İdarecilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
MDDMF - The Multi Dimensional (V4.0) Data Management Framework (A3 Electronic) 20181020.pdf

İdarecilik (veya yönetme, ingilizce: Management) bir organizasyonun idaresidir. Bu, bir işletme, iş idaresi, kâr amacı gütmeyen kuruluş veya devlet dairesi olabilir. Yönetim, bir kuruluşun stratejisini belirleme ve çalışanlarının (veya gönüllülerin) hedeflerine ulaşma çabalarını, finansal, doğal, teknolojik ve insan kaynakları gibi mevcut kaynakların uygulanması yoluyla koordine etme faaliyetlerini içerir.[1] "Yönetim" terimi aynı zamanda bir organizasyonu yönetenlere - bireysel olarak koordinatör, menajer veya yöneticilere atıfta bulunabilir.

Sosyal bilimciler, yönetimi sosyal bir organizasyon ve örgütsel liderlik gibi alanları inceleyerek akademik bir disiplin olarak incelemektedir.[2] Bazı insanlar kolejlerde veya üniversitelerde yönetimi okuyor; işletme lisans dereceleri arasında Ticaret Lisans Derecesi (B.Com.) İşletme Lisansı Derecesi (BBA.), İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (MBA), İşletme Yüksek Lisansı Derecesi (MScM veya MIM) ve kamu sektörü için Kamu Yüksek Lisansı Yönetim Derecesi (MPA) bulunmakdadır.[3] Yönetim uzmanı veya uzmanı olmayı amaçlayan bireyler, yönetim araştırmacıları veya profesörler, İşletme Doktoru (DM), Yöneticilik Doktoru (DBA) veya İşletme veya Yönetim Doktora derecesini tamamlayabilir. Henri Fayol'a göre, "yönetmek, tahmin etmek, planlamak, örgütlemek, koordine etmek, koordine etmek ve kontrol etmekdir."[4]

Daha büyük organizasyonlar genellikle hiyerarşi, piramit yapısında Organize edilen üç düzey yöneticiye sahiptir:

  • Yönetim kurulu üyeleri, icra kurulu başkanı (CEO) veya bir kuruluş başkanı gibi üst düzey yönetim. Kuruluşun stratejik hedeflerini belirler ve genel kuruluşun nasıl işleyeceği konusunda kararlar alırlar. Üst düzey yöneticiler genellikle üst düzey yöneticilerdir ve doğrudan veya dolaylı olarak kendilerine rapor veren orta yönetime yön verirler.
  • Orta yöneticim - bunlara örnek olarak şube yöneticileri, bölge yöneticileri, departman yöneticileri ve cephe yöneticilerine yön veren bölüm yöneticileri verilebilir. Orta düzey yöneticiler, üst yönetimin stratejik hedeflerini ön yöneticilere iletir.
  • Süpervizörler ve ön saflardaki ekip lideri gibi hat yönetimi, düzenli çalışanların (veya bazı gönüllü kuruluşlardaki gönüllülerin) çalışmalarını denetler ve çalışmaları hakkında talimat verir.

Küçük organizasyonlarda, bireysel bir yöneticinin daha geniş bir kapsamı olabilir. Tek bir yönetici, büyük bir organizasyonda sıkça gözlenen rollerin tümünü veya hatta tamamını üstlenebilir.

İşletme idareciliği aşağıdaki dalları içerir:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]