Uzaktan eğitim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eğitim Bilimleri
Human brain NIH.jpg
Temel Disiplinler
Eğitsel ölçme
Eğitsel değerlendirme
Eğitim yönetimi
Eğitim psikolojisi
Gelişim psikolojisi
Öğrenme psikolojisi
Eğitim teknolojisi
Öğretim teknolojisi
Eğitim tarihi
Eğitim felsefesi
Eğitim toplum bilimi
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
Okul psikolojisi
Uluslararası eğitim
Özel eğitim
Öğretmen eğitimi
Erken çocukluk dönemi eğitimi
İlk eğitim
Orta eğitim
Yüksek eğitim
Yetişkin eğitimi
Öğretim Alanları
Türkçe eğitimi
Okuryazarlık eğitimi
Matematik eğitimi
Doğa bilimleri eğitimi
Sosyal bilimler eğitimi
Yabancı diller eğitimi
Sanat eğitimi
Beden eğitimi
Teknoloji eğitimi
Meslek eğitimi
İşletme eğitimi

Uzaktan eğitim, fiziksel olarak öğrencilerin bulundukları yerlerde olmasını gerektirmeksizin, teknolojinin imkanlarından yararlanılarak, öğrenci ve öğretmenlerin bir internet ortamında eş zamanlı ya da eş zamanlı olmadan değişik şekillerde ders işledikleri, planlı bir öğretim şeklidir. Eğitim teknolojisi tarafından incelenen bir fenomendir ve bu alanın eğitim bilimlerine yaptığı en büyük katkıdır. Uzaktan eğitim ile öğretmenler ve öğrenciler asenkron uzaktan eğitim (kendi seçtiği zamanlarda basılı veya elektronik ortamların el değiştirmesi) veya senkron uzaktan eğitim (eş zamanlı iletişimi sağlayan teknolojiler ile etkileşim) yöntemlerinden uygun ve mümkün olanını kullanarak eğitim çalışmalarını yürütebilirler.

- Uzaktan eğitim zaman bağımsızdır. Bir birey, kendisine en uygun zamanı tercih ederek eğitimine istediği an devam edebilir. 

- Uzaktan eğitim aynı zamanda da mekandan bağımsızdır. Yani ikamet ettikleri yerlerde eğitim olanakları yetersiz olan ya da maddi sıkıntılarla eğitimlerine devam edemeyen bireyler herhangi bir yer değiştirmeye gerek duymadan, istedikleri kalitede eğitim alabilmektedirler.

Bu okullarda burslu eğitim verilebildiği gibi, tamamen öğrencinin maddi durumu ile ilişkili olarak seçilebilecek bölüm ve programlar da vardır. Türkiye'de uzaktan eğitim veren okulların hiçbirinde burslu eğitim yoktur. Fakat ABD'de yerleşik okullarda bunun örneğine rastlanılabilir.

Yurdumuzda uzaktan yüksek öğretimi temsil eden başlıca yüksek öğrenim kurumu "Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi'dir. Bu güzide ve köklü yüksek öğrenim kurumumuz, dünyadaki diğer örnekleri de hesaba katılınca, global anlamda en tecrübeli kitlesel uzaktan yüksek öğrenim kurumlarından birisidir.

Kullanılan yöntemler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Posta ile.
 • İçeriğin radyo veya televizyon üzerinden dağıtıldığı ders veya yayın.
 • İçeriğin yüklü olduğu CD-ROM ve bilgisayar ile öğrencinin etkileşime geçmesi.
 • İnternet üzerinden eş zamanlı veya ayrı zamanlı ağ bağlantıları ile.
 • Öğrencinin el bilgisayarı veya mobil telefon ile kablosuz sunucu üzerinden ders içeriğine erişmesi ile.

Radyo ve Televizyon Destekli Öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

Görsel ve işitsel iletişim araçları olan radyo ve televizyon hayatımıza önce iletişim aracı olarak girdi ardından ise eğitimde de yerini almaya başladı. Sürekli ilk radyo vericisi 2 Kasım 1920’de ABD’de çalışmaya başladı, bu yayından sonra düzenli yayın yapan istasyonların sayısında hızlı bir artış yaşanmıştır. İngiltere, Fransa, Sovyetler Birliği, Almanya gibi ülkeler bu gelişmeleri takip etmiştir. 1927 yılına kadar radyo yayınına başlayan Arjantin, Avustralya, İtalya, Japonya, İsviçre, İsveç gibi ülkeler arasına Türkiye de katılmış ancak radyo ile eğitim uygulamalarına çabuk başlayamamıştır.

Türkiye’de 1927 yılında başlayan radyo yayınları 1936’da bir devlet kuruluşu olan PTT’ye devredildi. Daha sonra radyo yayınları 1940’ta zoraki bağlandığı PTT’den alınarak yeni bir kuruluş olarak ortaya çıkan Basın-Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü’ne bağlanmış, 1964 yılında 359 sayılı TRT kanunu ile TRT’ye bağlanarak özerk bir yapıya kavuşmuştur.

Türkiye’deki radyo yayınlarına baktığımızda TRT öncesi ilk düzenli yayınların kırsal kesime yönelik olduğunu görmekteyiz. İçerdiği konular ve uzun süreli yayın olması bakımından ilk eğitsel amaçlı yayın, 1941 yılında kırsal kesime yönelik olarak yapılmış ve program “Ziraat Takvimi” adı ile yayınlanmıştır.

Uzun çalışmalar ve deneyler sonucunda, ilk düzenli televizyon 1936 yılında İngiltere’de başlamış, İngiltereyi 1939 yılında ABD ve Sovyetler Birliği, bu ülkeleride Fransa ve Almanya İzlemiştir. Televizyonla verilen eğitsel nitelikli yayınlar ABD’de 1953 yılında, İngiltere’de ise doğrudan okul programına paralel programlar olarak 1957 yılında başlamıştır. Dünyada 1940'lardan itibaren okul eğitiminde ve uzaktan öğretimde, televizyon eğitim programları, öğretim güçlendirici ve destekleyici bir unsur olarak kullanılmıştır. Örneğin 1958 yılında İtalya, Televizyon Okulu (Tele-scuola) projesi ile 5.5 milyon okur yazar olmayan birey sayısını 1960 ta 2 milyona düşürmüştür. Türkiyede ise bu tür projeler için öneri ve teşebbüslerde bulunulmuş ancak beklenen verime ve başarıya ulaşamamıştır.

MEB Film radyo televizyon ile Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan ve 1968 de TRT stüdyolarından 15 günde bir yayınlanan on beşer dakikalık programlar, eğitimle ilgili ilk televizyon yayınlarıdır. Bu programlar 1970 yılında “Okul Televizyonu” adı altında haftada on beşer dakikalık iki program şeklinde geliştirilerek yayınlanmıştır.

İnternet destekli öğretim[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternet destekli öğretim, uzaktan eğitimin bir çeşidi olup, ders materyalinin öğrenciye aktarılmasında internet teknolojilerinin kullanıldığı en yeni öğretim sistemidir. Bu öğretim sisteminde, öğretim üyesi ile öğrenciler arasında bir iletişim yolu kurulur. Öğretim üyesi bir uçta ders verirken, öğrenciler iletişim yolunun imkanlarına bağlı olarak evlerinden, farklı binalardan, farklı şehirlerden ve hatta farklı ülkelerden internet üzerinden sisteme katılabilirler; yer ve zaman bağımlılığı bulunmamaktadır.

İDÖ televizyon, kitap ve bu gibi araçları kullanan uzaktan öğretim modellerinden farklıdır. Örneğin televizyon programını kaçırmanız gibi bir sorun yoktur. Sadece kitabı araç olarak kullanan sistemlerde olduğu gibi, öğrencilerin sınav zamanına kadar öğrenciliklerini hatırlamama gibi bir durum da söz konusu değildir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Farklı coğrafi konumlarda daha fazla kişiye ulaşması gereken eğitimin zamanında verilmesi
 • Çok farklı yerlerde olabilen konu uzmanları gerçek zamanda erişim
 • Öğretim ortam ve metotlarında artan esneklik
 • Öğretmen ve öğretim ortam kaynaklarının paylaşımındaki artış
 • Öğrencinin çalıştığı yerde eğitilmesinin sağlanması ile artan üretkenlik
 • Öğrenci yolculukları ve masraflarında azalma
 • Öğretim ortamı ile gerçek çalışma ortamı arasındaki farklılığının azalması
 • Öğretim masraflarında önemli ölçüde azalma
 • Öğrencilerin derslere erişimini kolaylaştırma
 • Engelli bireyler için örgün eğitim zor olacağı için uzaktan eğitim sayesinde eğitim kolaylaşacaktır.[1]

Öğrencilerde aranan yetenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kişisel yetenekler
 • Çalışma yeteneği
 • Teknolojik yetenekler

Eğitimcide aranan yetenekler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Eğitmenlik yeteneği
 • Bilgisayar yeteneği
 • Yazılım yeteneği
 • İnternet yeteneği

Bu yetenekler çeşitli testlerle ölçülebilir.

Uzaktan Eğitimde Sınavlar Nasıl Yapılmaktadır?[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzaktan Eğitim programlarında vize sınavları İnternet üzerinden yapılmaktadır. Dönem sonu final sınavları ise belirtilen yerlerde gözetmenler eşliğinde gerçekleşir. Ayrıca bazı üniversitelerde her iki sınav vize ve final olmak üzere belirtilen yerlerde gözetmenler eşliğinde yapılmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

[2]

 1. ^ http://www.devlette.com/uzaktan-egitim-nedir-nasil-basvurulur-ucretleri-nasildir/
 2. ^ Aziz Aysel, (1982) Radyo ve Televizyonla Eğitim, Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi EFAM Yayınları, Sevinç Matbaası, Ankara.