Kaynak, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kaynak
—  Mahalle  —
Erzurum
Erzurum
Ülke Türkiye Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 177
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0442
İl plaka kodu
Posta kodu 25370
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir Kıpçak Türk Mahallesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin eski ismi Çermik'tir. Köy adını içinde bulunan çermikten almaktadır. Mahallenin kesin kuruluş tarihi hakkında kesin bilgi yoktur. Sınırları içerisinde kilise ve çolpan denilen bölgede eski Rum köylerine ait olduğu tahmin edilen evler bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 139 km, Şenkaya ilçesine 48 km uzaklıktadır. Ayrıca Kars Sarıkamış'a 6 km. uzaklıktadır.ALLAHUEKBER Dağlarının eteklerinde bir orman mahallesidür. iki dağ arasında ,iki çayın v şekli birleşen boşluğuna kurulmuştur.kaynak sularıbol oup ikinci adını soğuk sularından almaktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Kışları çok uzun, soğuk ve karlı geçer. Yazları serin ve yağışlı geçer. Mahallede iklim müsadesinden dolayı meyve ağaçları da vardır.(sarol,elma,kiraz,vişne,çilek,,yaban kiraz, vb...)karasal iklim olması nedeniyle halk çikfçilikle uğraşmakta olup büyükbaş hayvancılık yapmaktadır .Hayvanlarının yemini, kendileri ekip biçerek sağlamaktadır. Kışları genelde yolu kapalı olduğundan halk çok sıkıntı çekmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 (155)
2000 177
1997 216

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım,balıkcılık,ormancılık ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu var ilkokul 5. sınıfa kadar öğretim veriyor okul 2009 da muhtar olan ilhan gülbabanın sayesinde açıldı açılış tarihi 2010

Mahallenin içme suyu şebekesi var fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık görevli kişiler yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olmayıp mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]