Mentorluk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wikimedia mentorluğu

Mentorluk, daha deneyimli veya daha bilgili bir kişinin daha az deneyimli veya daha az bilgili bir kişiye rehberlik etmesine yardımcı olduğu bir ilişkidir. Mentor, mentor olan kişiden daha yaşlı veya daha genç olabilir, ancak belirli bir uzmanlık alanına sahip olması gerekir. Geniş deneyime sahip biriyle öğrenmek isteyen biri arasında bir öğrenme ve gelişme ortaklığıdır. Bir uzmanla etkileşime geçmek, kültürel araçlarla ve içinde uzmanlık kazanmak için de gerekli olabilir. Mentorluk tecrübesi ve ilişki yapısı “psikolojik sosyal destek, kariyer rehberliği, rol modelleme ve protégé'lerin ve mentorlerin dahil olduğu mentorluk ilişkilerinde meydana gelen iletişimi” etkilemektedir.

Mentorluk, bilginin, sosyal sermayenin (sosyo-kapital) ve alıcının iş, kariyer veya mesleki gelişim ile ilgili olarak algıladığı psikososyal desteğin gayri resmi aktarımı için bir süreçtir. Mentorluk makbuzu alan kişiye protégé (erkek), protégée (kadın), çıraklık veya 2000'lerde bir mentee denebilir. Mentor vaftiz babası veya vaftiz annesi olarak adlandırılabilir.

“Mentorluk” her zaman iletişimi içeren ve ilişkiye dayalı bir süreçtir, ancak kesin tanımı şu anda kullanımda olan 50'den fazla tanımıyla belirsizdir.

Avrupa'daki mentorluk, en azından Antik Yunan döneminden beri var olmuştur ve kelimenin kökleri, Homeros'un Odysseia eserin'deki Alcimus'un oğlu Mentor'a gitmektedir. 1970'lerden bu yana Amerika Birleşik Devletleri'nde temel olarak eğitim bağlamlarında, kadınlar ve azınlıklar için işyeri eşitliği ilerleten hareketle önemli tarihsel bağlantılara sahip olan ve "Amerikan yönetiminde bir inovasyon" olarak tanımlandı.[1]

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Çoklu mentorlar: Yeni ve yaklaşmakta olan bir trend çoklu mentorlara sahip olmaktır. Birden fazla akıl hocasına sahip olmak, akıl hocası olan kişinin bilgisini genişletir. Farklı güçleri olabilecek farklı mentorlar var.

Mesleği veya ticaret mentoru: ticaret / meslekte olan kişidir. Kariyerinin zirvesinde kalmak için bilmeli gereken trendleri, önemli değişiklikleri ve yeni uygulamaları bilirler.[2]

Endüstri mentoru: Bu sadece mesleğe odaklanmayan biridir. Bu akıl hocası endüstri hakkında bir bütün olarak fikir sahibi olabilir. Sektörde araştırma, geliştirme veya kilit değişiklikler olup olmadığını bilmek gerekir.

Organizasyon Mentoru: Kuruluşlardaki politika sürekli değişiyor. Şirketinizdeki değerler, stratejiler ve ürünler hakkında bilgi sahibi olmak, aynı zamanda bunlar değiştiğinde de önemlidir. Bir kuruluş mentoru misyonları ve stratejileri netleştirebilir ve gerektiğinde netlik sağlayabilir.[3]

İş süreci mentoru: Bu mentor tümsekler üzerinde hızlı bir şekilde hız yapabilir ve gereksiz çalışmaları kesebilir. Bu danışman, projelerin 'giriş ve çıkışlarını' günden güne görevleri açıklayabilir ve çalışma gününüzde devam etmekte olan gereksiz şeyleri ortadan kaldırabilir. Bu akıl hocası işlerin hızlı ve verimli bir şekilde yapılmasına yardımcı olabilir.

Teknoloji danışmanı: Bu gelecek vadeden, inanılmaz derecede önemli bir pozisyondur. Teknoloji hızla gelişiyor ve şirketler arasında günlük işlemlerin bir parçası haline geliyor. Elinden gelenin en iyisini yapabilmek için, en yeni teknolojide işlerin nasıl yapıldığını bilmek gerekir. Bir teknoloji danışmanı, teknik arızalara yardımcı olacak, şu anda kullanmakta olduğundan daha iyi çalışabilecek sistemler konusunda tavsiyede bulunacak ve yeni teknolojiyle en iyi şekilde kullanıp günlük yaşama nasıl uygulayacağı konusunda insanı yönlendirecektir.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2019.