Koçluk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koçluk, koç olarak adlandırılan deneyimli bir kişinin, eğitim veya rehberlik sağlayarak belirli bir kişisel veya mesleki hedefe ulaşmada öğrenciyi veya müşteriyi desteklediği bir gelişim ve psikolojik danışma şeklidir.[1] Öğreniciye bazen önbellek denir. Bazen, koçluk, biri diğerinden daha fazla deneyime ve uzmanlığa sahip olan ve ikincisi öğrendiğinde tavsiye ve rehberlik sunan iki kişi arasında resmi olmayan bir ilişki anlamına gelebilir; fakat koçluk, daha genel hedeflerin veya genel gelişimin aksine, belirli görevlere veya hedeflere odaklanarak mentorluktan farklıdır.

Bir eğitmen veya antrenörle bağlantılı olarak "koçluk" teriminin ilk kez 1830'da Oxford Üniversitesi'nde, bir öğrenciyi sınavla "taşıyan" bir öğretmen için argo olarak ortaya çıktı. Böylece “koçluk” sözcüğü insanları olmak istedikleri yerlere taşımak için kullanılan bir süreç tanımladı. Terimin sporla ilgili ilk kullanımı 1861'de geldi.[2] Tarihsel olarak koçluğun gelişimi, yetişkin eğitimi, 1960'larda Human Potential Movement, Erhard Seminerleri Eğitimi (1971'de kuruldu), liderlik çalışmaları, büyük grup farkındalık eğitimi (LGAT) grupları dahil olmak üzere birçok faaliyet alanından etkilenmiştir. Sidney Üniversitesi, Ocak 2000'de dünyanın ilk koçluk psikolojisi çalışma ünitesini sundu ve ilerici yıllarda koçluk psikolojisi için çeşitli akademik birlikler ve akademik dergiler kuruldu.

Koçluk, spor, sahne sanatları (şarkıcılar vokal koçu alır), oyunculuk (oyunculuk koçu ve lehçe koçu), iş, eğitim, sağlık bakımı ve ilişkiler (örneğin, buluşma koçu) gibi alanlarda uygulanır.[3]

Koçlar, müşterilerin bakış açılarını değiştirmelerine yardımcı olmak ve böylece hedeflerine ulaşmak için farklı yaklaşımlar keşfetmek için çeşitli iletişim becerilerini (hedeflenen yeniden bildirimler, dinleme, sorgulama, netleştirme vb.) kullanır. Bu beceriler hemen hemen her türlü koçlukta kullanılabilir.[4] Bu anlamda koçluk, sağlık, kişisel, profesyonel, spor, sosyal, aile, politik, manevi boyutlar vb. kaygılarından, her türlü insan çabasındaki müşterileri desteklemek için uygulanabilecek bir "meta-meslek" biçimidir. Bazı koçluk faaliyetleri arasında bir miktar örtüşen olabilir. Koçluk yaklaşımları kültürel farklılıklardan da etkilenir.

Koçluk meslekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]