Resepsiyon memuru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Receptionists.jpg

Resepsiyon memuru, resepsiyon işlevi yapan, konaklama işletmesine giriş yapan müşterileri kabul etmekle görevlendirilmiş ön ofis personelidir. Üst rütbeleri genel olarak sırasıyla vardiya şefi, resepsiyon şefi, ön büro müdürü ve işletme müdürüdür. Alt rütbeleri ise ofisboy ve belboydur. Beş yıldızlı otellerde ayakta çalışır fakat daha az yıldızlı otellerde ise resepsiyonun içinde kendisine ait bir sandalyesi vardır.[kaynak belirtilmeli]

Otele gelen her müşteriyi güler yüzle karşılayarak kendisine otel hakkında bilgi verirken, oteldeki odaların fiyatlarını, odaların kaçar kişilik olduğunu ve şehirdeki önemli turistik yerlere nasıl gidileceğini anlatır. Resepsiyon memurunun asıl görevi otel odalarının düzenli bir şekilde müşteriye kiralanmasını sağlamak ve müşterinin isteklerini geciktirmeden yerine getirmektir. Müşterinin otelden memnun kalması resepsiyon memurunun elindedir. Tiyatro ve sinemalarda yer ayırtmak, geziler tertiplemek, otele gelen mektupları sahiplerine dağıtmak, müşterilerin kıymetli eşyalarını saklamak ve yabancı paraları kendi ülkesinin parasına çevirmek resepsiyon memurunun işidir. Bu arada müşterilerin hesabını deftere işler.

Resepsiyon memuru ofis veya idari destek pozisyonu alan bir çalışandır. Çalışmalar genellikle bir kuruluş veya işletmenin lobisi veya ön büro masası gibi bir bekleme alanında gerçekleştirilir. Unvan resepsiyon görevlisi, herhangi bir ziyaretçiyi, hastayı veya müşteriyi almak veya karşılamak ve telefon görüşmelerine cevap vermek için bir kuruluş tarafından istihdam edilen kişiye atfedilir. Ön büro terimi, bir resepsiyon görevinin aynı zamanda oda rezervasyonları ve atama, misafir kaydı, kasiyer çalışması, kredi kontrolleri, anahtar kontrolü ve posta ve mesaj servisini de içerebileceği bir idari departman için birçok otelde kullanılmaktadır. Bu tür resepsiyonistlere genellikle ön büro memurları denir. Resepsiyon görevlileri, randevu ayarlama, dosyalama, kayıt tutma ve diğer ofis işleri dahil olmak üzere çalıştığı işletmelere yardımcı olmak için birçok çalışma alanını kapsar.