Turnalı, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Turnalı
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 361
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Turnalı, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir Kıpçak Türk Mahallesidir. (Eski isim Kızıl Kotik)

Kıpçak Türk örf ve adetleri görülür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin camisinin yapı taşlarında 1300 lü yıllara ait olduğunu belirten tarihler yer almaktadır. Selçukluların Erzurumu fethetmelerinden sonra kafkaslar üzerinden gelen kıpçak türkleri tarafından kurulduğu anlatılmaktadır. köy osmanlı döneminde ticaret ve zanaatkarlıkta bölge içerisinde öne çıkmış bölgenin ana ticaret merkezlerinden biri olmuştur. 93 harbi olarak da bilinen Rus işgal sırasında mahallede yaşayan insanların birçoğu anadolunun içlerinde yer alan çeşitli illere göçetmişler. Bolşevik ihtilalinden sonra ruslar çekilirken bölgeyi ermenilere bırakmış ermeni taşnaklar ise saldırılar düzenleyerek birçok insanı öldürmüştür. Ermenilerin tehciri ile köy tekrar toparlanmaya başlamış ancak 1 . dünya savaşı ve kurtuluş savaşı nedeniyle köy çok miktarda erkek nüfusu kaybetmiş buda savaşlar sonrasında mahallenin eski zanaatkar nüfusunun kaybolmasına neden olmuş ekonomik yaşam tarım ve hayvancılığa kaymıştır. Zamanla köy arazisinin nüfusu yetmemesi nedeniyle mahalleden çeşitli illlere büyük miktarda göç vermiştir. 2009 yılında yaşanan heyelan nedeniyle mahallenin üzerinde bulunduğu alan afet bölgesi olarak belirlenmiş ve köy üzerindeki yerleşim yasaklanmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzurum iline 149 km, Şenkaya ilçesine 38 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi; Karasal iklimiin etki alanı içerisindedir. Keban barajı ve bilahere Artvin Barajında su tutulmasından snra ikim tamamen yumuşamış olup kışlar daha ılık ve daha az kar yağışlı geçmektedir. Yazlar nazaran kurak ve sıcak ençok yağmur ilkbaharda yağmaktadır sonbahar ılık ve yağışlı bir iklime sahiptir. 1980 rakımı olup kırdağın kuzeye bakan etellerinde kurulmuş olup kuzeyinde Şenkaya Oltu karayolu, güneyinde Zümrüt mahallesi doğusunda Teketaş ve batısında bahceli kışla köyleri ile çevrilidir.

Üç tarafı ormanlarla çevrili olan mahallenin geliri tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Mahallenin güney tarafı oldukça verimli araziye sahip olup her türlü meyve ve sebze yetiştirmeye elverişli olup sulu tarım yapılmaktadır. Kuzey taraf ise çoğunlukla çayır ve meralarla kaplıdır. Güneyi, batısı ve doğu tarafları yaklaşık 1 kilometre bazı yerlerde daha yakından çam ormanları başlamış olup eski ismi abuzer olan 3020 metre yükseklikteki (Hayat suyu anlamına gelen) yeni ismi kır dağın 2500 metresine kadar sarı çam ormanları devem eder ormanlarda farklı ağaç türleride bulunmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2015 90
2000 361
1997 324

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak kullanımda değildir. Mahalleye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Web Sayfası : http://turnalikoyu.tk http://turnali.tk