Serbest meslek sahibi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Serbest meslek sahibi, bir işveren yerine kendi başına çalışma durumudur. Bu, tam zamanlı iş ve kısmi süreli çalışma olabilir.

Genel olarak, vergi makamlarında, kişi bu şekilde tanınmayı seçerse veya kişinin ilgili yargı alanındaki mevzuat uyarınca vergi beyannamesi vermesi gerekecek şekilde gelir elde ederse, kendini serbest meslek sahibi olarak görür. Gerçek dünyada, vergi makamları için kritik mesele kişinin ticaret yaptığı değil, kişinin kârlı ve dolayısıyla potansiyel olarak vergiye tabi olup olmadığıdır. Diğer bir deyişle, eğer kâr yoksa ticaret faaliyeti göz ardı edilebilir, bu nedenle ara sıra ve hobi ya da meraklılara dayalı ekonomik faaliyetler genellikle yetkililer tarafından göz ardı edilir.

Serbest meslek sahipleri genellikle bir işverenin çalışması, bir meslek, ticaret ya da faaliyet gösterdikleri bir işten gelir elde etmek yerine kendi işlerini bulurlar.

Serbest meslek öncelikle kurucular için işler sağlar. Girişimcilik, kendini örgütleme organizasyonları, serbest meslek ve asla tescil olmak istemeyen işletmeler de dahil olmak üzere tüm yeni işletmeleri ifade eder, ancak yeni kurulan şirketler kurucuların ötesine geçmeyi, çalışan sahibi olmayı ve büyümeyi amaçlayan yeni işletmeleri ifade eder.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]