Redneck

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Redneck, genellikle İncil Kuşağı'nın bulunduğu Amerika Birleşik Devletleri'nin güneydoğusunda, kırsal bölgede yaşayan eğitimsiz ırkçı beyazları tanımlamak için kullanılan aşağılayıcı bir terimdir. Tarlada çalışma sonrası ensede oluşan güneş yanığına atıfla İngilizce kırmızı ve boyun kelimelerinin birleşiminden oluşur.[1]

Önceleri Güney ABD'ye, Ozark Yaylası'na, Büyük Düzlükler'e ve Kayalık Dağlar'a has bir terimken, bugün tüm Kuzey Amerika genelinde kullanılmaktadır.

1970'lerde Redneck saldırgan bir argo terim haline geldi ve anlamı ırkçılık, huysuzluk ve modern yöntemlere muhalefeti içerecek şekilde genişledi.[2]

Redneck sıfatı verilen birisi bundan gurur duyabilir veya aşağılanmış hissedebilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde küçük kasabada büyümüş, tarlada çalışmış ve bu yüzden boynu kızarık olan kimseler redneck diye adlandırılır. Alabama, Arkansas ve Kentucky gibi güney eyaletler redneck states diye anılır.

Siyasi sıfat olarak[değiştir | kaynağı değiştir]

Chapman ve Kipfer'e göre, 1975'e gelindiğinde, "American Argo Sözlüğü" nde, bu terim, anlam olarak fakir Güneylinin ötesinde "bağnaz ve geleneksel bir kişi, aşırı muhafazakar" anlamına gelecek şekilde genişledi. Örneğin, 1960 yılında John Bartlow Martin, Senatör John F. Kennedy'nin Indiana Demokratik başkanlık seçimine girmemesi gerektiğini çünkü eyaletin "cahil muhafazakar eyalet" olduğunu ifade etti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "REDNECK | Definition of REDNECK by Oxford Dictionary on Lexico.com also meaning of REDNECK". Lexico Dictionaries | English (İngilizce). Erişim tarihi: 9 Eylül 2021. 
  2. ^ Robert L. Chapman, Dictionary of American Slang (1995) p. 459; William Safire, Safire's New Political Dictionary (1993) pp. 653-54; Tom Dalzell, The New Partridge Dictionary of Slang and Unconventional English: J-Z (2005) 2:1603.