Ofis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ofis

Ofis veya Büro, bir işletmeyi veya bir hizmeti yönetmek üzere organizasyonel faaliyetlerin yapıldığı iş yeri alanıdır. Bir kuruluşun çalışanları, kuruluşun amaçlarını ve hedeflerini desteklemek ve gerçekleştirmek için idari işler yapar. Ofiste genel idarecilik, departman ve şubeler, lobi, konferans odası, mutfak dolabı, kantin bulunmaktadır. Bu alan birkaç metrekare olabileceği gibi yüzbinlerce metrekare de olabilir. Modern anlamda ofis, genellikle beyaz yakalı işçilerin işlevlerini yerine getirdikleri yerdir. Ofis binaları amaca uygun olduğu sürece her yerde inşa edilebilir. Bir ofis odası küçük işletmelerde küçük veya büyük şirketlerde büyük boyutta olabilir.

İşlemlerine göre ön ofis, arka ofis, mobil ofis, orta ofis, köşe ofis, açık ofis, sanal ofis gibi ofis türleri bulunuyor. Ofis odalarında yönetici, memur, müşavir, yönetici asistanı, kişisel asistan, resepsiyon memuru, süpervizör, operatör, sekreter, menajer, muhasebeci gibi elemanlar çalışır.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Bina Sahipleri ve Yöneticileri Kuruluşu (İngilizce: Building Owners and Managers Association veya kısaca BOMA) ofis alanlarını üç kategoriye ayırır.[1]

  • A Sınıfı: BOMA’ya göre A sınıfı ofis binaları en prestijli yapılar olup, bölgedeki ortalama kira bedelinin çok üzerinde değere sahiptirler. Bu sınıftaki ofislere ulaşım kolaydır ve mekanlarda yüksek kalitede mimari ve iç mimari malzemeler ve son teknoloji kullanılır.
  • B Sınıfı: BOMA’ya göre bu sınıftaki ofisler ortalama ofis kira bedeline kiralanıyor olup, hitap ettiği grup da oldukça geniştir. Bu ofisler yeterli fonksiyonlara sahip olup; mimari ve iç mimari malzemeleri bulunduğu bölge için iyidir.
  • C Sınıfı: BOMA’ya göre bu sınıftaki ofisler kullanıcıların ihtiyaçlarını bölgedeki ortalama kira bedelinin altında veren yerlerdir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Categorization of office space is flexible". Kennedy Smith, St. Louis Daily Record & St. Louis Countian. 21 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2011. 
  2. ^ "Building Class Definitions". Building Owners and Managers Association International. 18 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Ekim 2011. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]