Beykaynak, Şenkaya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Beykaynak
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Şenkaya
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 231
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25370

Beykaynak, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

küçükresim

Sözlü beyanlardan mahallenin en eski tarihi 1700‘lü yıllara dayanmaktadır. Doksan Üç Harbi (1878) sonrası 1917’ye kadar Rus işgalinde kalmış ve 1917'de Rusların çekilmesi sonucunda Ermeniler tarafından talan edilen mahallenin Ermenilerden çok acı hatıraları vardır. Gadesler sülalesinden Esmani ve Ramadan askerden izinli köye gelmişler. Mahallede bulunan Ermeni grupbaşı Magan bize yol göstersinler diye bahane ile bu iki kişiyi alıp Karamanlardüzü'nde şehit ettiler. Ermenilere mal ve canlarını verenler Atatürk’ün önderliğinde eli silah tutan herkes savaşıp Kurtuluş Savaşı'nı kazanarak (1917) ülkenin kurtulması ile köy yeniden toparlanmaya çalışmış ve bu günlere gelmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.

Beykaynak mahallesi genelde zengin Türk kültürünün ve Erzurum'un kuzeydoğusu ve Karadeniz kültürünün

minyatür örneğidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy dağlık bir alanda kurulmuş olup Erzurum'a 195 km, ilçeye 40 km uzaklıktadır. Köy, Şenkaya ilçesinin batısında rakımı yaklaşık 1800–1850 m seviyelerinde Erzurum iline yaklaşık 190 km uzaklıkta Allahüekber Dağları'nın batı eteklerinde kurulmuştur. Köy Doğu Anadolu’nun kuzeydoğu bölümü ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Güney eteklerinde yer almaktadır. İklimi karasal iklim ile Doğu Karadeniz iklimi altındadır. Yaz ayları sıcak; kış ayları soğuk, kar yağışlı ve sert geçmektedir. Eski adı Pertuvan olup bu ismin Ruslar tarafından verildiği tahmin edilmektedir. Yeni adı Beykaynak Köyü tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Bu konuda herhangi bir resmi belgeye rastlanmadı. Gerekli belgeler Ermeni Mezalimi sırasında köy talan edilip ateşe verilerek yakılmıştır. Bazı belge niteliği kazanacak şeyler ise Ermeniler tarafından götürüldüğü mahallenin büyükleri tarafından söylenmektedir.

Mahallenin kuzeyinde Olur ilçesinin, köyleri Yukarıkaracasu mahallesi (Penesgert) ve Asağıkaracasu mahallesi (Penesgert) ile sınır komşusudur. Doğuda ise (Ardahan ilinin Göle ilçesi) İnceçay (Pancurot) mahallesi ve yaylası, Yaymese (Tecirek) köyleri ile komşudur. Güneyde Uğurlu (Hanimkom) ve Balkaya köyleri; batıda ise Olur ilçesinin Kaban mahallesi ile komşudur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy karasal iklimin etkisi altındadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 231
1997 227

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır, ancak etkin olmadığından eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca mahallede içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Mahallede sağlık kuruluşu bulunmamaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]