Dörtyol, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dörtyol
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 353
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Dörtyol, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir mahalledir. Köyün etnik yapısını Afşar kökenli İranlı Horasan Türkleri oluşturur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dörtyol mahallesinin eski adı Zadrakom'dur. Yeni adını köye dörtbir yandan bağlı yollardan almıştır. Güneyde bulunan yoldan Oltu ilçesine, kuzeyde bulunan yoldan Şenkaya ilçesine bağlanmaktadır. Doğu ve Batı da bulunan yollar komşu köylerle bağlantı kurmaktadır. Batısında çatak, doğusunda üskühat eski adıyla bilinen oyuktaş ve güney batısında kireçli, bardız ve şenkaya vardır. Köy kültürel ve sosyal birlikteliğiğ kuramayan nadir köylerdendir. Birlik beraberlik ve sosyal aktiviteler yok denecak kadar azdır. 1980'li yılların başına kadar Yayla şenlikleri, cirit ve düğünlerde bazı oyunlar yapılırdı, zamanla yok olan bu gelenek başkaca bir kültürel aktiviteyi yerine koyamamıştır. Köy içerisinde çalışmalar imece usulu ile yapılmadığı için hiç kimse ortak kullanım alanlarına yönelik iyileştirmeye katılmazlar. Göç ile birlikte büyük şehirlerde dernekleşme de olmayınca mahallenin gelenek ve görenekleri kaybolmaya yüz tutmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 165 km, Şenkaya ilçesine 36 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 353
1997 374

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin arazi yapısının dağlık, plato ve yaylalardan meydana gelmesi doğa sporlarına olanak tanımaktadır. Avcılık, yamaç paraşütü ve yayla şenlikleri yapılmaktadır.Güney, kaçak dağı, surahi ve Kotan bölgesi belli başlı bölgelerindendir. Mahallenin kuzey ve kırsal olması kültürel yemek geleneğininde fazla gelişmesinde engel teşkil etmektedir. Daha fazla unlu mamull erden müteşekkil olan yemek kültürünün en başında, pağaç diye bilinen yabani sal taşlarının ısıtılarak pişirildiği bir tür çörek ve kesme aşı, mantı, cılbırdır.Bilinmelidir ki, mahallenin doğal ürünlerinden yararlanılmamaktadır. Örneğin çok değerli olan kuşburnu, çayırların koruk olduğu zaman vişne den daha küçük olan bir tür yemiş, yabani elma, yabani armut gibi ürünlerin marmelatı pekala yapılabilir. Hele ilk bahardaki yeşillikler, yemlik, kımı, maduk, kuşekmeği, tere ve daha pek çok sayılacak ürünlerin işlenememesi ve yararlanılamaması da ayrıca bir kayıp olarak görülebilir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]