektedir. Tarımsal alanlarının yetersizliği ve ikliminden dolayı toprağı verimsiz bir köydür. Eğitim oranı yüksek bir köydür.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 126
2000 136
1997 146

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Mahallede elektrik ve Sabit telefon vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve Sağlık Evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak yoldur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]