Muhasebeci

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bir muhasebeci, yöneticilerin, yatırımcıların, vergi otoritelerinin ve diğerlerinin kaynak tahsisi konusunda karar vermelerine yardımcı olan finansal bilgilerin güvenliğinin ölçülmesi, açıklanması veya temin edilmesi olan bir muhasebe veya muhasebecilik pratisyenidir. Kayıt tutma ile ilişkilidir.

Mesleki derneklerin sertifika sınavları ile yetkinlik sergileyen muhasebeciler Yeminli Mali Müşavir gibi unvanları kullanmak için sertifikalandırılmıştır. Bu uzmanlara, bir kuruluşun finansal tablonu onaylama kabiliyeti gibi yasal olarak belirli sorumluluklar verilir ve mesleki suistimalden sorumlu tutulabilirler. Kalifiye olmayan muhasebeciler kalifiye bir muhasebeci tarafından kullanılabilir veya yasal imtiyaz ve yükümlülükler olmadan bağımsız olarak çalışabilir.

Cahan & Sun (2015), muhasebecilerin kişisel özelliklerinin denetim sürecinde çok önemli bir etki yapabileceğini ve denetim ücretlerini ve denetim kalitesini daha da etkileyebileceğini bulmak için arşiv çalışmasını kullandı.

Big Four denetçileri, dünya çapında en büyük muhasebeci işverenleridir. Ancak, çoğu muhasebeci ticaret, sanayi ve kamu kurumunda çalışmaktadır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya" (PDF). 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]